Kanāda aizliegusi 324 kaujas ieroču modeļus, kurus plāno sūtīt Ukrainai
foto: Ukrainian Presidency/SIPA/Shutterstock/ Vida Press
Kanāda uzsākusi cīņu ar ieroču tirdzniecību, bet atsavinātos ieročus valsts plāno nosūtīt Ukrainai.
Pasaulē

Kanāda aizliegusi 324 kaujas ieroču modeļus, kurus plāno sūtīt Ukrainai

Anna Klāra

Jauns.lv / LETA

Kanāda plāno no valsts ieroču veikaliem atsavināt 324 kaujas ieroču modeļus, kas ceturtdien, 5. decembrī valstī tika aizliegti, lai nosūtītu tos Ukrainai.

Kanāda aizliegusi 324 kaujas ieroču modeļus, kurus...

Ieroču aizliegums tika izsludināts pret feministēm vērsta uzbrukuma 35. gadskārtas priekšvakarā. 1989.gada 6.decembrī uzbrukumā Monreālas Politehniskajā skolā tika nogalinātas 14 sievietes.

"Lai godinātu bojāgājušo sieviešu piemiņu, mums ir jārīkojas un jāliedz valstī piekļuve šiem ieročiem, kas tika izmantoti, lai pastrādātu šos šausmīgos noziegumus," preses konferencē paziņoja sabiedriskās drošības ministrs Dominiks Leblāns. "Mūsu mērķis ir nodrošināt to, lai neviena kopiena vai ģimene Kanādā atkal netiktu izpostīta masu apšaudēs," sacīja ministrs.

Apšaudes Kanādā notiek retāk nekā ASV, bet noziedzības statistika rāda, ka pēdējos 10 gados valstī stabili pieaudzis vardarbīgo ar šaujamieročiem izdarīto noziegumu skaits. 2022.gadā Kanādā notikušas 1400 apšaudes - 36,7 incidenti uz 100 000 cilvēkiem.

Kanādā 2020.gadā tika aizliegti 1500 kaujas ieroču modeļi pēc apšaudes, kurā tika nogalināti 22 cilvēki Jaunskotijas provincē. Pēc ceturtdienas paziņojuma kanādieši vairs nevarēs nopirkt, pārdot vai eksportēt vairāk nekā 1800 ieroču modeļus. Tiek lēsts, ka apritē ir 14,5 tūkstoši šādu šaujamieroču. Īpašnieki tos līdz 2025.gada oktobrim varēs nodot, pretī saņemot kompensāciju.

Aizsardzības ministrs Bils Blērs paziņoja, ka Otava sadarbosies ar izplatītājiem un ieroču veikaliem, lai šie ieroči no Kanādas tiktu nosūtīti Ukrainai izmantošanai tās cīņā pret Krieviju. "Katra niecīgākā palīdzība, kuru mēs varam piedāvāt ukraiņiem, ir solis uz viņu uzvaru," sacīja ministrs.