Polija apsver iespējas notriekt Krievijas raidītās raķetes, kamēr tās vēl ir virs Ukrainas
Polijas aizsardzības budžets nākamgad pieaugs līdz 5% no iekšzemes kopprodukta (IKP), intervijā televīzijas kanālam "Bloomberg" paziņoja Polijas ārlietu ministrs Radoslavs Sikorskis, kurš arī apliecināja, ka Polija apsver iespējas notriekt Krievijas raidītās raķetes, kamēr tās vēl ir virs Ukrainas.
Viņš sacīja, ka pašlaik Polijas aizsardzības budžets ir 4% no IKP, bet nākamgad sasniegs 5%.
Sikorskis uzsvēra, ka Polija "vairs nav mūžīgā mierā pēc Aukstā kara", tādēļ palielina aizsardzības izdevumus līdz NATO augstākajam līmenim.
Vienlaikus viņš arī norādīja, ka aizsardzības izdevumiem nevajadzētu būt "vienīgajai mērauklai", kad runa ir par NATO valstīm, jo, piemēram, Islandei "diez vai vispār ir aizsardzības budžets, bet tai ir citi vitāli aktīvi, tās teritorija, spēja uzpildīt degvielu".
Nākamnedēļ Sikorskim paredzēta tikšanās ar bijušo ASV nacionālās drošības padomnieku Robertu O'Braienu, kurš Baltajā namā strādāja Donalda Trampa administrācijas laikā.
Nesenā rakstā, izklāstot Trampa potenciālā otrā termiņa ārpolitikas vīziju, O'Braiens rakstīja, ka "Tramps liks NATO virzīt sauszemes un gaisa spēkus uz Poliju", bet ASV nepārtrauktā Eiropas aizsardzība "ir atkarīga no tā, vai Eiropa izpildīs savu daļu, arī Ukrainā".
Sikorskis atzina, ka ir publiski atbalstījis Trampa spiedienu uz NATO sabiedrotajiem palielināt aizsardzības izdevumus. "NATO nav apkaimes apsardzes firma," Trampa prasību sabiedrotajiem ieguldīt savā aizsardzībām komentēja Sikorskis.
Polijas ārlietu ministrs arī paziņojis, ka Varšava apsver Kijivas ierosinājumu notriekt Krievijas raķetes, kas lido uz Polijas teritoriju, kamēr tās vēl atrodas Ukrainas gaisa telpā.
Kā ziņo britu raidsabiedrība BBC, šis priekšlikums tika iekļauts abu valstu kopīgajā aizsardzības līgumā, kas šonedēļ tika parakstīts Ukrainas prezidenta Volodimira Zalenska vizītes Varšavā laikā.
"Šajā posmā tā ir ideja. Mūsu vienošanās paredz, ka mēs šo ideju izpētīsim," Sikorskis sacīja Amerikas Uzņēmējdarbības institūtā Vašingtonā.
Teorētiski priekšlikums attiektos uz jebkuru raķeti, kas šķērsotu Rietumukrainu Polijas virzienā. "Mēs esam frontes valsts, un Krievijas raķetes pārkāpj mūsu gaisa telpu. Mēs pieņemam, ka tā ir kļūda," sacīja Sikorskis.
"Mūsu dilemma ir šāda. Ja mēs tās notrieksim tikai tad, kad tās ielidos mūsu gaisa telpā, atlūzas kļūs par draudu mūsu pilsoņiem un mūsu īpašumam. Un ukraiņi saka: lūdzu, mēs neiebildīsim, dariet to virs mūsu gaisa telpas, kad tās ir tiešs apdraudējums, šķērsojot Polijas teritoriju. Manuprāt, tā ir pašaizsardzība, bet mēs šo ideju pētām," klāstīja Sikorskis.