Trampa administrācijā darbosies 13 miljardieri - lūk, kas par viņiem jāzina
Jaunievēlētāais Amerikas Savienoto Valstu (ASV) prezidents Donalds Tramps izveidojis bagātāko prezidenta administrāciju mūsdienu ASV vēsturē. Vismaz 13 miljardieri gatavojas ieņemt amatus ASV valdībā, tai skaitā pasaules bagātākais cilvēks Īlons Masks, kurš vadīs ASV Valdības efektivitātes departamentu.
Līdz ar Donalda Trampa inaugurāciju šī gada 20. janvārī, darbu viņa administrācijā pēc Senāta apstiprinājuma uzsāks arī 13 miljardieri, kuru kopējā turība mērāma vairāk nekā 447 miljardu eiro (460 miljardi ASV dolāru) apmērā. Jāpiebilst, ka, piemēram, Eiropas bagātākās valsts Vācijas budžets 2025. gadā ir 481 miljards eiro (494,91 miljardus dolāru). Tiesa, pie "lauvas tiesas" ASV miljardieru kopējās turības atbildīgs tehnoloģiju magnāts Īlons Masks, kura rocība šobrīd, saskaņā ar "Forbes" sniegtajiem datiem mērāma 434 miljardu dolāru apmērā.
Tiesa arī bez Īlona, Trampa kabinets būtu uzskatāms par turīgāko ASV vēsturē. Piemēram, topošais Baltā nama saimnieks tirdzniecības departamenta vadītāja pozīcijai izraudzījies finansistu Hovardu Lutniku, ASV izglītības sistēmu, iespējams, vadīs izklaides jomas pārstāve Linda Makmahona, bet par ASV vēstnieku Lielbritānijā izraudzīts investors Vorens Stīvenss. Saskaņā ar "Forbes" šo trīs cilvēku turība vien kopā veido aptuveni 7 miljardus ASV dolāru. Lūk, kādus sabiedrotos Tramps izraudzījies.
Īlons Masks: 434,9 miljardi dolāru
Masku Tramps izvirzījis ASV Valdības efektivitātes departamenta līdzvadītāja postenim. Saskaņā ar "Forbes", Masks šobrīd ir bagātākais cilvēks pasaulē. Viņam pieder tādi uzņēmumi kā "Tesla", "SpaceX", mikroblogošanas vietne "X" un mākslīgā intelekta uzņēmums "xAI". Tehnoloģiju magnāts iztērēja vairāk nekā ceturtdaļmiljardu dolāru, lai palīdzētu atgriezt Trampu Baltajā namā, un ir kļuvis par vienu no ietekmīgākajām personām Trampa orbītā.
Leonardo Rizzuto juniors: 3,5 miljardi dolāru
Leonardo izvirzīts Amerikas Valstu Organizācijas (OAS) vēstnieka amatam. Rizzuto ģimene nopelnīja miljardus, attīstot matu kopšanas līdzekļu uzņēmumu "Conair" un no neliela ģimenes uzņēmuma, kas sākotnēji darbojās Ņujorkas garāžā, kļuva par vienu no lielākajiem privātuzņēmumiem ASV. Pēc Forbes datiem, 2017. gadā ģimenes neto vērtība tika lēsta aptuveni 3,5 miljardu dolāru apmērā. Pēc tam, kad 2018. gadā Senāts neapstiprināja viņa kļūšanu par ASV vēstnieku Barbadosā, viņš īslaicīgi pildīja Trampa galvenā pārstāvja pienākumus ASV ģenerālkonsulātā Bermudu salās.
Vorens Stīvenss: 3,4 miljardi dolāru
ASV vēstnieka amatam Lielbritānijā Tramps izvirzījis Vorenu Stīvensu, kurš bijis nozīmīgs ziedotājs republikāņu līdera kampaņai. Viņš ir Arkanzasas investīciju bankas "Stephens Inc." vadītājs. Banku gandrīz pirms gadsimta dibināja viņa tēvocis. Interesanti, ka 2016. gadā Vorens iztērēja 2 miljonus dolāru grupai, kas bija virzīta pret Trampu kā republikāņu nominācijas līderi. Tomēr sākot no 2020. gadā viņš publiski iestājās par Trampu.
Linda Makmahona: aptuveni 3 miljardi dolāru
Lindu Makmahonu Tramps izraudzījies izglītības sekretāra amatam. Makmahona iedzīvojās turībā, kad kopā ar savu vīru Vinsu Makmahonu nodibināja sporta izklaides uzņēmumu, kas vēlāk tika pārdēvēts par "World Wrestling Entertainment Inc.". Makmahona uzņēmumu vadīja no1980. līdz 2009. gadam. Uzņēmuma vērtība 2024. gadā pārsniedza 3 miljardus ASV dolāru. Aizvadītajā gadā Linda no sava vīra izšķīrās un patlaban nav skaidrs kā un vai notikusi bijušo laulāto mantas šķiršana. Linda Trampa pirmajā pilnvaru termiņā strādāja par ASV Mazo uzņēmumu administratori un vadīja domnīcu "America First Policy Institute", kas savāca miljoniem dolāru ASV prezidenta vēlēšanām.
Čārlzs Kušners: 1,8 miljardi dolāru
Kušners izraudzīts ASV vēstnieka Francijā amatam. Viņš ir nekustamo īpašumu attīstītājs, kurš savu bagātību ieguvis, būvējot dzīvojamās ēkas Ņūdžersijā. 2005. gadā viņam tika piespriests 24 mēnešu cietumsods saistībā ar nepatiesas liecības sniegšanu Federālajai vēlēšanu komisijai, palīdzības sniegšanu nodokļu deklerācijas krāpniecībā un atriebības īstenošanā pret notikuma liecinieci . Viņš savu vainu noziegumos atzinis.
Kušners atzina, ka atriebies savai māsai par viņas sadarbību ar tiesībsargājošajām iestādēm. Atriebība izpaudās sekojoši - Kušners nolīga prostitūtu, kas pavedināja viņa māsas vīru, bet pats Kušners šo dzimumaktu slepus filmēja. Pēc soda izciešanas Kušners veica virkni veiksmīgu investīciju Ņujorkas nekustamo īpašumu tirgū, tai skaitā iegādājoties debesskrāpi Manhetenas centrā par gandrīz 2 miljardiem dolāru.
Tramps viņu apžēloja savas pirmās prezidentūras termiņa beigās. Jāpiebilst, ka Kušnera dēls Džareds ir precējies ar Trampa meitu Ivanku.
Hovards Lutniks: 1,5 miljardi dolāru
Lutniks izvēlēts par Tirdzniecības departamenta sekretāru. Viņš pievienojās finanšu pakalpojumu uzņēmumam "Cantor Fitzgerald" 1983. gadā, bet 1991. gadā kļuva par uzņēmuma izpilddirektoru. Saskaņā ar "Bloomberg" datiem, Lutnikam pieder aptuveni 60% uzņēmuma.
Džareds Aizakmens: 1,8 miljardi dolāru
Aizakmens izvirzīts NASA administratora amatam. Viņš ir privātās kosmosa izpētes pionieris, kurš savu bagātību ieguva, dibinot maksājumu apstrādes uzņēmumu "Shift4 Payments". Papildus savai daļai "Shift4", kas apstrādā trešdaļu no klientu maksājumiem ASV viesnīcās un restorānos, Aizakmens pārdevis savu taktisko lidmašīnu uzņēmumu "Draken International, LLC" investīciju uzņēmumam "Blackstone", saņemot par to summu, kas rakstāma ar deviņiem cipariem.
Pa miljardam nopelnījuši sekojoši Trampa biedri:
- Tomass Baraks juniors, kas izvirzīts ASV vēstnieka amatam Turcijā. 1991. gadā Baraks dibināja privātā kapitāla nekustamo īpašumu uzņēmumu "Colony Capital", kas tagad zem "DigitalBridge Group" vārda pārvalda vairāk nekā 80 miljardus dolāru. Kā tuvs jaunievēlētā prezidenta draugs Baraks vadīja Trampa pirmo inaugurācijas komiteju, un 2022. gadā viņš tika attaisnots federālajās apsūdzībās par nelikumīgu Apvienoto Arābu Emirātu lobiju.
-
Stīvens Vitkofs, ko plāno iecelt par īpašo sūtni Tuvajos Austrumos. Pēc pirmās tikšanās ar Donaldu Trampu kādā Ņujorkas delikatešu veikalā 80. gados, Vitkofs kāpa pa Ņujorkas nekustamo īpašumu kāpnēm līdzās Trampam, galu galā iiedzīvojoties 1 miljarda dolāru lielā bagātībā. Vitkofs bijis Trampam uzticīgs jau vairākas desmitgades. Viņš Trampa civillietā Ņujorkā piedalījās kā liecinieks un pēc Trampa atentāta mēģinājuma tika manīts kopa ar Trampu spēlējam golfu. Neskatoties uz Vikofa ierobežotu pieredzi ārlietās, viņš tika iecelts par Trampa īpašo sūtni Tuvajos Austrumos.
-
Franks Bizignano izvirzīts par Sociālās drošības administrācijas komisāru. Bizignano bija viens no ietekmīgākajiem "JPMorgan Chase" vadītājiem 2008. gada recesijas laikā. 2019. gadā Bizignano kļuva par kompanijas "First Data" izpilddirektoru.
-
Skotu Besentu Tramps plāno iecelt ASV finanšu ministra amatā. Besents strādāja par galveno investīciju vadītāju kompānijā "Soros Fund Management", pirms izveidoja pats savu fondu "Key Square Group". Besents ieguva reputāciju ar drosmīgām makroekonomikas derībām, tostarp nopelnot vairāk nekā miljardu dolāru, spekulējot pret Lielbritānijas mārciņu 90. gados, un līdzīgi rīkojoties pret Japānas jenu 2013. gadā. Vienā brīdī "Key Square Group" pārvaldīja vairāk nekā 5 miljardus dolāru. Šobrīd drošticamu ziņu par Basenta finansiālo stāvokli nav, tomēr neskaitami mediji norāda, ka viņa turība mērāma vismaz miljards dolāru apmērā.
-
Dags Burgums nominēts Iekšlietu departamenta vadītāja amatam. Viņa vērtība mērāma 100 miljonos ASV dolāru. Burgums, bijušais Ziemeļdakotas gubernators, sāka savu karjeru programmatūras biznesā 1983. gadā, ieķīlājot 250 tūkstošus dolāru vērtu lauksaimniecības zemi, lai izveidotu uzņēmumu "Great Plains Software", kuru "Microsoft" 2000. gadā iegādājās par miljardu dolāru. Pēc tam viņš vadīja nekustamo īpašumu attīstības un riska kapitāla uzņēmumus. Viņš tika ievēlēts par Ziemeļdakotas gubernatoru 2016. gadā un pārvēlēts 2020. gadā.
-
Mehmets Ozs izraudzīts kā iespējamais ASV veselības apdrošināšanas programmas vadītājs. Viņa turība mērāma 100 līdz 315 miljonu dolāru apmērā. Dr. Ozs ir sirds ķirurgs, kurš slavu guva kā TV šova "The Dr. Oz Show" vadītājs. Viņš iepriekš darbojies kā Ņujorkas Presbiteriāņu slimnīcas Kardiovaskulārā institūta direktors, ka arī pasniedzis lekcijas Kolumbijas Universitātes Medicīnas skolā.
-
Viveks Ramasvami, iespējams, kļūs par Valdības efektivitātes departamenta vadītāju. Ramasvami ir biotehnoloģiju uzņēmējs, kurš savu bagātību ieguva, dibinot kompāniju "Roivant Sciences" un vēlāk "Strive Asset Management", kas pārvalda aptuveni 1,7 miljardus dolāru.
Deivids Sakss ir mākslīgā intelekta un kriptovalūtu magnāts, kura turības apmērs skaidri nav ziņams. Sakss ir izveidojis darba vietas komunikāciju programmatūru "Yammer" un riska kapitāla uzņēmumu "Craft Ventures". Kā Trampa mākslīgā intelekta un kriptovalūtu caram Saksam ir uzdots strādāt pie mākslīgā intelekta attīstības un kriptovalūtu izstrādes.
Kelliju Lefleri Tramps izraudzījies par Mazo uzņēmumu administrācijas vadītāju. Viņas turība lēšama 800 miljonu dolāru apmērā. Leflere ir bijusī Džordžijas senatore un kriptovalūtas tirdzniecības platformas "Bakkt" bijusī vadītāja. Viņa ir precējusies ar miljardieri un Trampa atbalstītāju Džefriju Spreču.
Paša Donalda Trampa vērtība tiek lēsta 6,1 miljarda dolāru apmērā. Jāpiebilst, ka savā prezidentūras atvadu runā Baidens pauda raizes par ASV nākotni. "Amerikā veidojas oligarhija, kur vara un ietekme koncentrējas ārkārtēji bagātu cilvēku rokās. Tas apdraud demokrātiju, mūsu pamattiesības un brīvības, kā arī rada draudus tam, ka visiem nebūs vienlīdzīgas iespējas gūt panākumus. Viņi kalpo paši savām interesēm, lai vairotu savu peļņu un varu. Un viņu upuri nākotnē būs mūsu bērni un mazbērni," brīdināja Baidens.