Pasaulē

"Bija arī īstās atraitnes, bet kažokus atņēma visiem" - dalībnieces pastāsta, kā Donbasā filmēja video ar kažoku "dāvināšanu"

Jauns.lv

Vairākas sievietes no video, kurā it kā frontē kritušo donbasiešu atraitnēm uzdāvināja kažokus, pastāstīja, kā patiesībā noritējusi filmēšana. Pēc sieviešu (viņas vēlējās palikt anonīmas) teiktā, filmējušās ne tikai atraitnes, bet arī nolīgti "aktieri" - dažas no sievietēm tikai tēlo atraitnes. Tomēr kažokus galu galā atņēma visiem. Tikmēr Ukrainas mediji izplata versiju, ka kažoki nozagti no veikala Hersonā, vēsta "The Insider".

"Bija arī īstās atraitnes, bet kažokus atņēma visi...

Video ar sievietēm, kuras tur rokās kažokus, tika publicēts sociālajos tīklos un pēc tam medijos 8. februārī. "Šodien saņēmām šādu palīdzību. Esam ļoti pateicīgi. Šodien šeit pulcējās bojā gājušo karavīru ģimenes. Liels paldies no tīras sirds... Ne katrs droši vien domāja, ka tāda iespēja būs," sacīja viena no sievietēm. Pēc tam operators saka, ka tā ir palīdzība no "Krievijas aktīviem". "Lūk, šādos brīžos izjūtam, ka esam viena ģimene," saka balss aiz kadra.

Viena no sievietēm, kas piedalījās video veidošanā, "The Insider" pastāstīja, ka viņa nav atraitne, viņai vienkārši palūgts filmēties un par to apsolīts kažoks. Visu procesu vadīja Igora Strelkova līdzgaitnieks Jevgēņijs Skripņiks. Skripņiku dēvē par galveno akcijas organizatoru. 

"Viņi, Skripņika organizācijas brīvprātīgie, bieži savāc parasto pilsoņu naudu un nodod it kā kaujinieku atraitnēm un mātēm un tamlīdzīgi, bet patiesībā viņi nebūt ne visu nodod kādam mērķim. Zinu, ka kaujiniekiem nodeva munīciju un tad paņēma atpakaļ, bet tad teica, ka tie nemaz nav bijuši cīnītāji, bet gan aktieri.

Man kauns to teikt, bet es arī biju iesaistīta, es taču neesmu atraitne, man vienkārši palūdza nofilmēties - un par to iedos kažoku. Bet, kad kažoku atņēma un video ievietoja internetā, biju šokā. Tur bija arī īstas atraitnes, es divas personīgi zinu - vīri gāja bojā karā. Jūs dāvājat kažokus, bet pēc video [tos] paņemat, tas nav cilvēcīgi, vai ne? Mani Dievs sodīja par manu pārkāpumu, vai jūs saprotat, kā es skatos vīram acīs?" stāstīja kāda filmēšanas dalībniece.

Vēl kāda sieviete pastāstīja, ka viņai zvanīts no kāda salona, kas devis kažokus, un atvainojās par incidentu.

"Ja zinātu, ka tā būs, nemūžam nefilmētos tajā video," teica otra sarunu biedrene. "Man ļoti žēl par sievietēm."

Ukrainas mediji tikmēr izplata versiju, ka kažoki nozagti no veikala Hersonā

12. februārī Ukrainas medijos un "Telegram" kanālos parādījās publikācijas, ka video "uzdāvinātie" kažoki nozagti no salona Hersonā. Visi materiāli atsaucas uz kādas meitenes publikāciju "Facebook". Tomēr šāda ieraksta sociālajā tīklā vairs nav.

Tāpat mediju publicētajā ekrānuzņēmumā redzams, ka attālums starp tekstu un attēlu neatbilst "Facebook" formātam, tāpēc noteikt ieraksta autentiskumu nevar, norāda "The Insider".

Jauns.lv iepriekš vēstīja, ka tā dēvētajā "Doneckas tautas republikā" katrai bojāgājušā okupanta atraitnei tika iedots kažoks, bet pēc tam filmēts video, kurā viņas saka "paldies".

Zināms, ka "Doneckas tautas republikā" kā "palīdzība" tika izdalīts 21 kažoks. Videoklipā mirušo iebrucēju sievas tika saliktas rindā, lai pateiktos krieviem par "dāvanām".

Pagājušā gada jūlijā Krievijā propagandisti aktīvi pārraidīja video par to, kā miruša okupanta tēvs no Saratovas apgabala tērēja "zārka" maksājumus par savu dēlu, nopērkot jaunu "Ladu".