Vai "Hezbollah" peidžeris uzsprāga Ukrainas vēstnieka kabatā? Skaidrojam, kā ir patiesībā
Ukrainā bāzētais Dezinformācijas novēršanas centrs nosaucis par viltus ziņām Krieviju atbalstošos “Telegram” kanālos izplatīto informāciju par it kā ievainoto Ukrainas vēstniecības Libānā sekretāru Nikolaju Homenko sprādziena rezultātā Beirūtā.
Šī informācija agresorvalstij simpatizējošos “Telegram” kanālos parādījās īsi pēc tam, kad mediji visā pasaulē sāka ziņot par tūkstošiem teju vienlaicīgu incidentu Libānā, kuru rezultātā lielam daudzumam grupējuma “Hezbollah” biedru uzsprāga rokās, kabatā esošie peidžeri, radot ievainojumus un pārslogojot slimnīcas.
Drīz vien prokremliski avoti sāka apgalvot, ka šādā sprādzienā cietis arī Ukrainas diplomāts šajā valstī.
“Pārbaudot informāciju Ukrainas Ārlietu ministrijā un Ukrainas vēstniecībā Libānā, Dezinformācijas novēršanas centrs paziņo, ka starp bojāgājušajiem un ievainotajiem nav ne Ukrainas diplomātu, ne Ukrainas pilsoņu,” teikts centra “Telegram” kanālā publicētajā paziņojumā.
“Šādas viltus ziņas Krievijas propaganda izplata, lai apsūdzētu Ukrainu sadarbībā ar teroristu grupējumiem un sētu neuzticību no starptautiskās sabiedrības puses,” norāda dezinformācijas apkarotāji.
Kas jāzina par notikumiem Libānā:
Jau vēstīts, ka šonedēļ uzsprāgušas vairākas Libānas grupējuma "Hezbollah" biedru izmantotās rācijas un peidžeri. Sprādzienos ievainoti gandrīz 3000 cilvēki, vairāki miruši. Eksperti skaidro, kā šāda masveida detonācija bija iespējama, nosūtot īpašu simbolu virkni.
Libānas Veselības ministrija ziņo, ka vairākos valsts reģionos cilvēki tikuši ievainoti elektronisko ierīču sprādzienos. Libānā otrdien vienlaicīgi sprāgstot vairākiem simtiem peidžeru, dzīvību zaudējuši 12 cilvēki, arī divi bērni un četri mediķi. Ievainoti 2750 līdz 2800 cilvēku, sacīja ministrs.
Taču kā tika uzspridzināts peidžers vai rokas radio? Kā skaidro bijušais Izraēlas flotes un izlūkdienesta darbinieks Ejals Pinko, ir nepieciešams tikai ļoti neliels daudzums sprāgstvielu, pietiek ar gramu vai diviem, lai “uzspridzinātu kāda roku vai seju”. Pagaidām nav skaidrs, kāda tieši sprāgstviela tika izmantota, taču nepārbaudītas ziņas liecina, ka sprādzienam varētu tikt izmantots pentaeritritola tetranitrāts jeb PETN.
“Lieta tāda, ka tos var efektīvi sajaukt ar citu komponentu, lai izveidotu plastmasas sprāgstvielu,” saka Londonas Universitātes koledžas ķīmijas profesors Andrea Sella. “Tas nozīmē, ka jūs varētu ievietot kādu no šīm vielām [peidžera] stūrīšos un spraugās.”
“Sprāgstvielas varēja būt baterijā, detonējošajā ierīcē vai paslēptas citur peidžera iekšpusē,” saka Pinko. Jautājums, kā un kad tieši sprāgstvielas tika paslēptas peidžera iekšpusē, vēl nav atrisināts. Bet, ja sprāgstvielas ir peidžera iekšpusē, kā to var detonēt ar tālvadības pulti?
“Otra lieta, kas, visticamāk, būs pievienota peidžera aprīkojumam, ir detonators,” saka Karls Robsons, kurš savulaik strādājis par Lielbritānijas armijas spridzināšanas operatoru un tagad ir Igne UXO spridzināšanas projektu vadītājs.
Detonators ir “maza cilindriska muca”, kas, pat ja tai nav pievienotas sprāgstvielas, pēc sprādziena iedarbināšanas varētu viegli radīt ievainojumus, saka Robsons. Lai detonatoru iedarbinātu, ir nepieciešams enerģijas avots. Šajā gadījumā tas ir peidžera akumulators, kas nozīmē, ka jums ir nepieciešams sprādzinātājs. Robsons to salīdzina ar gaismas slēdzi, un šajā gadījumā slēdža klikšķis ir konkrēta ziņa, kas tiek nosūtīta uz peidžeru.
Šis ziņojums, kas varētu būt bijis īpaša burtu vai simbolu virkne, tiek identificēts un “sāk veidot sprādziena ķēdi”, skaidro Pinko. “Tas nozīmē, ka no akumulatora tiek ņemta strāva, kas uzkarsē sprāgstvielu līdz vajadzīgajam enerģijas līmenim. Un tad notiek [sprādziens]. Lai iegūtu šāda veida sprādzienu, ir nepieciešama tikai sekundes daļa [sildīšanas],” viņš piebilst.
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas “”Hezbollah” sprāgstošie peidžeri savairo viltus ziņas, kurās ierauti Ukrainas diplomāti” saturu atbild Izdevniecība “Rīgas Viļņi”.