Blinkens: Ukrainai būs jāpieņem sarežģīti lēmumi
foto: EPA/Scanpix
Ukrainas Sauszemes spēku 118. Mehanizētās kājnieku brigādes karavīri ierodas Robotinē, lai atvairītu Krievijas uzbrukumu frontes līnijai Zaporižjas apgabalā 2024. gada 3. decembrī.
Pasaulē

Blinkens: Ukrainai būs jāpieņem sarežģīti lēmumi

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Ukrainai jāpieņem sarežģīti lēmumi par mobilizācijas turpināšanu, lai vērstos pret Krievijas agresiju.

Blinkens: Ukrainai būs jāpieņem sarežģīti lēmumi...

Kā vēsta UNIAN, to ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens sacīja preses brīfingā Briselē pēc NATO dalībvalstu ārlietu ministru divu dienu sēdes rezultātiem.

"Tam ir kritiska nozīme, jo, pat ja ir nauda un munīcija, frontes līnijā jābūt cilvēkiem, lai pretotos Krievijas agresijai. Ukrainai būs jāpieņem sarežģīti lēmumi attiecībā uz tālāku mobilizāciju, taču šie lēmumi ir nepieciešami," uzsvēra Blinkens.

Vienlaikus, kā piebilda valsts sekretārs, ASV ir arī savas saistības. "Katram cilvēkam, katram karavīram, kuru Ukraina mobilizē, esam apņēmušies nodrošināt viņu sagatavotību un nepieciešamo aprīkojumu efektīvai valsts aizsardzībai," piebilda Blinkens.

Mobilizācijas process Ukrainā

ASV turpina aicināt Ukrainu samazināt mobilizācijas vecumu līdz 18 gadiem. Tā paziņojis kāds anonīms augsta ranga ASV administrācijas pārstāvis. "Personālsastāva mobilizācija un skaita palielināšana varētu būtiski mainīt situāciju kaujas laukā dotajā brīdī," pavēstīja avots.

2024. gada maijā izskanēja informācija, ka Ukraina apsver iespēju sekot Krievijas piemēram – mobilizēt karam ieslodzītos. Tieslietu ministrs Deniss Maļuska paziņojis intervijā BBC, ka runa varētu būt par 10 000 līdz 20 000 cietumnieku.

Saskaņā ar likumu, ieslodzīto mobilizācija iespējama tikai ar tiesas lēmumu, brīvprātīgi un ar karaspēka daļas komandiera piekrišanu. Līdz ieslodzījuma termiņa beigām nevar būt vairāk par trim gadiem, jāpārbauda ieslodzītā veselība, tostarp psihiskā. Iecerēts, ka bijušie cietumnieki dienēs īpašās vienībās.

Sistēma "Oberigh", kas palīdz veidot pavēstes mobilizācijai, atklāja, ka 98% no visiem paziņojumiem tiek nosūtīti cilvēkiem, kuri nemaksā nodokļus vai strādā neoficiāli. Tikai 2% no mobilizētajiem pēdējo divu mēnešu laikā ir darbinieki, kuri ir oficiāli nodarbināti.

Savā Jaungada uzrunā pirms 2024. gada Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis uzsvēra, ka Ukrainas pilsoņi nedrīkst pievērt acis uz karadarbību valstī: "Vai nu tu strādā, vai karo." Šmihaļs uzsvēra, ka šis princips jau ir kļuvis par realitāti. Sistēma fokusējas uz tiem pilsoņiem, kuri nepiedalās valsts ekonomikā.