Pagrieziena punkts medicīnas vēsturē! Seno ēģiptiešu galvaskauss atklāj ķirurģiskas iejaukšanās pēdas
Lai arī vēzis bieži vien tiek uzskatīts par mūsdienu slimību, tomēr medicīnas pierādījumi no Senās Ēģiptes liecina, ka jau tajā laikā dziednieki bija informēti par šo slimību un centās to izārstēt. Jaunākie pētījumi liecina, ka ēģiptieši centās no audzēja atbrīvoties ķirurģiski.
Par to, ka vēzis bija ēģiptiešiem pazīstams, liecina iegūtie pierādījumi no vairāk nekā 4000 gadus veca galvaskausa, kas glabājas Dakvortas laboratorijas kolekcijā Kembridžas universitātē, Apvienotajā Karalistē. Galvaskauss piederēja vīrietim, kurš nāves brīdī bija aptuveni 30 līdz 35 gadus vecs.
Jau kopš 19. gadsimta vidus zinātnieki ir pētījuši galvaskausa rētu virsmu, tostarp vairākus bojājumus, kas, domājams, atspoguļo ļaundabīgu audzēju radītus kaulu bojājumus. Arheologi uzskata, ka galvaskauss, kas kolekcijā apzīmēts ar 236. numuru, ir viens no senākajiem ļaundabīgo audzēju piemēriem senajā pasaulē, kas datēts ar 2686. gadu pirms mūsu ēras līdz 2345. gadam pirms mūsu ēras.
Nesen pētnieki šajā lietā atklājuši vērā ņemamu jaunumu – ar digitālo mikroskopu un mikrodatortomogrāfijas skenēšanu rūpīgāk aplūkojot audzēju rētas, atklātas griezuma pēdas, kas liecina, ka audzēju noņemšanai izmantoti asi metāla instrumenti.
Zinātnieki par atklājumiem ziņoja žurnālam "Frontiers in Medicine", norādot, ka "tā bija pirmā reize, kad cilvēce ķirurģiski tika galā ar to, ko mēs mūsdienās saucam par vēzi.”
Vienlaikus nav zināms, vai dziednieki mēģināja izņemt audzējus, kamēr pacients vēl bija dzīvs, vai arī audzēji tika izņemti pēc nāves, lai veiktu to analīzi.
"Ja šīs griezuma pēdas tika veiktas ar šo cilvēku dzīvu, mēs runājam par kādu ārstēšanu, kas ir tieši saistīta ar vēzi. Bet, ja griezuma pēdas tika veiktas pēcnāves laikā, tas nozīmē, ka šī ir medicīniskā autopsijas izpēte. Katrā ziņā ir pārsteidzoši domāt, ka viņi veica ķirurģisku iejaukšanos," sacīja viens no pētījuma autoriem, Santjago de Kompostelas universitātes vēstures katedras profesors Edgards Kamaross.
Senās Ēģiptes medicīna bija neapšaubāmi izsmalcināta. Vienlaikus jaunie atklājumi sniedz svarīgus, tiešus pierādījumus šīm zināšanām. Kā medijiem sacīja senlietu restaurācijas speciālists Ibrahems Badrs, "šis ir spilgts piemērs tam, ka Senās Ēģiptes medicīna nebija balstīta tikai uz augu izcelsmes līdzekļiem, bet balstījās arī uz ķirurģisko praksi."
Tiek uzskatīts, ka šis pētījums palīdzēs daudz padziļināt un precīzāk izpētīt Senās Ēģiptes medicīnu. Jaunie atklājumi pierāda, ka vēzis bija daudz izplatītāks un daudz klātesošāks, nekā mēs domājam.
Lai gan jau tajā laikā ēģiptiešu dziednieki varēja zināt par vēzi, tā ārstēšana bija pavisam cits stāsts. Kamēr dažviet pieminētas zāles un dažādas ārstēšanas stratēģijas, ko piekopa senie ēģiptieši, piemēram, attiecībā uz krūts vēža pacientiem par nekādu ārstēšanu pierādījumu nav, kas liecina, ka tādas nenotika.
Jaunatklājumi saistībā ap izgriezumiem ap galvaskausa audzējiem liecina, ka dziednieki ir mēģinājuši ķirurģiski atbrīvoties no audzēja, lai izārstētu pacientu, vai, lai audzētu izpētītu rūpīgāk, domājot, ka, iespējams, spēsim izārstēt vēzi nākotnē. Zinātnieki to uzskata par būtisku pagrieziena punktu medicīnas vēsturē.