Izskan aizdomas, ka Krievija finansē bijušo Dienvidāfrikas prezidentu
Dienvidāfrikas Republikā izskan aizdomas, ka bijušais prezidents Džeikobs Zuma saņem naudu no Krievijas. Tas arī nebūtu nekāds pārsteigums, Maskava aktīvi vairo savu ietekmi Āfrikā, tostarp cenšoties nopirkt vēlēšanas.
Zumam 2021. gadā piesprieda 15 mēnešu cietumsodu par korupciju, izspiešanu un naudas atmazgāšanu, bet apcietinājumā viņš pavadīja vien nepilnus 2 nēmešus un drīz vien atgriezās politikā. Jāpiebilst, ka visiem zināms par Zumas labajām attiecībām ar Krievijas diktatoru Vladimiru Putinu.
Zuma kļuva par prezidentu 2009. gadā kā Āfrikas Nacionālā kongresa pārstāvis. Pērn decembrī, pusgadu pirms parlamenta vēlēšanām, viņš nodibināja partiju “Šķēps un nācija”, kas guva 14,5% balsu – trešais labākais rezultāts. Āfrikas Nacionālais kongress saņēma 40,2% balsu un zaudēja varas monopolu. Otrajā vietā ar 21,7% ierindojās liberālā Demokrātiskā alianse.
Zumas partija kopš reģistrācijas brīža janvārī bija labi finansēta, “Financial Times” norāda Džons Stenhauzens, lielākās opozīcijas partijas, liberālās Demokrātiskās alianses (savāca 21,7% balsu) līderis. No pirmās priekšvēlēšanu kampaņas dienas tai bija teltis, reklāmas krekli, dārgi aģitācijas materiāli.
“Esmu pārliecināts, ka nauda viņu kontos nāca no Krievijas. Tā nav ģimenes organizācija,” saka Stenhauzens. Viņš gan atzīst, ka drošu pierādījumu nav. Tomēr aizdomas ir arī partijas ActionSA (1,2% balsu) līderim, bijušajam Johannesburgas mēram Hermanim Mašabam. Viņš norāda, ka “Šķēps un nācija” šķiedās naudu, bet neiesniedza deklarāciju vēlēšanu komisijai.
Dienvidāfrikas Republikā visām partijām jāziņo par ziedojumiem, kas pārsniedz 100 000 randu (4866 eiro), bet “Šķēps un nācija” atšķirībā no konkurentiem neiesniedza deklarāciju. Partijas “Ceļam vienu Dienvidāfriku” līderis Mmuso Maimane lēš, ka Zumas partija iztērējusi kampaņai dažus miljonus randu.
Zumas prezidentūras laikā Dienvidāfrika iestājās BRICS, kur lielāko lomu spēlē Krievija un Ķīna, cenšoties radīt pretsvaru rietumu ekonomikai. Viņš arī parakstīja līgumu ar “Rosatom” 48,6 miljardu eiro vērtu līgumu ar “Rosatom” par dažu atomspēkstaciju būvi, bet tiesa to atcēla kā nekonstitucionālu.
Zuma 1970. gadu beigās apguva militārās prasmes PSRS kā Āfrikas Nacionālā kongresa bruņotā spārna pārstāvis, lai cīnītos pret aparteīdu. Gan PSRS, gan Putins izspēlē pretkoloniālisma kārti, turklāt tagad Maskava atbalsta visas huntas, kas gāž vēlētās valdības.
“Nācijas šķēpa” saukļi atgādina padomju un krievu propagandu, partija savā programmā pauž “solidaritāti ar Krieviju, Kubu un Palestīnu to cīņā ar rietumu imperiālistu spēkiem”. “Nācijas šķēpa” pārstāvis Nhlamulo Ndhlela opozīcijas apvainojumus noraida, piesaucot rietumu centienus viltot vēlēšanu rezultātus.
“Prezidentu Zumu un prezidentu Putinu saista jau 40 gadu ilgas attiecības. Viņi ir draugi. Bet tas nav tas pats, kas Krievijas atbalsts “Nācijas šķēpam”,” teic Ndhlela.
Zuma attaisno Krievijas uzbrukumu Ukrainai, vainojot provokācijās NATO, un Putinu nosaucis par “miera cilvēku”. Viena no viņa meitām soctīklos izvērsa kampaņu ar mirkļbirku #IStandwithPutin. Vietnē X konti, kas izplata Krievijas propagandu Āfrikā, priekšvēlēšanu laikā pārslēdzās uz Zumas atbalstu.
Vēl vieni Putina draugi, partija “Ekonomiskās brīvības cīnītāji” parlament vēlēšanās ieguva 9% – šie ir melnie rasisti un marksisti-ļeņinisti, kas grib ekspropriēt (tostarp arī melnajiem), dalīt un pārdalīt, gāna rietumus un Izraēlu, atklāti atbalsta Krievijas karu, agresiju saucot par “pretimperiālisma programmu”. Ironiskā kārtā šī partija atbalsta Krievijā ārpus likuma pasludināto LGBT.
Āfrikas Nacionālā kongresa līderis un valsts prezidents Sirils Ramafosa paziņojis, ka partija mēģinās izveidot koalīciju ar plašu opozīcijas partiju grupu, kas politiskajā spektrā ir no galēji labējā līdz galēji kreisajam spārnam. Tik pretrunīgu spēku apvienošana gan nešķiet iespējama.