Bangladešas protesti: vienā brīdī viņš izsniedza ūdeni protestētājiem, bet otrā jau bija miris
foto: Zabed Hasnain Chowdhury/NurPhoto/Shutterstock/ Vida Press
Protesti Bangladešā.
Pasaulē

Bangladešas protesti: vienā brīdī viņš izsniedza ūdeni protestētājiem, bet otrā jau bija miris

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv/CNN

25 gadus vecais Mugdho, izmantojot krekla piedurkni, lai noslaucītu asaru gāzi no degošajām acīm, vijas cauri pūlim, dalot ūdens pudeles protestētājiem, kuru prasības pēc reformām drīz varēju gāzt Bangladešas valdību. Piecpadsmit minūtes vēlāk universitātes studentam galvā tika raidīta lode.

Bangladešas protesti: vienā brīdī viņš izsniedza ū...

Video, kurā Mugdho pirms nāves 18. jūlijā dalīja ūdeni, pārsteidza miljoniem cilvēku visā Bangladešā, mudinot vēl vairāk cilvēku iziet ielās un prasīt taisnīgumu par zaudētajām dzīvībām.

Tas, kas sākās kā miermīlīgi protesti pret kvotu sistēmu valdības darbavietās, pārauga valsts mēroga kustībā, kuras mērķis bija gāzt ilggadējo premjerministri Šeihu Hasinu no amata, kā rezultātā notika nāvējoša apspiešana un sadursmes, kurās, saskaņā ar vietējo plašsaziņas līdzekļu un aģentūru analīzi, tika nogalināti vismaz 300 cilvēku.

"Nogalināšana turpinājās, un visi klusēja," sacīja 23 gadus veca protestētāja, kura strādā tehnoloģiju uzņēmumā Dakā. "Mums vajadzēja iestāties par sevi un par demokrātiju."

Jau ziņots, ka protestu pārņemtās Bangladešas premjerministre šeiha Hasina aizbēga no valsts, bet armijas komandieris ģenerālis Vakers uz Zamans pavēstīja, ka militārpersonas izveidos pagaidu valdību. Līdz ceturtdienai Bangladešas ekonomists un Nobela Miera prēmijas laureāts  Muhameds Junuss jau bija nodevis Bangladešas pagaidu valdības vadītāja zvērestu. "Es aizstāvēšu, atbalstīšu un aizsargāšu konstitūciju," zvēresta nodošanas ceremonijā prezidenta pilī galvaspilsētā Dakā sacīja Junuss.

Tā kā pēdējā mēneša haosu nomainījis miers, daudzas ģimenes tagad meklē atbildīgos par tuvinieku nāvi, tostarp Mugdho.

Mugdho nomira divas dienas pēc izšķirošā protesta akcijas brīža - 25 gadus vecā Abu Sajeda nāves 16. jūlijā, kas tika iemūžināta plaši izplatītā videoierakstā.

Amnesty International analizēja videoierakstus un apsūdzēja policijas darbiniekus par apzinātu šaušanu uz Sajedu ar 12 kalibra šaujamieročiem "šķietami tīšā, neprovokētā uzbrukumā" un nosodīja varas iestādes par "nelikumīga spēka lietošanu".

Šokējošā Sajeda un Mugdho nāve katapultēja nemierus no lielākoties studentu vadīta protesta uz plašāku sabiedrību. "Visi bija ielās, uz ceļiem bija visu rasu, reliģiju, tautību, visu vecumu cilvēki, profesionāļi, studenti, zīdaiņi," pauda kāda protestante.