Tranšejas, Z burti un pilnīga iedomu pasaule - ilggadējs BBC žurnālists par sirreālo dzīvi Krievijas pierobežā
BBC žurnālists Stīvs Rosenbergs jau kopš pirmajiem gadiem pēc PSRS sabrukuma informē pasauli par notikumiem Krievijas teritorijā. Nesenā sižetā britu medijam korespondents-veterāns iegrima pārdomās par to, kā būtu dēvējams šis periods Krievijas vēsturē, norādot, ka dzīve šīs valsts pierobežā, Belgorodas apgabalā, ir izvērtusies absurda.
Nav noslēpums, ka paši Krievijas iedzīvotāji vistiešāk ar Kremļa uzsākto karu Ukrainā saskaras pierobežā, īpaši Belgorodā.
Uz šo pilsētu aizceļoja arī BBC korespondents Stīvs Rosenbergs, kuru tur novērotā ikdienas dzīve pārsteidza.
“Russians will never attack. They will only protect you.” In Belgorod region bordering Ukraine we experience Russia’s parallel reality, plus underground shelters and an armed group calling itself ‘Death to Spies.’ Producer @BBCWillVernon pic.twitter.com/hMpsdwTVtw
— Steve Rosenberg (@BBCSteveR) February 10, 2023
“Pie robežas ar Ukrainu viņi rok tranšejas un būvē nocietinājumus. Pirms gada šeit nebija ne miņas no šī visa. Netālu kādā tirgus laukumā ir piezemējies mīnmetēja lādiņš. Vietējie stāsta, ka šobrīd dzīvo pastāvīgās bailēs no Ukrainas artilērijas apšaudēm, taču viņi vienmēr aizmirst piebilst, ka tieši viņu valsts bija tā, kas uzsāka šo visu,” sižeta sākumā stāsta korespondents.
“Šī gada laikā esam daudz ceļojuši pa Krieviju, un man ir kļuvis skaidrs, ka vairumam šis ir virtuāls karš, kas notiek TV ekrānos. Cilvēkiem, kuri dzīvo pierobežā, šis karš ir ļoti reāls – to var redzēt, dzirdēt, taču viņi nezina, kā tas viņiem beigsies,” stāsta Rosenbergs.
Belgorodā dzīvojošo bailes un paranoja manifestējas dažādos veidos.
BBC korespondents satiek kādu militarizētu grupējumu, kas nosaukts PSRS diktatora Josifa Staļina izdomātajā vārdā “Smersh”.
Šādi Otrā pasaules kara laikā tika saukta vairāku pretizlūkošanas aģentūru organizācija – Galvenā pretizlūkošanas pārvalde. Vārda atšifrējums – “Nāvi Spiegiem!”.
Grupējums apmāca vietējos “vajadzības gadījumā aizstāvēt Belgorodas apgabalu” un norāda, ka paši ir gatavi “izpildīt uzdotos uzdevumus jebkurā pasaules vietā”, taču atklāt sejas kameras priekšā nevēlas.
Sprādzieni Belgorodas apgabalā nav retums, tādēļ vietējie aktivizējušies, izveidojot bumbu patvertnes dzīvojamo namu pagrabos.
Dažās no tām ērtības sākas un beidzas ar koka ķeblīšiem un ūdens pudelēm.
“Atceros padomju Krievijas laikus. Esmu veidojis reportāžas no postpadomju Krievijas, taču šī ir “Z Krievija”. Zudusi ir drošība, stabilitāte, miers. Taču propaganda un tā saucamie patriotiskie vēstījumi tiek veidoti ar domu pārliecināt ļaudis. Un vismaz šajā pierobežas teritorijā tas strādā,” norāda Rosenbergs.
BBC žurnālists to secina pēc tam, kad ir paviesojies pie kādas ģimenes. Tajā māte tic Putina teiktajam TV, kamēr viņas vīrs kā brīvprātīgais ir devies uz fronti. Meita ir skolotāja, bet jau labu laiku strādā attālināti, jo skolas ir slēgtas “apšaudes risku” dēļ.
“Krievija šo karu neuzsāka, to uzsāka rietumi. Krievija nekad nevienam nav uzbrukusi – tikai aizstāvējusi,” kā lasīdama no propagandas bukleta, TV kameras priekšā izsakās namamāte.