500 lielākiem ģimenes uzņēmumi aug straujāk par ekonomiku kopumā
foto: AFP/Scanpix
Lielāko ģimenes uzņēmumu īpatsvars pasaules ekonomikā ir tik liels, ka šie uzņēmumi kopā veidotu trešo lielāko ekonomiku pasaulē - pēc ASV un Ķīnas.
Pasaulē

500 lielākiem ģimenes uzņēmumi aug straujāk par ekonomiku kopumā

Jauns.lv/LETA

Pasaules 500 lielāko ģimenes uzņēmumu ieņēmumi pagājušajā gada bija 8,02 triljoni ASV dolāru, kas ir par 10% vairāk nekā gadu iepriekš, vienlaikus pasaules ekonomikas izaugsme pērn bija 3,2%, liecina jaunākais konsultāciju kompānijas "EY" un Sanktgallenes Universitātes pētījums "Family Business Index 2023".

500 lielākiem ģimenes uzņēmumi aug straujāk par ek...

Pasaules 500 lielākajos ģimenes uzņēmumos pērn strādāja 24,52 miljoni cilvēku un tie darbojās 47 dažādās jurisdikcijās.

Lielāko ģimenes uzņēmumu īpatsvars pasaules ekonomikā ir tik liels, ka šie uzņēmumi kopā veidotu trešo lielāko ekonomiku pasaulē - pēc ASV un Ķīnas. 

Divas trešdaļas indeksā iekļauto pasaules lielāko 500 uzņēmumu jeb 66% strādā vai nu plaša patēriņa preču ražošanā (37%) vai mašīnbūves un mobilitātes nozarēs (29%). Enerģētikā strādā 8% šo uzņēmumu, bet finanšu pakalpojumu nozarē - 6%.

"EY" partneris, Stratēģijas un darījumu konsultāciju nodaļas vadītājs Baltijas valstīs Guntars Krols norāda, ka ģimenes uzņēmumu uzņēmējdarbības veiksmi raksturo dažādi faktori, piemēram, izteikti augsta mērķtiecība un motivācija saglabāt un attīstīt ģimenes "lietu", kā arī vērtību un zināšanu audzināšana no mazotnes. Tāpat veiksmīgi ģimenes uzņēmumi spēj tirgū izcelt savu tradīciju nozīmi, kas palīdz mārketingā, kā arī tie veiksmīgi nosargā un attīsta kādu vēsturiski izveidotu tirgus priekšrocību. 

"Šo uzņēmumu lielākais izaicinājums nereti ir tieši līderības nodošana nākamajām paaudzēm, taču arī šajā ziņā veiksmīgākie ģimenes uzņēmumi spēj rast stratēģiski pārdomātus risinājumus," pauž Krols.

Saskaņā ar pētījumu, vecākais no indeksā iekļautajiem lielākajiem pasaules ģimenes uzņēmumiem ir Japānas "Takenaka Corporation", kas strādā jau 412 gadus. Kopumā 31% no indeksā iekļautajiem uzņēmumiem ir vairāk nekā 100 gadus veci un 57% no tiem ir bāzēti Eiropā un 25% tieši Vācijā. Trīs ceturtdaļas jeb 76% šī gada indeksā iekļauto uzņēmumu ir vairāk kā 50 gadus veci.

Pētījums atklāj, ka 45% gadījumu šo ģimenes uzņēmumu valdes priekšsēdētājs joprojām ir kāds no īpašnieku ģimenes locekļiem, bet gandrīz ceturtdaļā uzņēmumu - 23% - visi valdes locekļi ir īpašnieku ģimenes pārstāvji. Vidējais lielāko ģimenes uzņēmumu valdes locekļu vecums ir 62 gadi un tikai 19% gadījumu valdes pozīcijās ir kāds no ģimenes jaunākās paaudzes - proti, zem 40 gadu vecuma.

"EY" un Sanktgallenes Universitātes pētījums arī atklāj, ka ģimenes uzņēmumi nav veiksmīgi dzimumu lomu līdztiesības ievērošanā. Piemēram, šī gada indeksā tikai 5,8% (29 uzņēmumos) valdes priekšsēdētāja ir sieviete un kopumā apskatītajā lielāko ģimenes uzņēmumu lokā tikai 23% dažādās valdes pozīcijās ir sievietes.

Pētījums tiek balstīts uz publiski pieejamiem datiem un 500 lielākie ģimenes uzņēmumi tiek izraudzīti atbilstoši to ieņēmumiem gadā. Pētījumā par ģimenes uzņēmumu tiek atzīts tāds uzņēmums, kurā vismaz 50% kontroles pieder ģimenes locekļiem privātu uzņēmumu gadījumā un vismaz 32% kontroles biržā kotētu uzņēmumu gadījumā.