Rumānijā parasts akmens izrādās miljonu eiro vērts dzintara gabals
Rumānijā gadu desmitiem ilgi milzīgs dzintara gabals kalpojis kā parasts akmens durvju atdurei. Trīsarpus kilogramu smagais dzintars novērtēts par nepilnu miljonu eiro un ir lielākais, kāds jebkad atrasts Rumānijā.
Dzintaru strauta gultnē Rumānijas dienvidaustrumos atrada kāda vecāka gadagājuma sieviete, kura to atnesa mājās un izmantoja kā parastu akmeni. Dārgumu palaida garām pat zagļi, kas mēdza sirot pa šejienes mājām.
Pēc sievietes nāves 1991. gadā radiniekam, kas mantoja viņas māju, radās aizdomas, ka durvju atdure varētu būt kas vērtīgs. Uzzinājis, ka tas ir dzintars, viņš pārdeva to Rumānijas valstij, un tālāko vērtējumu deva eksperti no Krakovas Vēstures muzeja Polijā. Pēc viņu atzinuma, šis dzintara gabals ir 38 līdz 70 miljonus gadu vecs, turklāt viens no lielākajiem pasaulē.
“Tā atklāšanai ir liela nozīme gan zinātniskā, gan muzeju līmenī,” Spānijas laikrakstam El Pais teic Buzau provinces muzeja direktors Daniels Kostačs. Tīrradnis atzīts par Rumānijas nacionālo dārgumu un kopš 2022. gada atrodas Buzau muzejā, apgabalā, kur tas atrasts.
Rumānijā dzintara gabaliņus var atrast ap Kolti ciematu smilšakmenī Buzau upes krastos, kur to iegūst kopš 1920. gadiem. Šis dzintars ir pazīstams kā rumanīts un augstu novērtēts par dziļo, sarkanīgo nokrāsu klāstu.
Pasaulē lielākais dzintara gabals atrasts brūnogļu atradnēs Sumatras salā Indonēzijā – 68 kilogrami un 200 grami. Atšķirībā no mums ierastā dzintara šis ir melnā krāsā. Pirms dažiem gadiem ar valsts atbalstu to iegādājās Gdaņskas dzintara muzejs Polijā.
Latvijā zināmais lielākais dzintars sver 1,7 kilogramus, un pirms vairāk nekā desmit gadiem to savam krājumam ieguva Nacionālais dabas muzejs. Turklāt patiesībā šī ir tikai puse no sākotnējā gabala. 1949. gadā Liepājā kāds jūrnieks vietējiem piedāvājis pirkt lielo dzintaru, un viens gribētājs piedāvājis visu savu todien saņemto algu, taču ar to bijis par maz, tāpēc dabūjis tikai pusi.