Kā ASV atļauja izmantot tālas darbības raķetes pa militārajiem mērķiem Krievijā var ietekmēt karu Ukrainā?
foto: MediaPunch / BACKGRID/ Vida Press
Džo Baidena lēmums sniegt Ukrainai atļauju izmantot tās tālās darbības ieročus pa mērķiem Krievijā tiek īstenots divus mēnešus pirms Donalda Trampa atgriešanās Baltajā namā.
Pasaulē

Kā ASV atļauja izmantot tālas darbības raķetes pa militārajiem mērķiem Krievijā var ietekmēt karu Ukrainā?

Anna Klāra

Jauns.lv

Divus mēnešus pirms pilnvaru nolikšanas ASV prezidents Džo Baidens devis zaļo gaismu Ukrainai izmantot ASV piegādātās tālas darbības raķetes pa militārajiem mērķiem Krievijas teritorijā.

Kā ASV atļauja izmantot tālas darbības raķetes pa ...

Ukraina jau vairāk nekā gadu izmanto ASV ražotās taktisko raķešu sistēmas ATACMS pa Krievijas militārajiem mērķiem agresorvalsts okupētajās Ukrainas teritorijās. Tomēr ASV līdz šim nebija sniegusi atļauju izmantot šīs raķetes pašā Krievijas teritorijā, baidoties no kara eskalācijas. ATACMS raķetes ir vienas no spēcīgākajām Ukrainai piegādātajām ieroču sistēmām, un tās spējīgas sasniegt mērķus līdz pat 300 km attālumā. 

Politikas izmaiņas, iespējams, notikušas reaģējot uz nesenajiem Ziemeļkorejas karavīru izvietojumiem Krievijas Kurskas apgabala pierobežas reģionā, kur Ukraina kopš augusta kontrolē daļu teritorijas. Turklāt Trampa gaidāmā atgriešanās Baltajā namā raisa bažas par ASV atbalsta samazināšanos Ukrainai. ASV prezidents Baidens, iespējams, vēlas izmantot atlikušo prezidentūras laiku, lai sniegtu maksimālu atbalstu Kijivai. Militāras priekšrocības Ukrainai varētu uzlabot tās pozīcijas iespējamajās miera sarunās ar agresorvalsti. 

Kā raķetes ietekmēs situāciju kaujas laukā?

ASV un Ukrainas amatpersonas lēš, ka Krievijas un Ziemeļkorejas karavīri tuvākajā laikā mēģinās veikt pretuzbrukumus Kurskas apgabalā, lai atgūtu vairāk nekā 1000 kvadrātkilometru lielo teritoriju, ko patlaban kontrolē Ukrainas spēki. Ukraina varētu izmantot ATACMS, lai aizstāvētos, uzbrūkot Krievijas militārajām bāzēm, infrastruktūrai un munīcijas noliktavām.

Raķešu piegāde, visticamāk, nebūs pietiekama, lai pilnībā mainītu kara gaitu, jo Krievija, gatavojoties šādam pavērsienam, jau paspējusi pārvietot savu militāro tehniku, tostarp lidmašīnas, uz lidlaukiem dziļāk savā teritorijā. Tomēr šie ieroči var dot Ukrainai zināmas priekšrocības, īpaši laikā, kad Krievijas spēki gūst panākumus Ukrainas austrumos.

"Es domāju, ka šis lēmums ir simbolisks. Tas demonstrē ASV atbalstu Ukrainai un var palielināt Krievijas kara izmaksas," medijam BBC norāda kāds Rietumu diplomāts Kijivā. Bet bijusī ASV aizsardzības ministra vietniece Everlīna Farka izteikusi bažas vai Ukrainai tiks piegādāts pietiekams ATACMS raķešu sistēmu skaits. "Neatbildēts paliek jautājums -  cik daudz šo raķešu viņiem tiks nosūtīti? Mēs esam dzirdējuši Pentagona brīdinājumus par to, ka pieejamo raķešu skaits ir ierobežots," pārdomās dalījusies Farka.

Tāpat medijs BBC norāda, ka ATACMS varētu sniegt pozitīvu ietekmi uz psiholoģisko klimatu Ukrainā, īpaši, ja raķešu sistēmas tiks izmantotas, lai uzbruktu nozīmīgiem stratēģiskiem mērķiem, piemēram, Kerčas tiltam, kas savieno Krimu ar Krievijas cietzemi. ASV atļauja varētu arī pamudināt Apvienoto Karalisti un Franciju sniegt Ukrainai atļauju izmantot Storm Shadow raķetes Krievijas teritorijā.

Vai tas var novest pie kara eskalācijas?

Baidena administrācija mēnešiem ilgi atteicās sniegt atļauju Ukrainai izmantot savus piegādātos tālās darbības ieročus pa militāriem mērķiem Krievijas teritorijā, baidoties no kara eskalācijas.  Arī Krievijas autoratīvais līderis Vladimirs Putins brīdināja, ka Rietumu ieroču izmantošana Krievijā tiks uztverta kā NATO tieša iesaiste karā. "Tas būtiski mainīs konflikta būtību. Tas nozīmēs, ka NATO valstis, ASV un Eiropas valstis karo ar Krieviju," norādīja Putins.

Tomēr Krievijas noteiktās "sarkanās līnijas" jau tikušas pārkāptas arī iepriekš – piemēram, piegādājot Ukrainai mūsdienīgus tankus un iznīcinātājus. Un šie soļi nav radījuši tiešu konfliktu starp Krieviju un NATO. "ASV līdzšinējie ierobežojumi, ko tā noteica Ukrainai, bija nepamatoti un tie radās baiļu dēļ, ka Krievija tiks 'izprovocēta'," norāda bijušais ASV vēstnieks NATO Kurts Volkers Tāpat viņš gan uzskata, ka šī lēmuma publiskošana bija kļūda, jo tas dos Krievijai laiku sagatavoties iespējamajiem triecieniem.

Kā reaģēs Donalds Tramps?

Baidena lēmums sniegt Ukrainai atļauju izmantot tās tālās darbības ieročus pa mērķiem Krievijā tiek īstenots divus mēnešus pirms Donalda Trampa atgriešanās Baltajā namā. Tramps jau iepriekš vēstījis, ka plāno karu Ukrainā izbeigt ātri, nesniedzot par saviem apgalvojumiem detalizētāku skaidrojumu. Tiek uzskatīts, ka pēc stāšanos amatā Tramps varētu anulēt minēto atļauju.

Daži Trampa sabiedrotie jau kritizējuši Baidena lēmumu atļaut ASV raķešu sistēmas izmantot pa mērķiem Krievijas teritorijā. Piemēram, Trampa dēls Donalds Tramps juniors sociālajos tīklos rakstīja, ka "valsts, šķiet, vēlas uzsākt Trešo pasaules karu, pirms viņa tēvs spēs veicināt pasaulē mieru un glābt dzīvības." Savukārt citi Trampa administrācijā pauž atšķirīgus viedokļus. Piemēram, nākamais Nacionālās drošības padomnieks Maikls Volcs uzskata, ka ASV varētu paātrināt ieroču piegādes Ukrainai, lai piespiestu Krieviju piekrist miera sarunām.

Vēl nav skaidrs, kāda būs Trampa galīgā nostāja Ukrainas jautājumā, tomēr daudzi Ukrainā baidās, ka Tramps varētu apturēt ieroču piegādes, tostarp ATACMS raķešu piegādes, Ukrainai. "Mēs esam ļoti nobažījušies. Ceram, ka Tramps neatcels šo lēmumu," norāda Ukrainas parlamenta deputāts Oleksijs Gončarenko.