Spānija negrasās ļaut Katalonijai rīkot jaunu neatkarības referendumu
foto: AP/Scanpix
Katalonijas neatkarības piekritēji pērn Barselonā pieminēja referenduma piekto gadskārtu
Pasaulē

Spānija negrasās ļaut Katalonijai rīkot jaunu neatkarības referendumu

Jauns.lv/LETA

Spānijas valdība noraidījusi Katalonijas ierosinājumu sarīkot jaunu referendumu par neatkarību no Spānijas. "Ar premjerministru Pedro Sančesu referenduma par Katalonijas pašnoteikšanos nebūs," žurnālistiem Madridē sacīja Spānijas finanšu ministre Marija Hesusa Montero.

Spānija negrasās ļaut Katalonijai rīkot jaunu neat...

Viņa uzsvēra, ka Katalonijas reģionālajai valdībai, ko vada Pere Aragoness, ir jāpakļaujas Spānijas konstitūcijai.

Aragoness otrdien Barselonā paziņoja, ka ierosinājums "katalāņu galvenās problēmas atrisināšanai" tiks izstrādāts konsultējoties ar dažādiem sabiedrības sektoriem un tiks prezentēts Madridei līdz 2024.gada sākumam.

Viņš sacīja, ka mērķis ir sarīkot līdzīgu referendumu, kāds 1995.gadā notika Kanādas Kvebekas provincē, kur vēlētāji noraidīja neatkarību.

Vācijas policija svētdien aizturēja Pudždemonu, kurš Vācijā bija iebraucis no Dānijas un bija ceļā uz Beļģiju. Pudždemons pirmdien tiks nogādāts tiesā Vācijā.

Katalonijā izcēlušās vardarbīgas Pudždemona atbalstītāju sadursmes ar policiju

Apmēram 50 000 cilvēku svētdien Barselonā izgāja ielās, šādi paužot savu sašutumu par Katalonijas bijušā premjerministra Karlesa Pudždemona aizturēšanu Vācijā, ...

Cilvēki Barselonas ielās līksmo par Katalonijas neatkarības pasludināšanu

"Neviens nav apmierināts ar strupceļu Katalonijā," sacīja Aragoness, piebilstot, ka konflikts turpinās.

Aragonesa paziņojumu kritizēja ne tikai Madride, bet arī vairāki Katalonijas aktīvisti, kas atbalsta reģiona neatkarību.

Atšķirībā no Aragonesa kreisās partijas ERC, citi separātisti, piemēram, centriski labējā partija "Junts per Catalunya" ("Kopā par Kataloniju") vēlas panākt neatkarību bez Madrides piekrišanas referendumam.

Katalonijas valdība 2017.gada 1.oktobrī, par spīti Madrides aizliegumam, sarīkoja referendumu, kurā vairums dalībnieku atbalstīja Katalonijas neatkarību, un reģionālais parlaments 27.oktobrī nobalsoja par neatkarības pasludināšanu no Spānijas.

Spānijas Senāts drīz pēc tam nobalsoja par tiešās pārvaldes atjaunošanu Katalonijā, un toreizējais Spānijas premjerministrs Marjano Rahojs atlaida Katalonijas valdību un reģiona parlamentu, izsludinot jaunas reģionālās vēlēšanas.

Tomēr šajās vēlēšanās separātistiem izdevās saglabāt vairākumu reģionālajā parlamentā.

Tikmēr vairāki reģiona līderi, arī toreizējais reģiona prezidents Karless Pudždemons, aizbēga no valsts, kamēr citiem tika piespriesti ilgi cietumsodi, tai skaitā apsūdzībās par dumpi. Tomēr vēlāk viņi tika apžēloti.