Eiropa apsver iespēju Ukrainai automātiski piešķirt dalību NATO, ja Krievija pārkāps pamiera vienošanos
foto: AFP/Scanpix
Samitu sasauca Francijas prezidents Emanuels Makrons pēc tam, kad ASV paziņoja, ka Eiropa netiks iekļauta galvenajās miera sarunās par Krievijas iebrukumu.
Pasaulē

Eiropa apsver iespēju Ukrainai automātiski piešķirt dalību NATO, ja Krievija pārkāps pamiera vienošanos

Anna Klāra

Jauns.lv

0

Eiropas līderi pirmdien, 17. februārī, tiksies neformālā konferencē Parīzē, lai apspriestu iespēju automātiski piešķirt Ukrainai dalību NATO gadījumā, ja Maskava pārkāps iespējamo pamiera vienošanos.

Eiropa apsver iespēju Ukrainai automātiski piešķir...

Šo pēdējā brīža samitu sasauca Francijas prezidents Emanuels Makrons pēc tam, kad ASV paziņoja, ka Eiropa netiks iekļauta miera sarunās par Krievijas iebrukumu Ukrainā. Tikšanās laikā piedalīsies arī Vācijas, Lielbritānijas, Itālijas, Spānijas, Nīderlandes, Dānijas un Polijas līderi, kā arī Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena un NATO ģenerālsekretārs Marks Rute.

Saskaņā ar medija "The Guardian" pausto, Ukrainas dalība NATO būs viens no galvenajiem konferencē apspriežamajiem jautājumiem. Tiek apsvērta iespēja, ka Ukrainai tiktu garantēta automātiska pievienošanās NATO gadījumā, ja Krievija pārkāptu pamiera nosacījumus. Arī ASV ir paziņojušas, ka jebkuram [Krievijas] pārkāpumam jāseko graujošām sekām, vēsta " The Guardian". Kad pēc 2014. gada Krimas aneksija Krievija un Ukaina parakstīja Minskas protokolu, tas neatturēja Krieviju no turpmākas agresijas un iebrukuma Ukrainā 2022. gadā, tādēļ Eiropas līderi šoreiz vēlas noteikt skaidrus mehānismus drošības garantijām.

Tikmēr Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, uzstājoties Minhenes drošības konferencē, uzsvēra, ka NATO dalība ir un paliek Kijivas galvenā prasība jebkādās miera sarunās. Tomēr ASV aizsardzības sekretārs Pīts Hegsets iepriekš šo ideju nosaucis par “nereālistisku”. Tikmēr augsta ranga ASV un Krievijas amatpersonas gatavojas tikties Saūda Arābijā, lai apspriestu kara noslēgumu, taču Vašingtona un Maskava ir norādījušas, ka Ukraina un Eiropa šajās sarunās pilnībā piedalīsies tikai vēlākā posmā. Tas izraisījis asu reakciju no Eiropas līderiem, kuri uzstāj, ka miers nedrīkst tikt Ukrainai “uzspiests” .