Visu laiku karstākās temperatūras Eiropā: Vai šis gads jau iegājis vēsturē?
foto: AFP/Scanpix
Tūrists fotografējas pie aptiekas izkārtnes, kas norāda pašreizējo ārējo temperatūru Romā.
Pasaulē

Visu laiku karstākās temperatūras Eiropā: Vai šis gads jau iegājis vēsturē?

Jauns.lv

Tā kā Eiropā šovasar jau otro reizi plosās karstuma vilnis, aplūkojam augstāko temperatūru, kāda jebkad reģistrēta visā kontinentā.

Visu laiku karstākās temperatūras Eiropā: Vai šis ...

Lielu Eiropas dienvidu daļu ir skāris intensīvs un ilgstošs ārkārtēja karstuma periods.

Sagaidāms, ka Spānijā temperatūra sasniegs 40C, bet Sicīlijā pat vairāk nekā 40 grādu temperatūru.

Līdz ar šo augsto temperatūru rodas virkne problēmu, sākot ar meža ugunsgrēkiem, sausumu un pārtuksnešošanos un beidzot ar karstuma izraisītiem nāves gadījumiem. Zinātnieki un klimata eksperti brīdina, ka klimata pārmaiņu dēļ strauji pieaug ekstremālu laikapstākļu, piemēram, karstuma viļņu skaits.

Šovasar Eiropā turpinās karstums, un varētu tikt pārspēti temperatūras rekordi.

Kādi ir temperatūra rekordi Eiropā?

Pašreizējā karstākā Eiropā reģistrētā temperatūra bija 48,8C Syracuse pilsētā Sicīlijas salā 2021. gadā.

Šie apstākļi lika visā valstī izsludināt ārkārtas stāvokli. Vidusjūru aptverošais augsta spiediena "karstuma kupols" radīja ekstrēmu laikapstākļu domino efektu.

Pirms tam Grieķija 44 gadus bija nevēlamā rekorda īpašniece. Atēnās 1977. gadā tika reģistrēta 48C temperatūra.

Savvaļas ugunsgrēki Grieķijā, netālu no Atēnām.

Savvaļas ugunsgrēki Atēnās 2023. gada vasarā

Spānijā, Itālijā un Grieķijā gada karstākajās dienās izplatījās meža ugunsgrēki. Tūkstošiem cilvēku tika evakuēti, un dažas mājas nodega.

Arī citās Dienvideiropas daļās gaisa temperatūra ir pārsniegusi 40 grādu robežu. Portugālē 2003. gadā nelielajā dienvidaustrumu pilsētā Amareleja bija 47,3C. Savukārt Spānijā 2021. gadā temperatūra sasniedza 47,6C.

Pagājušais gads Spānijā bija karstākais kopš 1961. gada, kad tika sākta novērojumu veikšana, kā arī sestais sausākais gads valstī, neraugoties uz laikapstākļu fenomenu La Niña, kas nedaudz pazemināja vidējo temperatūru pasaulē.

Savvaļas ugunsgrēki Spānijā.

Savvaļas ugunsgrēki Spānijā 2023.gada vasarā

Spānijā ugunsgrēks, kas sestdien izcēlās La Palmas salā, pamazām mazinās, lai gan tajā joprojām ir vairākas aktīvas frontes. Varasiestādes lēš, ...

Saskaņā ar ANO Pasaules Meteoroloģijas organizācijas (WMO) un Eiropas Copernicus tīkla šogad publicēto ziņojumu kopš pagājušā gadsimta 80. gadiem kontinenta temperatūra ir sasilusi divreiz vairāk nekā vidēji pasaulē.

Saskaņā ar WMO datiem 18 Eiropas valstīs ir reģistrēta augstākā temperatūra kopš 2010. gada.

Kāda ir jebkad reģistrētā karstākā temperatūra?

Aģentūra pārbauda arī vecākus ierakstus. Pašreizējais pasaules augstākās temperatūras rekords ir 56,7C Nāves ielejā, ASV, 1913. gada 10. jūlijā.

Taču gadiem ilgi tika uzskatīts, ka tas ir 58C, kas it kā reģistrēts Lībijā 1922. gadā, līdz WMO komanda veica izmeklēšanu no 2010. līdz 2012. gadam.