NATO gatavojas iespējamajam Krievijas uzbrukumam alianses austrumu flangam, brīdina "Bild"; Jānis Sārts šo materiālu skaidro kā mācību scenāriju
foto: REUTERS/SCANPIX
Ballistisko raķešu palaišanas komplekss "Iskander" uz Krievijas agresijas simbola "Z" fona
Pasaulē

NATO gatavojas iespējamajam Krievijas uzbrukumam alianses austrumu flangam, brīdina "Bild"; Jānis Sārts šo materiālu skaidro kā mācību scenāriju

Jauns.lv/LETA

NATO gatavojas iespējamajam Krievijas uzbrukumam alianses austrumu flangam, pamatojoties uz slepenu dokumentu, kas nonācis tā rīcībā, vēsta vācu tabloīds "Bild". Savukārt NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts paziņojis, ka ir mācību scenārijs, nevis slepena izlūkdienestu analīze.

NATO gatavojas iespējamajam Krievijas uzbrukumam a...

Viņš norāda, ka mācību scenārijs vienmēr ir iedomāta situācija, lai pārbaudītu militārās spējas vienā vai otrā jomā. Kādreiz šādi scenāriji bija pilnīgi fiktīvi ar neesošām valstīm un ģeogrāfijām, taču mūsdienās scenārijiem tiek piemērotas esošas valstis un ģeogrāfijas, skaidro Sārts.

Vienlaikus eksperts uzsver, ka šī nav slepena izlūkdienestu analīze, kas prognozē situācijas attīstību.

Jau ziņots, ka vācu tabloīds "Bild", atsaucoties uz slepenu dokumentu, ziņoja par NATO gatavošanos iespējamam Krievijas uzbrukumam alianses austrumu flangam.

Vācijas Aizsardzības ministrijas dokumentā izklāstīts iespējamais scenārijs konfliktam starp Krieviju un NATO, kas kulmināciju sasniegtu 2025.gadā.

Izstrādātais scenārijs paredzēts plašākajām NATO mācībām kopš Aukstā kara beigām, kuras šogad paredzēts rīkot Baltijas reģionā.

Jāatgādina, ka 2021. gada decembrī "Bild" publicēja detalizētu izlūkdienestu materiālu, prognozējot Krievijas invāziju Ukrainā no ziemeļiem, austrumiem un dienvidiem nākamā gada janvāra beigās vai februāra sākumā. Līdz pat 2022. gada 23. februārim Krievijas augstākās amatpersonas un propagandisti to izsmēja kā kārtējo rusofobisko izlēcienu, bet naktī uz 24. februārī Krievija iebruka Ukrainā.

Izstrādātais scenārijs paredzēts plašākajām NATO mācībām kopš Aukstā kara beigām, kuras šogad paredzēts rīkot Baltijas reģionā. Drošības apsvērumu dēļ "Bild" nav atklājis visu dokumentā esošo informāciju par paredzēto NATO karaspēka pārvietošanos un iesaistīto karavīru skaitu.

Saskaņa ar dokumentā izklāstīto scenāriju 2024.gada februārī Krievija īsteno vēl vienu mobilizāciju, iesaucot 200 000 vīru. Pēc tam pavasarī sākas jauns uzbrukums Ukrainas frontē.

Ukraiņiem nesaņemot pietiekamu Rietumu palīdzību, saskaņā ar scenāriju krievi līdz jūnijam sakauj Ukrainas armiju. Pēc tam jūlijā krievi uzsāk uzbrukumu Rietumiem, izmantojot kiberuzbrukumus un citas hibrīdkara metodes, kas pamatā tiek pielietotas pret Baltijas valstīm.

Reaģējot uz Baltijas valstīs izraisītajām etniskajām sadursmēm, Krievija septembrī savā teritorijā un Baltkrievijā organizē liela mēroga manevrus, kuros piedalās 50 000 karavīru.

Saskaņā ar izklāstīto scenāriju tālāka eskalācija notiek oktobrī, Krievijai Kēnigsbergas (Karaļauču) apgabalā izvietojot papildu karaspēka kontingentu un vidēja darbības rādiusa raķetes. Decembrī Suvalku koridorā tiek izprovocēts "robežkonflikts" un "nekārtības ar daudziem upuriem".

Dokumentā izklāstītais scenārijs paredz, ka brīdi, kad ASV pēc novembrī notikušajām prezidenta vēlēšanām, iespējams, palikušas bez faktiska līdera, Krievija izmanto, lai organizētu iebrukumu NATO teritorijā, pielietojot to pašu scenāriju, kādu tā izmantpja 2014.gadā pret Ukrainu.

Saskaņā ar dokumentā izklāstīto scenāriju 2025.gada janvārī pēc Baltijas valstu un Polijas pieprasījuma tiek sasaukta NATO padomes sēde, kurā tās paziņo par pieaugušo apdraudējumu no Krievijas puses.

2025.gada maijā NATO izlemj par atturēšanas pasākumiem un "X dienā" nosūta uz alianses austrumu flangu 300 000 vīru lielu kontingentu, lai novērstu iespējamo krievu uzbrukumu Suvalku koridoram no Kēnigsbergas (Karaļaučiem) un Baltkrievijas.

Izklāstītais scenārijs beidzas mēnesi pēc "X dienas", taču dokumentā nav teikts, vai saskaņā ar scenāriju NATO izdodas Krieviju atturēt no uzbrukuma.