Pasaulē
2023. gada 29. septembris, 10:54

Ukraiņi līdz 2025. gadam varēs saņemt pagaidu aizsardzību ES

Jauns.lv/LETA

Ceturtdien Eiropas Savienība (ES) Tieslietu un iekšlietu ministru padomes sanāksmē ministri panākuši politisku vienošanas par lēmumu, kas paredz Ukrainas pilsoņiem un to ģimenes locekļiem līdz 2025. gada 4. martam pagarināt tiesības saņemt pagaidu aizsardzību ES, informēja Latvijas Iekšlietu ministrijā.

Šāds lēmums sniedz drošību un paredzamību Ukrainas civiliedzīvotājiem, saņemot dažāda veida atbalstu un tiesības, uzturoties ES, kā arī dod iespējas ES dalībvalstu kompetentajām iestādēm plānot savu darbu palīdzības sniegšanā.

Latviju sanāksmē pārstāvēja iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis un Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs Dimitrijs Trofimovs.

Ņemot vērā pēdējo mēnešu tendences uz ES robežām, Kozlovskis vērsis dalībvalstu kolēģu uzmanību, ka arī uz Latvijas-Baltkrievijas robežas ir vērojams migrācijas plūsmu pieaugums. Centieni destabilizēt ES un tās dalībvalstis ar migrantu palīdzību ne tikai nenorimst, bet kļūst arvien intensīvāki.

Vienlaikus iekšlietu ministrs uzsvēris, ka Baltijas valstis saglabā modrību un ir vienotas ES austrumu robežas stiprināšanā.

Ministrs arī norādīja, ka kopumā cīņā ar nelikumīgo migrāciju uz ES robežām ir nepieciešama nepārtraukta un koordinēta sadarbība ar migrācijas izcelsmes un tranzīta valstīm. Kozlovskis arī uzsvēris, ka Latvijas ieskatā ir lietderīgi detalizētāk apsvērt inovatīvas pieejas migrācijas plūsmu pārvaldīšanai.

"Jāapzinās, ka laikā, kad uz Latvijas robežas turpinās Baltkrievijas varas iestāžu atbalstīts hibrīduzbrukums, mums ir ne tikai jāizbūvē robežžogs, bet arī daudz plašāk jāliek lietā modernās tehnoloģijas, kas palīdzēs robežsargiem vēl operatīvāk reaģēt uz mēģinājumiem nelegāli iekļūt Latvijā un Eiropas Savienībā," uzsvēris ministrs.

28. septembra padomes sanāksmē tika apspriesta aktuālā situācija ES migrācijas jautājumā. Situācija ir kritiski pasliktinājusies Centrālās Vidusjūras migrācijas maršrutā, kur dažu dienu laikā Itālijas krastus sasniedza vairāk nekā 11 000 personu.

Eiropas Komisija 17. septembrī attiecīgi ir nākusi klajā ar desmit punktu plānu turpmākajai rīcībai Lampedūzā, kas iekļauj atbalsta stiprināšanu no ES aģentūru puses, migrantu pārvietošanu brīvprātīgā solidaritātes mehānisma ietvaros un iepriekš noslēgtā ES-Tunisijas saprašanās memoranda īstenošanu praksē.

Papildus minētajam dalībvalstu iekšlietu ministri tikās ar Latīņamerikas valstu iekšlietu ministriem, lai pārrunātu sadarbības jautājumus organizētās noziedzības un narkotiku kontrabandas apkarošanas jomās.