Japāna sāk izlaist okeānā attīrītos Fukušimas radioaktīvos ūdeņus; Ķīna ceļ trauksmi
Ūdens noplūde sākas vairāk nekā 12 gadus pēc 2011. gada martā notikušās kodolkatastrofas, ko izraisīja spēcīga zemestrīce un cunami.
Cunami sagrautās Fukušimas Daiči atomelektrostacijas operators paziņoja, ka ceturtdien Klusajā okeānā sāka izlaist pirmo apstrādātā radioaktīvā ūdens partiju, kas ir pretrunīgi vērtēts solis. Tā dēļ Ķīna ir aizliegusi Japānas izcelsmes jūras produktus.
Video tiešraidē no spēkstacijas vadības telpas Tokyo Electric Power Company Holdings parādīja, kā darbinieks ar peles klikšķi ieslēdz jūras ūdens sūkni, tādējādi atzīmējot pretrunīgi vērtētā projekta sākumu, kas varētu ilgt desmitiem gadu.
"Aktivizēts jūras ūdens sūknis A," sacīja galvenais operators, apstiprinot, ka izlaišana ir uzsākta. Vēlāk TEPCO apstiprināja, ka jūras ūdens sūknis tika aktivizēts plkst. 13.03 pēc vietējā laika, trīs minūtes pēc pēdējā posma sākuma.
Toreiz un tagad. 10 gadi kopš Fukušimas posta
Ceturtdien, 11. martā, aprit desmit gadi, kopš Japānas piekrasti skāra milzīgs cunami vilnis, kas radās pēc deviņas magnitūdas stiprās zemestrīces. ...
Rūpnīcas amatpersonas sacīja, ka līdz šim viss noritējis gludi.
Japānas zvejnieku grupas ir iebildušas pret šo plānu, jo baidās, ka tas vēl vairāk kaitēs viņu jūras produktu reputācijai. Arī grupas Ķīnā un Dienvidkorejā ir paudušas bažas, padarot šo jautājumu par politisku un diplomātisku.
Reaģējot uz šo izlaidumu, Ķīnas muitas iestādes aizliedza ievest jūras produktus no Japānas, ceturtdien paziņoja muitas iestādes. Aizliegums stājās spēkā nekavējoties, un saskaņā ar paziņojumu tas attieksies uz visu jūras produktu importu. Iestādes paziņoja, ka tās "dinamiski pielāgos attiecīgos regulatīvos pasākumus, lai novērstu ar kodolieročiem piesārņota ūdens noplūdes radīto risku mūsu valsts veselībai un pārtikas drošībai".
Taču Japānas valdība un TEPCO apgalvo, ka ūdens ir jāizlaiž, lai atbrīvotu vietu spēkstacijas ekspluatācijas pārtraukšanai un novērstu nejaušu noplūdi. Viņi apgalvo, ka attīrīšana un atšķaidīšana padarīs notekūdeņus drošākus par starptautiskajiem standartiem un to ietekme uz vidi būs nenozīmīgi maza.
Apvienoto Nāciju Organizācijas aģentūra arī paziņoja, ka tā izveidos tīmekļa vietni, kurā būs pieejami dati par izplūdi, un atkārtoti apliecināja, ka SAEA būs klātesoša uz vietas visā izplūdes laikā.
Ūdens noplūde iezīmē pavērsiena punktu spēkstacijas cīņā ar aizvien pieaugošajām radioaktīvā ūdens rezervēm, kas, kā apgalvo TEPCO un valdība, ir apgrūtinājušas grūto uzdevumu no reaktoriem aizvākt nāvējoši toksiskās izkusušās atliekas.
Fukušimas zvejniecības, tūrisma un ekonomikas nozares, kas joprojām atgūstas pēc katastrofas, ir nobažījušās, ka šī noplūde varētu būt jaunu grūtību sākums.
Pašlaik reģionā nozvejas apjoms ir tikai aptuveni viena piektā daļa no apjoma pirms katastrofas, daļēji tāpēc, ka ir samazinājies zvejnieku skaits.
Tomēr daži zinātnieki apgalvo, ka ir jāpievērš uzmanība tam, kādu ilgtermiņa ietekmi atstāj ūdenī esošās mazās radioaktivitātes devas.
Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras ģenerāldirektors Rafaels Mariano Grossi ceturtdien paziņojumā sacīja: "SAEA eksperti ir uz vietas, lai kalpotu kā starptautiskās sabiedrības acis un nodrošinātu, ka izplūde notiek, kā plānots, saskaņā ar SAEA drošības standartiem."