Krievijas invāzijas dēļ Ukrainai līkumu met ne tikai lidmašīnas, bet arī ērgļi
Vidējo ērgļu ceļš uz ligzdošanas vietām kļuvis vidēji garāks par 85 kilometriem (foto: Shutterstock)
Pasaulē

Krievijas invāzijas dēļ Ukrainai līkumu met ne tikai lidmašīnas, bet arī ērgļi

Māris Puķītis

Jauns.lv

Ērgļi mainījuši savus lidojumu maršrutus pār Ukrainu, lai izvairītos no kara plosītajiem rajoniem, turklāt daudzviet ir smagi cietusi un pat iznīcināta to dabiskā vide, raksta BBC.

Krievijas invāzijas dēļ Ukrainai līkumu met ne tik...

Katru pavasari vidējie ērgļi (Clanga clanga) lidojuši pār Ukrainu no ziemošanas vietām Grieķijā vai vēl senāk no Dienvidsudānas, lai ligzdotu Baltkrievijā. 

Tagad zinātnieki secinājuši, ka šie putni maina maršrutu, lai pēc iespējas izvairītos no artilērijas uguns, kara lidmašīnām, tankiem, lielas karaspēka koncentrācijas. Pētnieki sāka izsekot ērgļu pārvietošanos ar GPS raidītājiem 2017. gadā, nenojaušot, kādas izmaiņas pēc pieciem gadiem radīs Krievijas iebrukums Ukrainā.

Igaunijas Dabaszinātņu universitātes un Britu ornitoloģijas fonda kopīgā pētījuma rezultāti publicēti žurnālā “Current Biology”. “Mūsu rezultāti  sniedz retu iespēju saprast, kā konflikti ietekmē savvaļas dabu,” teic pētījuma vadošais autors, Austrumanglijas universitātes aspirants Čārlijs Rasels.

Ērgļi ievērojami novirzījās no sākotnējiem maršrutiem, agrākajās atpūtas vietās Ukrainā pavadīja mazāk laika vai pat izvairījās no tām. Tagad ceļš uz ligzdošanas vietām kļuvis garāks, vidēji par 85 kilometriem. Atpūtas iespējas gājputniem ir svarīgas, lai atrastu barību, ūdeni, patvērumu, uzkrātu spēkus tālākam lidojumam. Novirze no maršruta nozīmē lielāku spēku patēriņu, kas diez vai labvēlīgi ietekmēs mazuļu radīšanu. 

Latvijā vidējais ērglis ir rets, bet regulārs ieceļotājs, kādreiz bijis arī rets ligzdotājs. Vidējais ērglis ir apdraudēta suga un tās populācija nepārtraukti samazinās.