Krievijā aicina visu varu atdot Putinam un mākslīgajam intelektam
foto: Shutterstock
Atdodot lēmumu pieņemšanu mākslīgajam intelektam, sekas var būt neparedzamas, it sevišķi Krievijā.
Pasaulē

Krievijā aicina visu varu atdot Putinam un mākslīgajam intelektam

Jauns.lv

Visu varu padomēm – skanēja boļševiku sauklis. Tagad Krievijā izskan ideja gandrīz visu varu atdot datoriem. Proti, ierēdniecību nomainīt ar mākslīgo neironu tīklu, pie varas atstājot tikai prezidentu.

Krievijā aicina visu varu atdot Putinam un mākslīg...

Ar šādu priekšlikumu klajā nākusi Hantu-Mansu autonomā apgabala gubernatore Natālija Komarova. “Lai mazāk būtu ierēdņu. Ir prezidents – un pietiek. Bet pārējie lai ar kaut ko citu nodarbojas. Un te šīs tehnoloģijas, man šķiet, būtu ļoti noderīgas,” Komarova paudusi izstādē “Rossija” Maskavā.

Pēc viņas vārdiem, lai “neviens nejustos aizvainots”, ar mākslīgo intelektu jānomaina arī gubernatorus. Komarova uzskata, ka tas ir pareizais virziens, lai cilvēka faktors negatīvi neietekmētu lēmumu pieņemšanu.

Mākslīgais neironu tīkls ir datorsistēma, kas veidota, iedvesmojoties no neironu tīkla, kāds ir dzīvnieku smadzenēs. Tas ir daudzu dažādu mašīnmācīšanās algoritmu ietvars, sistēmas, kas “iemācās” veikt uzdevumus pēc apmācības piemēriem un parasti netiek programmētas ar specifiskiem noteikumiem.

2019. gadā, par ko ir pēdējie pieejamie statistikas dati, Krievijā bija 2,15 miljoni ierēdņu, par miljonu vairāk, nekā 2000. gadā, kad pie varas nāca Vladimirs Putins. Ierēdņi veido apmēram 3,3% no visiem Krievijā nodarbinātajiem.

Nākamajā gadā Krievija no federālā budžeta plāno tērēt 2,171 triljonu rubļu (ap 21,7 miljadiem eiro) prezidenta, varas institūciju un ierēdniecības uzturēšanai. Vēl daudz vairāk nolemts tērēt karam – 111 miljardus eiro, divreiz vairāk nekā 2022. gadā. Izglītībai paredzēts ap 15 miljardiem eiro, veselības aprūpei 16 miljardiem eiro, kultūrai ap 2,24 miljardiem eiro.

Atgriežoties pie idejām par mākslīgo intelektu – šīs datorprogrammas “mācās” no mijiedarbības ar cilvēkiem. Krievijā, kur lielu daļu pasaules uzskata par ienaidniekiem un valda agresijas kults, varas atdošana mašīnām var radīt neparedzamas sekas – “Terminatora” scenārijs, kur mākslīgais intelekts nolemj iznīcināt cilvēci, nemaz tik neticams nešķiet.