"Tas ir vēsturisks solis!" Turcija atbalsta Zviedrijas uzņemšanu NATO
Turcijas parlaments otrdien ar lielu balsu vairākumu atbalstījis Zviedrijas uzņemšanu NATO.
Zviedrijas uzņemšanas protokols balsojumā parlamentā tika ratificēts ar 287 balsīm pret 55. Četri deputāti no balsošanas atturējās.
Zviedrija pieteikumu dalībai aliansē iesniedza kopā ar Somiju 2022.gadā pēc tam, kad Krievija sāka atkārtoto iebrukumu Ukrainā.
2023.gada aprīlī Somija kļuva par alianses dalībvalsti, bet Zviedrijas pievienošanos aizkavēja Turcija un Ungārija.
Pēc Zviedrijas uzņemšanas protokola ratificēšanas parlamentā to vēl jāparaksta Turcijas prezidentam Redžepam Tajipam Erdoganam un tas jāpublicē oficiālajā laikrakstā, lai tas stātos spēkā.
Pēc Turcijas atbalsta Ungārija paliek vienīgā NATO dalībvalsts, kas vēl bloķē Zviedrijas uzņemšanu aliansē.
Turcijas parlamenta balsojums, kas paver ceļu Zviedrijas uzņemšanai NATO, ir vēsturisks solis, kas būtiski paaugstinās visas alianses drošību, pārliecināts Latvijas ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš (JV).
Viņš tviterī pauž pateicību par Zviedrijas uzņemšanas NATO ratifikācijas procesa pabeigšanu Turcijas parlamentā un izceļ šī lēmuma nozīmi alianses drošības stiprināšanā.
Vienlaikus Kariņš ar Turcijas parlamenta pozitīvo balsojumu apsveic kolēģi, Zviedrijas ārlietu ministru Tobiasu Bilstromu un visus zviedru draugus.
Apsveicu ar ratifikācijas procesa noslēgšanos 🇹🇷 parlamentā, kas paver durvis Zviedrijas dalībai #NATO!
— Krišjānis Kariņš (@krisjaniskarins) January 23, 2024
🇸🇪 ir viena no 🇱🇻 tuvākajiem partneriem un tās pievienošanās NATO sniegs tiešu ieguldījumu Latvijas, Baltijas jūras un visas Alianses drošībai.#StrongerTogether
Erdogans arī sasaistīja atbalstu Zviedrijas dalībai NATO ar ASV Kongresa apstiprinājumu Turcijas lūgumam iegādāties 40 jaunus iznīcinātājus F-16. Viņš arī mudināja Kanādu un citas NATO sabiedrotās atcelt ieroču embargo Turcijai.
ASV prezidenta Džo Baidena administrācija nekad nav oficiāli saistījusi F-16 pārdošanu ar Turcijas atbalstu Zviedrijas dalībai NATO. Tomēr daudzi ietekmīgi Kongresa locekļi ir paziņojuši, ka neatbalstīs pārdošanu, kamēr Turcija nepiekritīs Zviedrijas uzņemšanai aliansē.
Pagājušajā mēnesī Erdogans telefonsarunā apsprieda savas prasības ar ASV prezidentu, kurš paziņoja, ka Turcijas vēlmes varētu iegūt nepieciešamo Kongresa apstiprinājumu, ja Zviedrija varēs pievienoties NATO.
Lai valsti uzņemtu NATO, tai nepieciešams vienbalsīgs visu alianses dalībvalstu lēmums.
Ungārija ir aizkavējusi Zviedrijas uzņemšanu NATO, apgalvojot, ka Zviedrija izplata "klajus melus" par demokrātijas stāvokli Ungārijā. Vienlaikus Ungārijas valdība vairākkārt ir teikusi, ka tā nebūs pēdējā NATO sabiedrotā, kas ratificēs Zviedrijas iestāšanos. Taču vēl joprojām nav skaidrs, kad Ungārijas parlaments varētu balsot par Zviedrijas lūgumu uzņemt to NATO