Arheologi Berlīnē atrod samuraju zobenu
foto: Anika Kelpa/Berlīnes Valsts muzejs
Ļoti ticami, ka samuraju zobens Berlīnē nonāca kā diplomātiska dāvana.
Pasaulē

Arheologi Berlīnē atrod samuraju zobenu

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Arheologi izrakumos Berlīnē uzgājuši ļoti neparastu atradumu – 17. gadsimta feodālās Japānas samuraju zobenu.

Arheologi Berlīnē atrod samuraju zobenu...

Atrastais ierocis ir vakizaši, ko parasti izmantoja tuvcīņās kā rezerves zobenu un nēsāja kopā ar katanu. Šo zobenu pāri sauca par "daishō", burtiskā tulkojumā "lielais-mazais".

Vakizaši izmantoti arī, lai veiktu "seppuku", rituālu pašnāvību, lai nekristu gūstā vai izpirktu personīgu apkaunojumu, arī, izpildot nāvessodu par smagiem pārkāpumiem.

foto: Anika Kelpa/Berlīnes Valsts muzejs
Atrastais ierocis ir vakizaši, ko parasti izmantoja tuvcīņās.
Atrastais ierocis ir vakizaši, ko parasti izmantoja tuvcīņās.

Zobens atrasts 20. gadsimta laika pagrabu izrakumos Molkenmarktas rajonā šaurā ieliņā, kas smagi cieta bombardēšanas laikā Otrā pasaules kara laikā. Arheologi atraka vairākus pagrabus, kas piegāzti ar kara laika gruvešiem.

Pētnieki uz zobena atklājuši Daikokuten motīvu – japāņu laimes, bagātības, mājas, lauksaimniecības, auglības, seksualitātes un kara dievību. Atrasti arī izkusuši krizantēmas un ūdenslīnijas motīvu rotājumi. "Balstoties uz motīviem un stilu, rokturi varētu datēt ar Edo periodu (17.–19. gs. p.m.ē.)," informē Berlīnes Valsts muzejs.

Arheologi spriež, ka zobens Berlīnē varēja nonākt kā dāvana no Japānas vēstniecības 1862. gadā vai no 1871. līdz 1873. gadam.