Ukraina nākamgad dzīvos pamatīgā taupības režīmā
Ukrainas parlaments pieņem nākamā gada budžetu ar plašiem taupības pasākumiem
Pasaulē

Ukraina nākamgad dzīvos pamatīgā taupības režīmā

Jauns.lv

Ukrainas parlaments pirmdien pieņēma taupības pasākumu budžetu, kas paredz importa cenu paaugstinājumu un sociālo izdevumu samazinājumu, lai ar Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) atbalstītiem pasākumiem uzlabotu izdevumu un ieņēmumu attiecību.

Ukraina nākamgad dzīvos pamatīgā taupības režīmā...

Ukrainas prezidents Petro Porošnko svētdienas vakarā negaidīti ieradās parlamentā, lai pārliecinātu pat savas frakcijas pārstāvjus atbalstīt likumprojektu, kas izraisīs sabiedrības neapmierinātību.

Apmēram tūkstoš cilvēku aizdedzināja signālraķetes un turēja rokās plakātus ar nikniem uzrakstiem pie parlamenta ēkas, protestējot pret papildu problēmām, kuras kara novārdzinātās valsts iedzīvotājiem nākamgad radīs taupības pasākumi.

"Tas būs drakonisks gads," parlamentam pirms balsojuma, kurā budžetu 233 deputāti atbalstīja, bet 27 bija pret, sacīja centriskās partija "Samopomič" ("Pašpalīdzība") pārstāvis Oļegs Berezjuks.

Finanšu plānu parlamentā izdevās pieņemt vien pēc tam, kad premjerministrs Arsenijs Jaceņuks apsolīja deputātiem iespēju 15.februārī mīkstināt dažus no visnepopulārākajiem punktiem, ja tādus grozījumus atbalstīs SVF misija.

Tomēr daudzi deputāti asi kritizēja valdību par nespēju sniegt viņiem detalizētu informāciju par budžetu pirms balsojuma.

Bijusī premjerministre un pašreizējās valdošās koalīcijas pārstāve Jūlija Timošenko norādīja, ka pēc balsojuma par likumiem, kas radikāli mainīja budžeta ienākumu un izdevumu daļas, deputātiem nebija iespējams iepazīties ar budžeta projektu kopumā.

Porošenko padomnieki uzteica plānu kā ilgi nokavētu pasākumu, kas izraisīs īstermiņa neērtības, lai palīdzētu Ukrainai labāk novirzīt resursus ekonomikas sektoriem, kuru attīstība atpaliek, un armijai.

Ukrainas prezidenta administrācijas pārstāvis Valērijs Čalijs ierakstā sociālās saziņas vietnē "Facebook" norādīja, ka ir viena laba un vien slikta ziņa: sliktā ziņa ir tas, ka viņa un citu valsts vadības pārstāvju algas ir būtiski samazinātas, bet labā ziņa ir budžeta pieņemšana, paredzot 90 miljonus grivnu (4,7 miljardus eiro) aizsardzībai.

Porošenko ir solījis palielināt aizsardzības izdevumus līdz 5% no iekšzemes kopprodukta. Pašlaik aizsardzības izdevumi ir nepilni 2%.

Visnepopulārākās izmaiņas ietver muitas nodevas alkoholam un tabakai, kā arī lielākajai daļai pārtikas paaugstinājumu par desmit procenta punktiem. Piecu procenta punktu palielinājums tika attiecināts uz gandrīz visām pārējām importējamām precēm, izņemot enerģijas resursus un dažas citas preces.

Ukrainas rūpnieciskās ražošanas apmērs šogad sarucis par 20%, tādēļ tai vairāk nekā jebkad agrāk ir jāpaļaujas uz importētajām precēm.

Jaunais budžets arī ļauj valstij iegūt līdzekļus, atverot kazino un ļaujot tiešsaistes azartspēles.

Tomēr sociālo pabalstu maksājumi nabadzīgajiem un vecajiem valsts iedzīvotājiem tiks palielināti vien atbilstoši inflācijai, kas 2015.gadā tiek prognozēta 13% apmērā, bet visiem valsts iedzīvotājiem tiks samazināt palīdzība komunālo un citu maksājumu segšanai.

Plānots, ka pasākumu kopums samazinās Ukrainas budžeta deficītu līdz 3,7% no IKP un 2016.gadā valsts ekonomika atgriezīsies pie izaugsmes.

Jaunā Ukrainas finanšu ministre Natālija Jaresjko norādīja, ka pasākumiem ir piekritis SVF un lielākā daļa no tiem tiks atcelta 2016.gadā.

SVF šogad piešķīra Ukrainai divu gadu aizdevumu 17,1 miljarda ASV dolāru apmērā, lai paglābtu konflikta novārdzināto valsti no bankrota.

Tomēr pēdējos divus maksājumus fonds ir atlicis saistībā ar Porošenko nespēju prezentēt skaidru restrukturizācijas plānu, kas varētu veicināt ekonomikas izaugsmi.

Starptautiskā kredītreitingu aģentūra "Standard and Poor's" brīdināja, ka Ukrainas valdība varētu nespēt izpildīt savas saistības, ja nākamgad no starptautiskajiem aizdevējiem nesaņems papildu 15 miljonus ASV dolāru.

BNS, Foto: EPA/LETA