"Zelenskis parakstījis sev nāves spriedumu!" Krievija aizturējusi uzbeku, kurš likvidēja vienu no nozīmīgākajiem agresorvalsts ģenerāļiem ķīmisko ieroču jomā
foto: EPA/Scanpix
Ukrainā konstatēti 4800 gadījumi, kuros agresorvalsts cīņas laukā izmantojuši ķīmiskos ieročus. Atļauju to pielietošanai devis Krievijas ģenerālleitnants Kirilovs. 
Pasaulē

"Zelenskis parakstījis sev nāves spriedumu!" Krievija aizturējusi uzbeku, kurš likvidēja vienu no nozīmīgākajiem agresorvalsts ģenerāļiem ķīmisko ieroču jomā

Anna Klāra

Jauns.lv

Krievijas izlūkošanas dienests (FSB) paziņojis, ka aizturējis 29 gadu vecu vīrieti no Uzbekistānas, kas tiek turēts aizdomās par agresorvalsts ģenerālleitnanta Igora Kirillova slepkavību.

"Zelenskis parakstījis sev nāves spriedumu!" Kriev...

Igors Kirillovs bija Krievijas kodolaizsardzības, bioloģiskās un ķīmiskās aizsardzības karaspēka vadītājs. Šis amats viņam ļāva kļūt par vienu no vadošajiem cilvēkiem agresorvalstī, kurš atbildīgs par Krievijas masu iznīcināšanas ieroču stratēģiju. Viņš tika nonāvēts Maskavā šī gada 17. decembra rītā, kad uz ielas tika detonēts viņam blakus esošs elektriskais skrejritenis, kurā bija noslēptas sprāgstvielas. 

Reaģējot uz ziņām par Kirilova nāvi, Krievijas propagandas televīzija notikušajā vainoja Ukrainu un apgalvoja, ka "ar šo uzbrukumu Ukrainas prezidents Zelenskis ir parakstījis sev nāves spriedumu". Savukārt Krievijas bijušais vadītājs Dmitrijs Medvedevs norādīja, ka "Krievijai jādara viss, lai slepkavu notvertu". Savukārt Krievijas autoratīvais līderis par notikušo mīklaini klusēja.

Nu FSB paziņojis, ka viņi otrdien, 17. decembrī, aizturējuši kādu 29 gadus vecu uzbeku, kas tiek vainots Kirilova slepkavībā. "Viņu savervēja Ukraina, kas piedāvāja par slepkavību 100 tūkstošus ASV dolāru un solīja viņam atļauju pārcelties uz Eiropas Savienību," norādīts paziņojumā.

FSB piebilda, ka aizturētais ieradās Maskavā, kur saņēma paštaisītu sprāgstvielu, ko ievietoja elektriskajā skrejritenī pie Kirilova dzīvesvietas ieejas. Pēc tam viņš iesēdies spēkratā, kur rūpīgi uzraudzījis situāciju, un, brīdī, kad ģenerālleitnants no mājas iznāca, viņš ar tālvadības pulti sprāgstvielu detonēja. Kā norāda medijs BBC, Ukrainas izlūkošanas dienests par notikušo atbildību ir uzņēmies, norādot, ka "Kirilovs bija "leģitīms mērķis", jo viņš vainojams kara noziegumu pastrādāšanā Ukrainā.

Pēc Kirilova pavēles Ukrainā tikuši izmantoti ķīmiskie ieroči

Pirmdien, dienu pirms slepkavības, Ukrainas drošības dienests (SBU) ģenerālleitnantu aizmuguriski apsūdzēja par ķīmisko ieroču izmantošanu Ukrainas austrumu un dienvidu frontēs, kas uzskatāms par kara noziegumu. Tāpat SBU vietnē "Telegram" pirmdien norādīja, ka Kirillovs ir atbildīgs par ķīmisko ieroču masveida ražošanas uzsākšanu Krievijā. Kā norāda SBU, pēc "viņa pavēles Ukrainā konstatēti 4800 gadījumi, kuros agresorvalsts cīņas laukā izmantojuši ķīmiskos ieročus". 

"Jo īpaši jāuzsver kaujas granātas, ko izmanto Krievijas karaspēks, ar nosaukumu "K-1". Tās aprīkotas ar indīgām un kairinošām vielām CS un CN, kuru izmantošanu starptaustiskā konvencija aizliedza 1993. gada 13. janvārī," norāda SBU. Dienests skaidro, ka pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā vairāk nekā 2000 cilvēku nonākuši ārrstniecības iestādēs ar dažādu pakāpju saindēšanos ar ķīmiskajām vielām. 

"Lielākoties okupanti Ukrainas aizstāvju aizsardzības punktos izmanto munīciju ar indīgām vielām pilienu veidā. Aktivizējot granātas ar ķīmisku lādiņu, to indīgie savienojumi ietekmē cilvēka gļotādas, galvenokārt acis un elpceļus. Tādā veidā rašisti cenšas piespiest Ukrainas karavīrus iznākt no ierakumiem, lai tie nokļūtu zem okupantu tiešās uguns."

Pēc SBU izmeklēšanas datiem, okupanti bīstamās ķīmiskās vielas izmanto galvenokārt karadarbībai tā saucamajos "karstākajos rajonos", kur zem spēcīgas artilērijas uguns cenšas slēpt ķīmisko vielu pēdas. SBU kaujas laukā identificējusi Krievijas granātas ar indīgām vielām un nodevusi tās starptautiskām organizācijām. Divas no minētajām laboratorijām, kas darbojas neatkarīgi viena no otras, apstiprināja, ka Krievija kaujas laukā īstenojusi kara noziegumus".

Jāpiemin, ka pēc Pirmā pasaules kara ķīmisko un bioloģisko ieroču pielietošana pret iedzīvotājiem tika aizliegta, un to izmantošana uzskatāma par kara noziegumu. Aizliegumi tika papildināti 1972. un 1993. gadā, kad tika aizliegta šādu ieroču izstrāde, uzkrāšana un pārvietošana.