Jaunā dzīve Krievijā: diktators Asads, viņa britu sieva un bērni visas bagātības aizved uz Maskavu
Sīrijas gāztais vadonis Bašars al Asads, viņa britu sieva un abu trīs pieaugušie bērni ir pametuši savu pili un sāks jaunu dzīvi Krievijā pēc tam, kad Vladimirs Putins viņiem piešķīra patvērumu.
Asma al Asada, Londonā dzimušās ārstes meita, kura ieprecējās Asadu dinastijā, ir pieradusi pie greznas dzīves. Mediji vēsta, ka vīra valdīšanas laikā viņa iztērējusi simtiem tūkstošu dolāru mājas interjera priekšmetiem un apģērbam.
ASV Valsts departaments lēš, ka ģimenes bagātība sasniedz 2 miljardus dolāru. Tagad viņi, visticamāk, izmantos savus ģimenes sakarus un plašos aktīvus Maskavā, cerot saglabāt savu komfortablo dzīvesveidu.
Sīrijas diktatora ģimene pēdējos gados Maskavā iegādājusies vismaz 20 dzīvokļus, kuru kopējā vērtība pārsniedz 30 miljonus mārciņu, vēsta "Daily Mail".
Kremļa pārstāvji 9. decembrī apstiprināja, ka ģimenei piešķirts patvērums pēc tieša Krievijas prezidenta Vladimira Putina rīkojuma. Maskava nesniedza nekādas papildu detaļas, un prezidenta pārstāvis Dmitrijs Peskovs žurnālistiem sacīja: "Mums nav ko teikt par Asada atrašanās vietu."
Tiek uzskatīts, ka Asada kundze ieradās Maskavā kopā ar savu meitu un diviem dēliem dažas dienas pirms viņas vīrs aizbēga no Sīrijas.
Jau ziņots, ka Sīrijas nemiernieku grupējumi svētdien ieņēma Damasku un pasludināja Asada režīma krišanu. Nemiernieki grupējuma "Hayat Tahrir al-Sham" vadībā sāka zibensuzbrukumu režīma spēkiem pirms nepilnām divām nedēļām. Strauji virzoties uz priekšu, dažu dienu laikā tie padzina Asada spēkus no Alepo, Hamas un Himsas. Tas ir arī liels kauns Putinam, jo Maskava gadiem ilgi sniedza militāru un finansiālu palīdzību Asada režīmam un bombardēja Sīriju, lai palīdzētu nostiprināt viņa valdību.
Ģimene, kurā ietilpst dēli Hafess un Karims, 24 un 21 gadu veci, un 22 gadus vecā meita Zeina, tagad, visticamāk, pārcels savu iedzīvi uz Krieviju. Tomēr nav skaidrs, vai viņi dzīvos privātā īpašumā vai būs spiesti uzturēties valdības drošajā mājvietā.
Jebkurā gadījumā viņi, visticamāk, baudīs noteiktu greznības līmeni, ņemot vērā viņu iepriekšējos dzīves apstākļus un milzīgo bagātību. 2012. gadā "Wikileaks" atklāja Asadas kundzes privāto saraksti, kas parādīja, ka viņa iztērējusi 350 000 dolāru pils mēbelēm un 7 000 dolāru kristāliem rotātām kurpēm.
Asada radinieki, Makhlufi, kuru vadībā ir viņa tēvocis Mohameds Makhlufs, jau sen tiek uzskatīti par otro bagātāko un nozīmīgāko ģimeni Sīrijā pēc Asadiem un viņiem ir ievērojami aktīvi Krievijā. Lai izvairītos no desmitiem miljonu dolāru nonākšanas Sīrijā pilsoņu kara laikā, ģimene iegādājās vismaz 18 luksusa dzīvokļus kompleksā "City of Capitals", kas atrodas Maskavas spožajā debesskrāpju rajonā, ziņoja "Financial Times".
Divtorņu debesskrāpis ir mājvieta vairākiem Krievijas bagātākajiem uzņēmējiem, valdības ministrijām, pieczvaigžņu viesnīcām un starptautiskiem uzņēmumiem. Šī greznā ēka tagad varētu kļūt par Asada ģimenes mājvietu. Dzīvokļu attēli kompleksā liecina par luksusa apdari, augstvērtīgām mēbelēm un panorāmas skatiem uz Maskavu.
Asadu ģimenei ir ciešas personiskās saites ar Krievijas galvaspilsētu, jo gāztā prezidenta vecākais dēls ir doktorantūras kandidāts Maskavas Valsts universitātē. Hafess al Asads, kuram ir 20 gadi, aizstāvēja savu disertāciju Maskavas Valsts universitātē un kļuva par fizikas un matemātikas zinātņu kandidātu, ziņo Krievijas mediji.
Diplomdarba aizstāvēšana esot notikusi 29. novembrī - laikā, kad Sīrijas nemiernieki veica uzbrukumu valsts otrajai lielākajai pilsētai Alepo. Pastāv iespēja, ka Asads tajā laikā varēja atrasties neoficiālā vizītē Maskavā. Kremlis atteicās komentēt, vai viņš un viņa sieva apmeklējuši valsti.
Asada kundze iepriekš piedalījās sava dēla izlaidumā 2023. gada jūnijā, un fotogrāfijās redzams, kā viņa apskauj dēlu pie Maskavas Valsts universitātes galvenās ēkas un tiekas ar universitātes amatpersonām. Hafesa al Asada darbs, kas ir uzrakstīts krievu valodā un sastāv no 98 lapām, ir veltīts analītiskajai un algebras skaitļu teorijai, konkrēti - polinomu jautājumiem.
Jau vēstīts, ka Sīrijas grupējumi, kas gāza diktatora Bašara al Asada režīmu, pilnībā kontrolē Latākijas provinci, kur atrodas Krievijas militārās bāzes, atsaucoties uz anonīmu avotu.
Kopš svētdienas, 9. decembra, opozīcija pilnībā kontrolē Latākijas provinci, arī Tartūsu un Džeblu. TASS avots apgalvoja, ka nemiernieku spēki "nav iebrukuši un neplāno iebrukt Krievijas militāro bāzu teritorijā, kas darbojas normāli".
Krievijas iestādes jau gadiem ilgi ir atbalstījušas Asadu, cita starpā arī militāri. Krievija ir uzbūvējusi Hmeimimas gaisa spēku bāzi Sīrijā un jūras spēku bāzi Tartūsā. Pēc Asada režīma krišanas avoti, piemēram, Ukrainas Aizsardzības ministrijas Galvenā izlūkošanas pārvalde, apgalvoja, ka Krievijas militārie spēki izved kuģus no bāzes Tartūsā un ar lidmašīnām izved ieročus un militāro aprīkojumu no Hmeimimas gaisa bāzes. Krievijas iestādes oficiāli nav apstiprinājušas bāzu izvešanu.
Sīrijas nemiernieku grupējumi svētdien ieņēma Damasku un pasludināja Asada režīma krišanu. Nemiernieki grupējuma "Hayat Tahrir al-Sham" vadībā sāka zibensuzbrukumu režīma spēkiem pirms nepilnām divām nedēļām. Strauji virzoties uz priekšu, dažu dienu laikā tie padzina Asada spēkus no Alepo, Hamas un Himsas.