Putins izmēģinājis pasaules kodolkara sākumu
Krievijas militārpersonas aizvadījušas masīva kodoltrieciena treniņu, trešdien paziņoja Kremļa preses dienests.
Mācībās, kuras, kā apgalvo Kremlis, personīgi vadīja prezidents Vladimirs Putins, tika iesaistīti visi kodoltriādes komponenti — spārnotās raķetes, stratēģiskās zemūdenes un tālā aviācija, vēsta "The Moscow Times".
No Pleseckas izmēģinājumu kosmodroma poligonā "Kūra" Kamčatkā izšauta starpkontinentālā ballistiskā raķete "Jars"; no Barenca jūras akvatorija ar atomraķešu zemūdens kreisera "Tula" īstenota raķetes "Ziljova" palaišana; tāpat treniņā tika iesaistītas TU-95MS lidmašīnas, kas veica spārnoto raķešu palaišanas, uzskaita Kremlis.
Treniņš notika "atbilstoši bruņoto spēku sagatavošanās plānam", tika atstrādāts trieciens "atbildot uz pretinieka kodoltriecienu", prezidentam ziņoja aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu. Kā ziņo Kremļa preses dienests, treniņa gaitā izplānotie uzdevumi tika "izpildīti pilnā apjomā".
Pirmajās kara dienās ar Ukrainu Putins paziņoja par Krievijas stratēģisko spēku pārcelšanu īpašā kaujas dežūras režīmā, kā arī piedraudēja ar sekām valstīm, kas centīsies iejaukties viņa plānos. Krievijas militārpersonas Kaļiņingradā vairākkārt rīkojušas mācības ar "Iskander" kompleksiem, simulējot taktiska kodoltrieciena iespēju Eiropas valstīm.
Pusgadu vēlāk, kad armija sāka atkāpties, nododot ar asinīm ieņemtās teritorijas, Putins nāca klajā ar kodolieroču draudu sēriju, ko pats atskaņoja aizplīvuroti, bet tiešā formā uzticēja izteikt Krievijas Federācijas Drošības padomes priekšsēdētāja vietniekam Dmitrijam Medvedevam.
Decembrī Putins paziņoja par atteikšanos no jau no padomju laikiem pastāvējušās "atbildes prettrieciena" doktrīnas par labu "preventīvajam", bet trīs mēnešus vēlāk paziņoja, ka aptur dalību kodolieroču ierobežošanas līgumā "New Start".
Lai gan ASV nav saskatījušas tiešas pazīmes, ka Putins būtu gatavs pielietot kodolieročus Ukrainā, Pentagons rīkojis mācības, atstrādājot darbības šādam gadījumam, februārī "The New York Times" stāstīja avoti Džo Baidena administrācijā.
Maijā augsta ranga Pentagona un Baltā nama amatpersonas CNN paziņoja, ka ASV nenovēro pazīmes par kādu Krievijas kodolieroču nesēju izvirzīšanu un līdz ar to nav mainījušas savu stratēģisko spēku kaujas gatavības pakāpi.