Skatāmies debesīs! Klāt zaļā komēta, ko iepriekšējā reizē vēroja neandertālieši un mamuti
1.februārī gar Zemi aizlidos komēta C/2022 E3 (ZTF). Tas nebūtu nekas īpašs, ja vien šī komēta nebūtu zaļa — pēdējo reizi šo komētu no Zemes varēja novērot neandertālieši un mamuti.
2022. gada martā atklātā komēta C/2022 E3 (ZTF) trešdien, 1. februārī, lidos Zemei garām maksimāli tuvu 42 miljonu kilometru attālumā, un rajonos ar niecīgu gaismas piesārņojumu to varēs redzēt ar neapbruņotu aci, taču labākai novērošanai iesaka lietot binokli vai teleskopu.
On February 1-2, Comet E3 will reach its closest point to Earth. The viewing is better in the morning hours after the moon has set. Try observing from a dark site to see it with your eye alone. Or, you can use optical aid: https://t.co/LHsS9dnTYw ☄️
— EarthSky (@earthskyscience) January 31, 2023
📸 Thank you, Eliot Herman! pic.twitter.com/CPjnUnnoaF
Komētas trajektorija ir starp Lielo greizo ratu zvaigznāju un Polārzvaigzni. Astronomi uzskata, ka komētas gāzes astes garums sasniegs Lielo greizo ratu “kausu”.
Vēl viena labvēlīga komētas novērošanas nakts būs 10. februārī, kad tā pietuvosies Marsam.
Pēdējo reizi C/2022 E3 (ZTF) lidoja netālu no Zemes pirms 50 000 gadiem. Šo komētu atklāja 2022. gada martā Palomaras observatorijā Kalifornijā, kad komēta lidoja gar Jupiteru. Lēš, ka komētas diametrs ir apmēram viens kilometrs.