Ar "Z" vairs nepietiek — bērnu iemīļoto Čeburašku pārvērš "specoperācijas" simbolā
Kādreiz iemīļotais Čeburaška nu ir reiha agresijas simbols (ekrānuzņēmums)
Pasaulē

Ar "Z" vairs nepietiek - bērnu iemīļoto Čeburašku pārvērš "specoperācijas" simbolā

Jauns.lv

Pēc šāgada filmas “Čeburaška” lielajiem panākumiem kinoteātros šo mīlīgo un vēl padomju laikos bērnu iecienīto animācijas filmu varoni Krievijas propaganda pārvērtusi jaunajā “specoperācijas” simbolā.

Ar "Z" vairs nepietiek — bērnu iemīļoto Čeburašku ...

Kad karā pret Ukrainu vērā ņemamu panākumu nav, cerētais blickrīgs pārvērties ilgstošā karā ar neskaidru nākotni, reihs liek lietā visus līdzekļus militārās histērijas uzturēšanai, nodrāzto “Z” simbolu papildinot ar bērnu mīluli.

Atbilstoši papildinās arī Krievijas agresīvā retorika: Ukrainu grasās ne tikai “demilitarizēt”, “denacificēt” un visādi citādi “pāraudzināt”, bet “nočeburēt”. Kas ar to domāts, katrs var spriest pēc savas samaitātības pakāpes.

Visā Krievijā ļaudis masveidā šuj “specoperācijas” dalībnieku tērpu uzšuves ar Čeburaškas attēlu vai saukli “Nočeburēsim!”, cep Čeburaškas prjaņikus, bet bērni sūta zīmējumus, kur Čeburaška un krokodils Gena ir attēloti kā Krievijas armijas karavīri. Neatpaliek arī Kremļa uzturētie separātisti Donbasā, kur lieto uzšuves “Kaujas čeburaškas”, savukārt soctīklos publicēts attēls, kurā uz šāviņa uzrakstīts “Par Čeburašku”.

Pēdējā laikā aizvien vairāk bērnu iesaista “specoperācijai” paredzētajās akcijās, turklāt jau no pirmās klases. Piemēram, kādā Novosibirskas skolā pirmklasnieki nodarbināti čeburašku piekariņu gatavošanā, lai pēc tam tos kā “talismanus” sūtītu okupantiem uz Ukrainu. Savukārt Orlas apgabala bērnu daiļrades namā pat izveidota maza rūpnīciņa čeburašku un personāžu gatavošanai, lai iepriecinātu tos, kuri Ukrainā nogalina tādus pašus mazus bērniņus, iznīcina viņu ģimenes un izposta viņu mājas.
 

Rakstot uz saviem šāviņiem “Par Čeburašku” un ar viņa tēlu rotājot okupantu tērpus, Krievijā tipiski liekulīgi brīnās, par ko gan Ukrainā Čeburaška vairs nav mīlēts zvēriņš. Tiešām, par ko gan?

Kādreiz bērnu tik ļoti iemīļotais tēls pasauli ieraudzīja rakstnieka Eduarda Uspenska 1966. gada grāmatā “Krokodils Gena un viņa draugi”, bet milzu slavu guva pēc Romana Kačanova 1969. gada animācijas filmas “Krokodils Gena”, kurai bija trīs turpinājumi. Sirsnīgais un mazliet vientiesīgais Čeburaška kļuva arī par vienu no iecienītākajiem anekdošu tēliem.

2004. gada vasaras olimpiskajās spēlēs Atēnās Čeburaška tika izraudzīts par Krievijas olimpiskās izlases talismanu — tagad tas izskatās sevišķi ironiski, jo talismans nu kalpo par reiha asiņainā kara simbolu, savukārt Krievijas sportisti ir padzīti no lielākās daļas nozīmīgāko sporta pasākumu visā pasaulē.