foto: Shutterstock
Pēc 140 gadiem pabeigta oficiālā zviedru valodas vārdnīca
Pasaulē
2023. gada 25. oktobris, 19:08

Pēc 140 gadiem pabeigta oficiālā zviedru valodas vārdnīca

Jauns.lv / LETA

Pēc 140 gadiem pabeigta oficiālā zviedru valodas vārdnīca, kuras pēdējais sējums pagājušajā nedēļā tika nosūtīts uz tipogrāfiju, trešdien paziņojis redaktors.

Zviedrijas Akadēmijas vārdnīcu (SAOB), kas ir zviedru ekvivalents Oksfordas angļu valodas vārdnīcai un ko sastādījusi Zviedrijas Akadēmija, kura piešķir Nobela prēmiju literatūrā, veido 39 sējumi un 33 111 lappuses.

"Tā tika sākta 1883.gadā, un tagad mēs esam to pabeiguši. Gadu gaitā pie tās ir strādājuši 137 pilnas slodzes darbinieki," ziņu aģentūrai AFP sacīja redaktors Kristians Matsons.

Neraugoties uz nozīmīgā pagrieziena punkta sasniegšanu, viņu darbs vēl nav pilnībā pabeigts, jo sējumi no A līdz R jau ir novecojuši un tie ir jāpārstrādā, papildinot ar jaunajiem vārdiem. "Viens no šādiem vārdiem ir "alerģija", kas zviedru valodā ienāca aptuveni 20.gadsimta 20.gados, bet nav iekļauts A sējumā, jo tas tika publicēts 1893.gadā," skaidroja Matsons.

Nākamo septiņu gadu laikā vārdnīcu plānots papildināt ar 10 000 vārdu, kuru vidū ir "lelle Bārbija", "lietotne" un "dators".

Vārdnīca ir vēsturiska liecība par zviedru valodu no 1521.gada līdz mūsdienām. Tā ir pieejama tiešsaistē, un ir izdoti tikai aptuveni 200 eksemplāri, kurus galvenokārt izmanto pētnieki un valodnieki.

Akadēmija regulāri publicē arī mūsdienu zviedru valodas vārdnīcu.

Zviedrijas Akadēmiju 1786.gadā dibināja karalis Gustavs III, lai popularizētu valsts valodu un literatūru un gādātu par zviedru valodas "tīrību, vitalitāti un diženumu".