Trampa īpašais sūtnis: miera sarunas atkarīgas no Zelenska – ASV neuzspiedīs Ukrainai vienošanos
foto: AFP/Scanpix
ASV neuzspiedīs Ukrainai vienošanos ar Krieviju.
Pasaulē

Trampa īpašais sūtnis: miera sarunas atkarīgas no Zelenska - ASV neuzspiedīs Ukrainai vienošanos

Santa Hincenberga

Jauns.lv/LETA

0

ASV prezidenta Donalda Trampa īpašais sūtnis Ukrainas un Krievijas jautājumos Kīts Kellogs pirmdien paziņoja, ka Vašingtona neplāno piespiest Ukrainu noslēgt mieru ar Krieviju.

Trampa īpašais sūtnis: miera sarunas atkarīgas no ...

Plānots, ka Kellogs trešdien ieradīsies Ukrainā trīs dienu vizītē, kuras laikā tiksies ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski. Savukārt dienu pirms tam augsta ranga ASV amatpersonas plāno Saūda Arābijā tikties ar Krievijas pārstāvjiem. ASV prezidents Donalds Tramps trešdien pārsteidza gan Ukrainu, gan Eiropas sabiedrotos, paziņojot, ka viņam bijusi "ilga un ārkārtīgi produktīva" telefonsaruna ar Putinu, kurā viņi vienojušies "nekavējoties" sākt sarunas par Krievijas uzsāktā kara izbeigšanu pret Ukrainu.

Kellogs paziņoja, ka paralēli ASV amatpersonas cenšas arī savest pie sarunu galda Kijivu un Maskavu. Viņš uzsvēra, ka galu galā Zelenskis būs tas, kurš izlems, vai Ukraina pieņems vienošanos, ko Trampam būs izdevies panākt.

"Zelenskis ir ievēlēts suverēnas valsts līderis, un šie lēmumi ir viņa ziņā, un neviens tos neuzspiedīs," žurnālistiem pēc sarunām ar ASV sabiedrotajiem NATO mītnē Briselē paziņoja Kellogs. Viņš uzsvēra, ka viņa uzdevums ir veicināt vienošanos, kas "nodrošinātu stabilas drošības garantijas tam, ka Ukraina ir suverēna valsts".

Kellogs arī atkārtoja, ka eiropieši netiks tieši iesaistīti sarunās par mieru Ukrainā, bet paziņoja, ka viņi dos ieguldījumu. "Es nedomāju, ka ir saprātīgi vai iespējami panākt, lai visi sēž pie sarunu galda," viņš piebilda. Kellogs arī pavēstīja, ka "viss paliek uz sarunu galda", lai gan ASV aizsardzības ministrs Pīts Hegsets izteicies, ka Ukrainas dalība NATO nav reāla, tāpat kā atjaunot pirms 2014.gada pastāvējušās Ukrainas robežas.

Kellogs neizslēdza, ka sarunās starp Vašingtonu un Maskavu varētu tikt skatīti arī plašāki Eiropas un globālās drošības jautājumi. Viņaprāt, pēc trīs gadus ilgušā kara gan Krievija, gan Ukraina ir gatavas apturēt karadarbību, jo neviena no tām nespēj gūt izšķirošu uzvaru kaujas laukā.