Ukrainas miljardieris Boguslajevs kara Krievijas iebrukuma sākumā licis izjaukt Ukrainas spēkiem domātus helikopterus
Sākoties Krievijas iebrukumam 24. februāra agrā rītā, Ukrainas lidaparātu dzinēju ražotāja “Motor Sich" galva Vjačeslavs Boguslajevs uzdevis helikopterus izjaukt, lai Ukrainas piloti tos nevarētu izmantot, lai aizstāvētos.
Šādu informāciju publiski, intervijā ar aģentūru “Interfax-Ukraine”, izpauda Ukrainas ģenerālprokurors Andrijs Kostins.
“Izmeklētāju rīcībā ir informācija, ka "Motor Sich" prezidents iebrukuma sākumā pēc attiecīga Ukrainas militārpersonu pieprasījuma pēc lidaparātiem, lika kompānijas darbiniekiem slēpt nepieciešamos dokumentus, lai Ukrainas aizsardzības spēki nevarētu izmantot aprīkojumu," sacīja Kostins.
Tas gan vēl nav bijis viss - miljardieris, kurš nesen tika aizturēts uz aizdomu pamata par valsts nodevību, esot pat licis izjaukt helikopterus, lai Ukrainas aizstāvjiem nebūtu ar ko atsist krievu uzbrukumus pirmajās dienās.
Saskaņā ar ģenerālprokurora teikto, "Motor Sich" prezidents devis rīkojumu padarīt kaujas helikopterus ekspluatācijai nederīgus, vienkārši noņemot tiem rotorus."
Ģenerālprokurors piebilda, ka tas viss noticis pašā iebrukuma sākumā, kad krievu okupantu helikopteri veica masīvu uzbrukumu Hostomeļas lidostai un Krievijas armija apšaudīja Ukrainas pilsētas.
Kijiva slīgst pustumsā: krievu okupanti izpostījuši Ukrainas spēkstacijas. 2022. gada oktobris
Kijiva slīgst pustumsā: krievu okupanti izpostījuši Ukrainas spēkstacijas. 2022. gada oktobris.
Žurnālists: “Ražotājs sadarbojās arī ar firmu Latvijā”
Zīmīgi, ka skandalozā Boguslajeva aizturēšana aktualizējusi vēl pirms vairākiem gadiem Ukrainas žurnālistu izpētīto sadarbību starp "Motor Sich" un Krieviju.
Diemžēl saistībā ar šo izskan arī Latvijas vārds.
Žurnālists Jevgēņijs Pļinskis sarunā ar "Current Time" norādīja, ka vēl 2019. gadā kļuvis zināms, ka starp valstīm, kurās reģistrētos uzņēmumus "Motor Sich" un Krievija izmantoja produkcijas sagādāšanai, ir arī Latvija.
Pļinskis nosauc SIA "AEROSERVICE" kā partneri Latvijā, kurš Ukrainā bāzētajai ražotnei nodrošinājis sadarbību ar Krieviju.
Saskaņā ar Lursoft datubāzi, to vada kāds Vjačeslavs Golubevs.
Tolaik gan uzņēmuma pārstāvji taisnojās, ka ar Krieviju sadarbība aprobežojas tikai civilajā sektorā un Ārlietu ministrija (ĀM) arīdzan uzsvēra, ka šādas produkcijas eksports civilām vajadzībām paredzētiem lidaparātiem neesot ierobežojams.
Ministrija uzsver, ka sadarbība jau sen izbeigta
Atbildot uz Jauns.lv jautājumiem, ĀM uzsvēra, ka jau kopš 2019. gada, sadarbojoties ar Ukrainas varas iestādēm, jebkāda Latvijas uzņēmuma iesaiste jaunu helikopteru dzinēju nosūtīšanai no "Motor Sich" uz Krieviju, tai skaitā civiliem lietotājiem, tika apturēta.
Jauns.lv mēģināja sazināties arī ar pašu SIA “AEROSERVICE”, taču nedēļas laikā komentāri par situāciju no firmas tā arī nav saņemti.
Turpinot par aktuālo situāciju, Pļinskis apgalvoja, ka, saskaņā ar viņam pieejamajiem dokumentiem, “Motor Sich” Krievijai kopumā 2019. gadā vien piegādājis helikopteru un lidmašīnu dzinējus par summu, kas lielāka par 40 miljoniem ASV dolāru.
Tie esot bijuši 72 helikopteru un 21 lidmašīnas dzinēji. Tādējādi apietas sankcijas, kuras ir spēkā no 2014. gada.
Žurnālists apgalvo, ka bez Latvijas izmantotas arī tādas valstis kā Apvienotie Ārābu Emirāti, Bulgārija. Tiek pieminēta arī Honkonga.
Ukraiņu karavīru Jevgeņijas Emeraldas un Jevgeņija Stipaņuka kāzas netālu no Harkivas frontes līnijas 2022. gada 14. oktobrī
Boguslajevu varētu iemainīt pret gūstekņiem
Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska biroja vadītāja padomnieks Mihailo Podoļaks sarunā ar “Current Time” neizslēdza iespēju, ka Boguslajevu, kuram šobrīd piemērots drošības līdzeklis-apcietinājums, varētu izmantot gūstekņu apmaiņai.
Līdzīgi, kā zināms, tika darīts ar Krievijas līderim Vladimiram Putinam tuvo Ukrainas politiķi-nodevēju Viktoru Medvedčuku, kurš tika notverts aprīlī.
Tolaik Krievija piekritusi savākt Medvedčuku, pretī dodot 215 sagūstītos Ukrainas aizstāvjus, tostarp arī “Azov” bataljona karavīrus.
UDD: ""Motor Sich" gādājuši dzinējus krievu kaujas lidaparātiem"
Saskaņā ar Boguslajevam izvirzīto apsūdzību viņa vadītā uzņēmuma sadarbība notikusi ar Krievijas valstij piederošo aizsardzības uzņēmumu "Rosteh", kas ir viens no galvenajiem ieroču ražotājiem Krievijas armijai.
Sadarbības ietvaros esot izveidots “starptautisku kanālu tīkls Ukrainā ražotu lidaparātu dzinēju nelegālai piegādei Krievijai”, paziņoja UDD, piebilstot, ka Krievija iegūto aprīkojumu izmantoja savu kaujas helikopteru Mi-8, Ka-52 un Mi-28 “ražošanai un remontam”, vēsta "Current Time".
Boguslajevam, kurš drīz pārkāps pāri 84 gadu vecuma slieksnim, piespriests drošības līdzeklis-apcietinājums, kas Ukrainā ilgst divus mēnešus.
Ja tiks notiesāts, ietekmīgais miljardieris, visticamāk, pavadīs visu savu atlikušo dzīvi cietumā.
Medijiem Boguslajevs pagaidām notiekošo komentējis izvairīgi, daļēji ignorējot jautāto un demonstrējot mieru.
Apsūdzības, saskaņā ar kurām viņa firma pelnījusi miljonus, nododot savu valsti, viņš dēvē par “pārpratumu”.
Drošībnieku rīcībā gan ir telefonsarunas starp uzņēmuma un Krievijas puses pārstāvjiem, kas liek aizdomu ēnai pār viņu tikai samilzt.
Telefonsarunās atskan arī īpaši savādi un derdzīgi apgalvojumi.
Tiek “saprasts”, ka daļa Krievijas izšauto raķešu trāpa arī ražotnes teritorijai, runāts par “ukraiņu nacistiem”, kuri esot īstais apdraudējums.
Tikmēr "Current Time" arī vēsta, ka Krievijai esot bijuši plāni vēl pēc 2010. gada “aprīt” Ukrainas ražotni.
Pats Boguslajevs četrkārt bijis Ukrainas parlamenta deputāts, pārstāvot prokrievisko Reģionu partiju.