foto: ZUMAPRESS.com
Saasinoties ES un Ķīnas attiecībām, Pekina atceļ Borela vizīti
Žuzeps Borels
Pasaulē
2023. gada 4. jūlijs, 23:13

Saasinoties ES un Ķīnas attiecībām, Pekina atceļ Borela vizīti

Jauns.lv/LETA

Ķīna ir atcēlusi nākamnedēļ plānoto Eiropas Savienības (ES) augstākā pārstāvja ārlietās un drošības politikā Žuzepa Borela vizīti Pekinā, otrdien paziņoja Brisele.

Borelam bija paredzēts doties uz Ķīnu, lai tiktos ar Ķīnas ārlietu ministru Cjiņu Ganu. Sākotnēji vizīte bija plānota jau aprīlī, bet Borels saslima ar covid-19 un vizīti nācās pārcelt.

"Diemžēl Ķīnas kolēģi mūs informēja, ka iecerētie datumi nākamnedēļ vairs nav iespējami, un tagad mums jāmeklē alternatīvas," sacīja ES preses pārstāve Nabila Masrali.

Vizīte atcelta pēc tam, kad ES līderi pagājušajā nedēļā samitā Briselē atbalstīja stratēģiju, kuras mērķis ir samazināt bloka atkarību no Ķīnas svarīgāko tehnoloģiju nodrošināšanā.

ES ir paziņojusi, ka attiecības būs atkarīgas no Ķīnas pieejas karam Ukrainā, un ir aicinājusi Pekinu izmantot savu ietekmi uz Maskavu, lai "piespiestu Krieviju apstāties". Tomēr Brisele uzstāj, ka nevēlas norobežoties no Ķīnas pat, ja ES meklē jaunas piegādes līnijas svarīgākajiem materiāliem.

ES valstis, kuru ekonomiskās un politiskās intereses ir atšķirīgas, ilgstoši ir centušās izveidot vienotu nostāju attiecībā uz Ķīnu, un ASV ir mudinājušas tās ieņemt stingrāku nostāju.