Pasaulē

VIDEO: "Titāniks" paveras jaunā gaismā. 3D attēli atklāj pārsteidzošas, līdz šim neredzētas detaļas

Jauns.lv

Dziļūdens pētnieki ir pabeiguši pirmo "Titānika" pilna izmēra digitālo skenēšanu, parādot visu kuģa vraku vēl nebijušā detalizētībā un skaidrībā, ceturtdien paziņoja uzņēmumi, kas veido jaunu dokumentālo filmu par vraku, vēsta Associated Press.

VIDEO: "Titāniks" paveras jaunā gaismā. 3D attēli ...

Pagājušajā vasarā pētnieku komanda, izmantojot divus tālvadības zemūdens aparātus, sešas nedēļas pavadīja Atlantijas okeāna ziemeļu daļā, kartējot visu kuģa vraku un apkārtējo 3 jūdžu attālumā esošo atlūzu lauku, kurā bija izkaisītas lainera pasažieru personīgās mantas, piemēram, apavi un pulksteņi.

Ričards Pārkinsons, dziļjūras izpētes uzņēmuma "Magellan" dibinātājs un vadītājs, lēš, ka iegūtie dati, tostarp 715 000 attēlu, ir 10 reižu lielāki par jebkādiem līdz šim izmēģinātiem zemūdens 3D modeļiem.

foto: AP/Scanpix
"Titānika" 3D attēls.
"Titānika" 3D attēls.

"Tā ir absolūti viens pret vienu "Titānika" digitālā kopija, ar visām detaļām," sacīja dokumentālo filmu veidotājas kompānijas "Atlantic Productions" vadītājs Entonijs Gefens.

Kuģis "Titāniks" devās savā pirmajā reisā no Sauthemptonas, Anglijā, uz Ņujorku, kad 1912. gada 15. aprīlī pie Ņūfaundlendas Ziemeļatlantijā ietriecās aisbergā. Greznais okeāna laineris nogrima dažu stundu laikā, līdzi paņemot aptuveni 1500 cilvēku.

Kuģa vraks, kas tika atklāts 1985. gadā, atrodas aptuveni 3800 metru dziļumā, aptuveni 700 kilometru no Kanādas krastiem.

foto: AP/Scanpix
"Titānika" 3D attēls.
"Titānika" 3D attēls.

Gefens stāsta, ka iepriekšējos "Titānika" attēlus bieži vien ierobežoja zems apgaismojuma līmenis, un tie ļāva skatītājiem vienlaikus redzēt tikai vienu vraka daļu. Viņš sacīja, ka jaunajā fotoreālistiskajā 3D modelī skaidri un detalizēti attēlota gan priekšgala, gan pakaļgala daļa, kas nogrimšanas brīdī bija atdalījušās, tostarp sērijas numurs uz dzenskrūves.

Pētnieki ir pavadījuši septiņus mēnešus, lai atveidotu lielo savākto datu apjomu, un nākamgad gaidāms, ka par šo projektu taps dokumentāla filma. Taču Gefens cer, ka jaunā tehnoloģija palīdzēs pētniekiem noskaidrot detaļas par to, kā "Titāniks" piedzīvoja savu likteni, un ļaus cilvēkiem jaunā veidā mijiedarboties ar vēsturi.

foto: AP/Scanpix
"Titānika" 3D attēls.
"Titānika" 3D attēls.

"Visi mūsu pieņēmumi par to, kā tas nogrima, un daudzas detaļas par "Titāniku" rodas no spekulācijām, jo nav modeļa, pēc kura varētu rekonstruēt vai noteikt precīzus attālumus," viņš teica. "Es esmu sajūsmā, jo šāda skenēšanas kvalitāte ļaus cilvēkiem nākotnē pašiem izstaigāt "Titāniku" un redzēt, kur bija tiltiņš un viss pārējais."

Parks Stīvensons, vadošais "Titānika" eksperts, kurš bija iesaistīts projektā, nosauca modelēšanu par "spēli mainošu".

foto: AP/Scanpix
"Titānika" 3D attēls.
"Titānika" 3D attēls.

"Es redzu detaļas, ko neviens no mums iepriekš nav redzējis, un tas ļauj balstīties uz visu, ko līdz šim esam uzzinājuši, un redzēt vraku jaunā gaismā," viņš teica. "Mēs esam ieguvuši reālus datus, kurus inženieri var izmantot, lai izpētītu patieso sadalīšanās un nogrimšanas mehāniku un tādējādi vēl vairāk pietuvinātos patiesajam stāstam par "Titānika" katastrofu."

Tēmas