"Es gribu dzīvot Ukrainā." Publicēts sagūstīto Ziemeļkorejas karavīru nopratināšanas video
Ziemeļkorejas karavīri pašlaik atrodas Ukrainas gūstā. 12. janvārī tika publicēts militārpersonu nopratināšanas video.
To savā "Facebook" kontā publicējis Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.
Gūstekņu pratināšanas laikā viņiem ar tulka palīdzību tika jautāts, vai zina, kur atrodas, un vai viņi apzinās, ka karo pret Ukrainu. Atbildot uz to, Ziemeļkorejas ieslodzītie sacīja, ka nezina, kur viņi atrodas, un ka viņu komandieri teica, ka viņi tiek nosūtīti uz apmācībām.
Tajā pašā laikā viņiem tika jautāts, vai viņu ģimenes zina, kur viņi atrodas. Uz to KTDR militārpersonas atbildēja, ka viņu ģimenes nezina viņu atrašanās vietu.
Uz jautājumu, vai vēlas atgriezties Ziemeļkorejā, ieslodzītie sniedza dažādas atbildes. Viens no viņiem teica, ka vēlas atgriezties savā valstī, bet cita KTDR militārpersona izteica vēlmi palikt Ukrainā.
"Es gribu dzīvot Ukrainā," viņš atbildēja.
Sestdien Zelenskis ziņoja, ka Ukrainas bruņotie spēki Kurskas apgabalā sagūstījuši divus Ziemeļkorejas karavīrus. Viņi tika ievainoti, bet izdzīvoja. Pēc tam gūstekņi tika nogādāti Kijivā un ar viņiem sarunājās Ukrainas Drešības dienests (SBU).
Arī Dienvidkorejas izlūkdienests apstiprināja, ka Ukrainas karavīri sagūstījuši divus Ziemeļkorejas karavīrus. Viņi arī citēja vienu no viņiem, kurš teica, ka Ziemeļkorejas karavīru vidū Krievijā ir bijuši "nozīmīgi" zaudējumi.
Zelenskis piedāvājis Kimam Čenunam savālt paņemt sagūstītos KTDR karavīrus, taču izteica arī kādu nosacījumu.
"Ukraina ir gatava nodot šīs personas Kimam Čenunam, ja viņš spēs noorganizēt to apmaiņu pret mūsu karotājiem, kas pašlaik atrodas gūstā Krievijā.
Attiecībā uz tiem Ziemeļkorejas karavīriem, kuri nevēlas atgriezties, var būt arī citas iespējas. Īpaši šāda iespēja tiks dota tiem, kas izteiks vēlmi tuvināt mieru, izplatot korejiešu patiesību par šo karu," norādīja Zelenskis.
"Tiem Ziemeļkorejas karavīriem, kuri nevēlas atgriezties, var būt pieejami citi ceļi," norādīja Ukrainas prezidents.
Karā ar Ukrainu krituši 300 Ziemeļkorejas karavīri
Cīnoties Krievijas pusē, karā ar Ukrainu krituši aptuveni 300 Ziemeļkorejas karavīri un 2700 tikuši ievainoti, pirmdien paziņoja Dienvidkorejas parlamenta deputāts Li Songvuns, atsaucotes uz Dienvidkorejas izlūkdienesta ziņojumu.
Pēc izlūkdienesta rīcībā esošās informācijas, Ziemeļkorejas karavīriem, kas ir no elites vienības, komandieri likuši nekādā gadījumā nepadoties gūstā un izdarīt pašnāvību, ja nav citas iespējas izvairīties no sagūstīšanas, sacīja Li, piebilstot, ka par to liecina pie bojāgājušajiem karavīriem atrastie dokumenti.
Deputāts arī teica, ka viens no Ziemeļkorejas karavīriem, kuru grasījās saņemt gūstā, iekliedzies "ģenerālis Kims Čenuns" un mēģinājis detonēt granātu, taču ticis nošauts.
Dienvidkorejas izlūkdienests arī norādījis, ka Ziemeļkorejas karavīriem trūkst izpratnes par mūsdienīgu karadarbību un Krievija izmanto viņus kā lielgabalu gaļu.
Seulas rīcībā esošā informācija liecina, ka Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns nosūtījis palīgā Krievijai vairāk nekā 100 000 karavīru apmaiņā pret Krievijas palīdzību Ziemeļkorejas ieroču un satelītu programmai.
HUR skaidro, kā tiek izmantoti sagūstītie KTDR karavīri
Ziemeļkorejas karavīru sagūstīšana ir izdevīga Ukrainai. Tagad ar ieslodzītajiem strādā speciālisti, kuri pārzina KTDR īpatnības.
To paziņojis Ukrainas Aizsardzības ministrijas Galvenās izlūkošanas pārvaldes pārstāvis Jevheņijs Erins, vēsta "Radio Liberty".
"Varu teikt, ka šis ir pareizs un vajadzīgs incidents Ukrainai un mūsu pozīcijai, ko izmantojam savās interesēs. Tā ir interesanta un nepieciešama informācija, ko varam no viņiem iegūt. Plus, pats fakts, ka tiek apliecināta dalība no tiešajiem dalībniekiem no Ziemeļkorejas teritorijas - arī tas mums ir ļoti vajadzīgs fakts," sacīja Erins.
Viņš norāda, ka Ukraina gatavojas sadarboties ar KTDR militārpersonām. Tāpēc tagad ar ieslodzītajiem strādā speciālisti, kuri pārzina Ziemeļkorejas īpatnības.
"Ticiet man: mēs gatavojāmies. Un ne tikai mēs, bet visi attiecīgie dienesti, kas bija iesaistīti šajā procesā, gatavojāmies šādiem notikumiem. Un attiecīgi mēs esam absolūti gatavi Ukrainas likumdošanas noteiktajās robežās," atzīmēja Galvenā izlūkošanas pārvaldes pārstāvis.
Pēc viņa teiktā, izlūkdienesti šobrīd pēta jautājumu, vai KTDR turpinās piegādāt savus karavīrus Krievijai, lai piedalītos militārajās operācijās. Tāpat pašlaik nav informācijas, ka Ziemeļkorejas karavīrus Krievija izmantotu Ukrainas teritorijā.
Erins sacīja, ka pats fakts par KTDR karavīru klātbūtni Kurskas apgabalā, lai arī tas nav kritisks, tomēr nav izšķirošs un neietekmē kara gaitu. Viņu galvenais uzdevums, kā likums, ir dalība uzbrukuma darbībās vai citās operācijās.
"Tos parasti izmanto kā daļu no Krievijas Federācijas bruņoto spēku jūras kājnieku korpusa, gaisa desanta karaspēka. Un tie galvenokārt ir kā nosacīta lielgabala gaļa. Tomēr viņu vidū ir dažādi speciālisti, kas nodarbojas ar dažādiem jautājumiem, bet kopumā tie, nosacīti runājot, ir kājnieki," viņš atklāj.