Paaugstinoties gaisa temperatūrai, miljardiem cilvēku varētu nākties dzīvot vietās, kur cilvēku dzīve nespēj uzplaukt, atklāj pētījums
Ja globālā sasilšana turpināsies nekontrolēti, miljardiem cilvēku tiks izstumti ārpus "klimata nišas" - temperatūras, kurā cilvēki var attīstīties, - un būs pakļauti bīstami karstiem apstākļiem, teikts jaunos pirmdien publicētajos pētījumos.
Pētījumā, kas publicēts žurnālā "Nature Sustainability", novērtēta ietekme uz cilvēkiem, ja pasaule turpinās iesākto trajektoriju un līdz gadsimta beigām sasils par 2,7 grādiem pēc Celsija.
Ņemot vērā gan gaidāmo globālo sasilšanu, gan iedzīvotāju skaita pieaugumu, pētījumā konstatēts, ka līdz 2030. gadam aptuveni divi miljardi cilvēku atradīsies ārpus klimata nišas, kur vidējā temperatūra būs 29 grādi pēc Celsija vai augstāka, bet līdz 2090. gadam ārpus šīs nišas dzīvos aptuveni 3,7 miljardi cilvēku.
Saskaņā ar ziņojumu nišu veido vietas, kur gada vidējā temperatūra svārstās no 13 grādiem pēc Celsija līdz aptuveni 27 grādiem pēc Celsija. Ārpus šīs zonas apstākļi mēdz būt pārāk karsti, pārāk auksti vai pārāk sausi.
Viens no diviem pētījuma vadošajiem autoriem Timotijs Lentons sacīja, ka trešdaļa pasaules iedzīvotāju varētu dzīvot tādos klimata apstākļos, kur nav iespējams izveidotu cilvēku uzplaukumu.
"Tā ir pamatīga planētas virsmas apdzīvojamības pārveidošana, un tas potenciāli varētu novest pie plaša mēroga cilvēku dzīvesvietas reorganizācijas," teica Lentons.
Pētījumā konstatēts, ka, lai gan pašlaik bīstamam karstumam ir pakļauts mazāk nekā 1 % pasaules iedzīvotāju, klimata pārmaiņu dēļ vairāk nekā 600 miljoni cilvēku jau ir nonākuši ārpus šīs nišas.
Ja Zeme sasiltu par 2,7 grādiem pēc Celsija, Indija, Nigērija, Indonēzija, Filipīnas un Pakistāna būtu pirmās piecas valstis, kurās visvairāk iedzīvotāju būtu pakļauti bīstamam karstuma līmenim, secināts pētījumā.