
Trampa tarifi skāruši arī neapdzīvotas salas un pamestu vaļu medību staciju Norvēģijas ziemeļos

Tarifi, ko trešdien izziņoja ASV prezidents Donalds Tramps, ir vērsti ne tikai pret ekonomiskajām lielvarām. “Trūkties” nu dabūjušas arī kādas neapdzīvotas salas.
Drīz vien pēc Donalda Trampa paziņojuma noskaidrojies, ka Baltā nama publicētajā tarifu sarakstā ir minētas pat tādas teritorijas, kurās būtībā nav ne ekonomikas, ne iedzīvotāju. Tieši tāds ir Hērda salas un Makdonalda salas gadījums – šīs salas atrodas Indijas okeāna dienvidos un ir Austrālijas valdījumā. Nu tām ir piemērots 10% tarifs, vēsta CNN.
Medijs arī norāda, ka UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļauto Hērda salu lielākoties klāj ledus, savukārt Makdonalda salas ir nelielas un klinšainas. Jebkāda ekonomiskā darbība šeit faktiski beidzās 1877. gadā, kad tika pārtraukta tirdzniecība ar ziloņroņu taukiem un cilvēku apmetnes – zvejnieki – pameta šīs attālās salas, kas atrodas ceļā no Madagaskaras uz Antarktīdu. Un nez vai 10% tarifs no ASV nāk par labu, ja nu kādam kaut kur bija doma šeit kaut ko sākt darīt.
Vēl viena Austrālijai piederoša teritorija, kuru skāruši tarifi, ir Kokosu salas. Tajās dzīvo aptuveni 600 cilvēku, un saskaņā ar pieejamajiem datiem, kurus publicē CNN, 32% no salas eksporta – kuģi – tiek sūtīti uz ASV. Tagad uz tiem attieksies 10% tarifs.
Pretējā pasaules malā nelielā Norvēģijai piederošā Jana Majena vulkāniskā sala, kur agrāk bija vaļu medībām nepieciešamā infrastruktūra, arī ir izpelnījusies 10% tarifu likmi no ASV prezidenta. Šajā kalnainajā vietā nav pastāvīgo iedzīvotāju (tikai neliels militārais kontingents), un tai faktiski nav savas ekonomikas.
Tokelau ir Jaunzēlandes teritorija Klusajā okeānā ar aptuveni 1600 iedzīvotājiem. Tās ekonomika ir aptuveni 8 miljonu ASV dolāru apmērā, un tās eksports sasniedz tikai aptuveni 100 000 dolāru gadā. Tagad arī Tokelau pakļauta 10% tarifiem.