Krievija, iespējams, gatavojas izmēģināt ar kodoldegvielu darbināmu raķeti "Burevestnik"
Krievija, iespējams, gatavojas ar kodolenerģiju darbināmas starpkontinentālās spārnotās raķetes "Burevestnik" izmēģinājumiem vai jau ir to veikusi, raksta "The New York Times" (NYT), atsaucoties uz satelītuzņēmumiem no "Planet Labs".
Fotogrāfijā, kas uzņemta 20. septembra rītā, žurnālisti Novaja Zemļas arhipelāgā starta vietā novēroja aprīkojumu, tostarp kravas automašīnu ar piekabi, kas, pēc NYT domām, atbilst raķetes izmēram. Tajā pašā laikā nojume, kas parasti sedz starta platformu, tika pārvietota malā. Līdz pusdienlaikam treileris bija pazudis, un nojume atradās jau virs starta platformas, raksta laikraksts.
Satelītattēli no 28. septembra atkal liecināja par aktivitāti palaišanas vietā, kur netālu no raķešu palaišanas vietas bija novietota kravas automašīna un nojume ir nostumta malā.
Laikraksts arī atzīmēja, ka 31. augustā Krievijas varas iestādes izdeva paziņojumu, kurā pilotiem tika ieteikts izvairīties no “īslaicīgas bīstamās zonas” virs Barenca jūras daļas un dažus kilometrus no Pankovas -raķešu palaišanas vietas. Tāds pats paziņojums, raksta NYT, tika izdots pirms "Burevestnik" pārbaudes 2019. gadā.
Russia plans to test a nuclear-powered Burevestnik missile
— NEXTA (@nexta_tv) October 2, 2023
This is evidenced by visual data on the base in the Arctic, The New York Times reported.
Putin announced the Burevestnik missile back in 2018. Allegedly, it will maneuver in the atmosphere and it will not be able to be… pic.twitter.com/d7HjZYhJFG
Norvēģijas vides organizācija "Bellona", kas analizēja satelītattēlus, atzīmēja, ka augusta sākumā Rogačevo gaisa bāzē, kas atrodas aptuveni 160 kilometrus no palaišanas vietas, tika pamanītas divas "Rosatom" lidmašīnas, kas tiek izmantotas datu vākšanai par raķešu palaišanu. "Burevestņik" testēšanas laikā 2018. gadā netālu no izmēģinājuma vietas atradās arī tāda paša tipa lidmašīnas, raksta NYT.
Atsevišķi laikraksts norāda, ka septembrī palaišanas platformas zonā lidoja ASV izlūkošanas lidmašīnas. Kā ziņo "Flightradar24", izlūkošanas lidmašīna "RC-135W Rivet Joint" veica vismaz divus šādus lidojumus 19. un 26.septembrī.
NYT norāda, ka projekta slepenības un palaišanas vietas attāluma dēļ nav iespējams droši noteikt, vai testi ir gaidāmi vai tie jau ir veikti. Laikraksts arī pieļauj, ka Krievija var pārbaudīt atsevišķas raķetes sastāvdaļas.