Vācu deputāts pelna ar baltkrievu politieslodzīto darbu
Saksijas federālās zemes parlamenta deputātam Jorgam Dornau no "Alternatīva Vācijai" (AfD) Baltkrievijā pieder sīpolu lauki. Izskanējis, ka sezonas darbiem viņa agrofirmai darbaspēku piegādā cietumi.
"Reform.news" žurnālisti tikušies ar baltkrievu, kuru februārī notiesāja uz 15 diennaktīm arestā par Lukašenko režīmam netīkamu patīk atzīmēšanu soctīklos. Viņu ievietoja izolatorā Lidā, no kurienes arestanti vesti šķirot sīpolus, ko tālāk piegādāja lielveikalu tīklam.
Maksāja dažus eiro dienā
"Reform.news" izdevies atrast vismaz trīs bijušos arestantus, kas nodarbināti vācu politiķa firmā, taču runāt piekrita tikai viens, jo ir jau pametis Baltkrieviju.
Vīrietis stāsta, ka starp lauksaimniecības uzņēmumu un ieslodzījuma vietu bijis noslēgts līgums un strādniekiem pat maksāja – 50 rubļu (ap 13 eiro) dienā. Arestantam palika 20 rubļi, pārējo paturēja izolators, darbs esot bijis brīvprātīgs, ar varu nespieda.
“Mūs aizveda uz noliktavu. Februāris, pagrabs, apģērbs kāds nu kuram. Tāpēc sala rokas un kājas. Brokastis septiņos no rīta. Strādājām līdz pulksten 18 bez ēšanas un ūdens,” no baltkrieva stāstītā var secināt, ka darba apstākļi bija vairāk nekā verdziski. Tomēr viņš bijis gandrīz vai priecīgs, ka nevajadzēja nīkt kamerā, “vismaz lokus uzēdu, vitamīni”.
Sodīts par slēpšanu
Žurnālisti apgalvo, ka uzņēmums ir SIA "Cibuļka-Bel", tulkojumā no baltkrievu valodas "цыбулька" ir sīpols. Viens no īpašniekiem ir Saksijas deputāts Jorgs Dornau. Šo informāciju aprīlī atklāja Vācijas izdevums "Welt am Sonntag". Deputāts bija slēpis savas biznesa saiknes Baltkrievijā, par ko Saksijas parlaments viņu sodīja ar 20 862 eiro.
Saskaņā ar oficiālajiem datiem, "Cibuļka-Bel" reģistrēta 2020. gada oktobrī, juridiskā adrese ir kādā sādžā Lidas rajonā pie Lietuvas robežas, audzē sīpolus, kukurūzu, miežus. Rajona izpildkomiteja nodevusi uzņēmuma rīcībā vismaz 400 hektāru.
Arī Vācijā 53 gadus vecajam Dornau pieder lauksaimniecības firma – Bornā Saksijā. Dzimtenē gan jāmaksā pavisam citas algas, un lēto darbaspēku no cietumiem varas iestādes nepiegādās. AfD preses dienests un pats Dornau nav snieguši atbildes uz "Deutsche Welle" jautājumiem.
Kāda partija, tāds bizness
Vācijas jurists Ferdinands Millers uzrakstījis iesniegumu par krimināllietas ierosināšanu pret deputātu. Viņš "Deutsche Welle" norāda, ka sākumā, ieraugot rakstu par Dornau biznesa īpatnībām, bijis šokā – “vācu uzņēmējs brauc uz Baltkrieviju, sadarbojas ar šīs valsts vadoni, jo citādi es nevaru iztēloties, kā viņš varētu tur atvērt savu firmu, un acīmredzot piesaista darbam necilvēcīgos apstākļos politieslodzītos”.
Iesniegumu pārbauda prokuratūra, ja minētie fakti apstiprināsies, pret Dornau var sākt izmeklēšanu. Ieslodzīto nodarbināšana par dažiem eiro dienā Baltkrievijā nav nekas jauns.
Cilvēktiesību organizācijas "Libereco" vadītājs Marko Fibers "Deutsche Welle" saka: “Tas nav nekas cits kā mūsdienu verdzība, no kā iedzīvojas arī Rietumu kompānijas. (..) Tas, ka viens no labuma guvējiem ir partija AfD, mani nemaz neizbrīna. Šīs ultralabējās partijas deputātus, kā likums, neuztrauc cilvēktiesības un starptautiskās konvencijas. Viņi regulāri uzstājas ar atbalstu Aleksandra Lukašenko diktatūrai un cenšas mazgāt baltu viņa tirāniju.”