Simtiem cilvēku Parīzē priecājas un atzīmē Žana Marī Lepēna nāvi

Otrdien, 7. janvārī, Parīzē, Republikāņu laukumā, pulcējās simtiem cilvēku, lai atzīmētu Žana Marī Lepēna nāvi.

Pasaulē

FOTO: parīzieši atver šampanieša pudeles un šauj gaisā konfeti par godu Lepēna nāvei

Ieva Ozoliņa

Jauns.lv

Otrdien, 7. janvārī, Parīzē, Republikāņu laukumā, pulcējās simtiem cilvēku, lai atzīmētu Žana Marī Lepēna nāvi.

FOTO: parīzieši atver šampanieša pudeles un šauj g...

Sociālajos medijos publicētajos videomateriālos redzami cilvēki, kas dzied un skandē: "Kur viņš ir? Ellē!", "Atpūties ellē!", "Viņš ir miris", "Netīrais rasists ir miris!", "Cik skaista diena!". Līdzīgas reakcijas tika novērotas arī citās Francijas pilsētās, tostarp Lionā un Marseļā. Kā redzams iemūžinātajās fotogrāfijās un videomateriālos, ļaudis par viņa nāvi priecājās un to nosvinēja, atverot šampanieša pudeles un šaujot gaisā konfeti.

Francijas valdība trešdien nosodījusi svinības, ko daudzviet valstī izsaukusi politiķa aiziešana. "Nekas, pilnīgi nekas neattaisno dejošanu uz līķa. Cilvēka nāvei, pat ja viņš ir politiskais pretinieks, jārosina vienīgi atturību un cieņu," sociālās saziņas vietnē "X" norādījis iekšlietu ministrs Bruno Retaijo. "Šīs svinību ainas vienkārši ir apkaunojošas."

"Politiskās cīņas ir priekš dzīvajiem, (..) bet mirušajiem [pienākas] cieņa. Tas ir jautājums par pašcieņu," sarunā ar radiostaciju "Europe 1" savukārt atzinis aizsardzības ministrs Sebastjēns Lekornī.

Jau ziņots, ka otrdien izskanēja vēstis, ka 96 gadu vecumā miris Francijas galēji labējais politiķis Žans Marī Lepēns. Ziņas apstiprināja viņa ģimene. Lepēns, kurš jau vairākas nedēļas atradās aprūpes namā, nomira pusnaktī tuvinieku lokā.

Lepēns nodibināja galēji labējo partiju "Nacionālā fronte", kas 2018.gadā pēc Lepēna meitas Marinas ierosinājuma nomainīja savu nosaukumu uz Nacionālo apvienību (RN). Partija šādi centās atbrīvoties no rasistiskas partijas reputācijas un piesaistīt plašāku vēlētāju loku. Tobrīd Lepēns jau bija izspiests no partijas vadības, ko 2011.gadā pārņēma Marina Lepēna.

Lepēns vairākkārt ticis notiesāts par rasismu un antisemītismu. 1987.gadā viņš nacistu gāzes kameras raksturoja kā "vēstures detaļu". Viņš ticis tiesāts arī par ksenofobiskiem un homofobiskiem izteikumiem.

Lepēns pārsteidza Franciju 2002.gadā, kad iekļuva prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā, kurā sacentās ar Žaku Širaku. Vēlēšanās uzvarēja Širaks. Neskatoties uz partijas un paša panākumiem un kritumiem, Lepēna pamata nostādnes palika lielā mērā nemainīgas. Viņš stingri iestājās pret imigrāciju, asi kritizēja politisko eliti un Eiropas Savienību (ES), lai gan pats ilgāk nekā 30 gadus bija Eiropas Parlamenta (EP) deputāts.

RN pagājušajā gadā guva labus panākumus Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās un kā atsevišķa partija ieguva visvairāk balsu Francijas Nacionālās sapulces vēlēšanās.

Pieminot aizgājēju, pašreizējais RN līderis Žordans Bardela, kurš ir Marinas Lepēnas labā roka, norādīja, ka Žans Marī Lepēns vienmēr kalpojis Francijai. "Kā karavīrs Francijas armijā Indoķīnā un Alžīrijā, kā tautas tribūns Nacionālajā sapulcē un Eiropas Parlamentā viņš vienmēr kalpoja Francijai un aizstāvēja tās identitāti un suverenitāti," platformā "X" raksta 29 gadus vecais Bardela. "Šodien es ar skumjām domāju par viņa ģimeni, viņa tuviniekiem un, protams, par Marinu, kuras sēras ir jārespektē," piebildis politiķis. Ģimenes rīkotās Lepēna bēres paredzētas sestdien viņa dzimtajā Bretaņā.