Ukrainas nodevēju miljardieri Boguslajevu, kurš sadarbojies arī ar Latvijas firmu, varētu izmantot gūstekņu apmaiņai
foto: Dmytro Smolyenko/UKRINFOR/SIPA
Būtībā Boguslajevs tiek vainots pie tā, ka ilglaicīgi gādājis Krievijas kara lidmašīnām un helikopteriem dzinējus, kas attiecīgi ļāvis agresoram realizēt iebrukumu.
Pasaulē

Ukrainas nodevēju miljardieri Boguslajevu, kurš sadarbojies arī ar Latvijas firmu, varētu izmantot gūstekņu apmaiņai

Jauns.lv

Ukrainā aizturēto Vjačeslavu Boguslajevu – šefu vienai no pasaulē vadošajām lidaparātu dzinēju ražotnēm, Zaporižjā bāzētajai firmai “Motor Sich” – varētu izmantot vērienīgai gūstekņu apmaiņai.

Ukrainas nodevēju miljardieri Boguslajevu, kurš sa...

Boguslajeva aizturēšana, kā zināms, ir saistīta ar apjomīgu krimināllietu par “Motor Sich” nelikumīgu militārā aprīkojuma piegādi Krievijas militārajai aviācijai, informē “Current Time”.

Būtībā miljardieris, kurš 2000. gadā tika pie titula “Ukrainas varonis”, nu tiek vainots, ka ilglaicīgi gādājis Krievijas kara lidmašīnām un helikopteriem dzinējus, kas attiecīgi ļāvis agresoram realizēt iebrukumu.

Bez Boguslajeva drošībnieki aizturējuši arī "Motor Sich" Ārējās ekonomiskās sadarbības nodaļas vadītāju, neminot viņa vārdu.

Kara 8. mēnesis: dzīve okupantu izpostītajā Ukrainas pilsētā Zaporižjā 2022. gada oktobrī

Līdzīgi kā stāstā ar Medvedčuku

Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska biroja vadītāja padomnieks Mihailo Podoļaks sarunā ar “Current Time” neizslēdza iespēju, ka Boguslajevu, kuram šobrīd piemērots drošības līdzeklis-apcietinājums, varētu izmantot gūstekņu apmaiņai.

Līdzīgi, kā zināms, tika darīts ar Krievijas līderim Vladimiram Putinam tuvo Ukrainas politiķinodevēju Viktoru Medvedčuku, kurš tika notverts jau aprīlī.

Tolaik Krievija piekritusi savākt Medvedčuku, pretī dodot 215 sagūstītos Ukrainas aizstāvjus, tostarp “Azov” bataljona karavīrus.

No krievu gūsta atbrīvotie "Azov" komandieri satiek savas ģimenes

Ukrainas prezidenta kanceleja noorganizējusi no Krievijas gūsta atbrīvoto "Azov" pulka komandieru tikšanos ar ģimenēm Turcijā, kur viņi šobrīd uzturas.

UDD: “Motor Sich gādājuši dzinējus krievu kaujas lidaparātiem”

Saskaņā ar Boguslajevam izvirzīto apsūdzību viņa vadītā uzņēmuma sadarbība notikusi ar Krievijas valstij piederošo aizsardzības uzņēmumu "Rosteh", kas ir viens no galvenajiem ieroču ražotājiem Krievijas armijai.

Sadarbības ietvaros esot izveidots “starptautisku kanālu tīkls Ukrainā ražotu lidaparātu dzinēju nelegālai piegādei Krievijai”, paziņoja UDD, piebilstot, ka Krievija iegūto aprīkojumu izmantoja savu kaujas helikopteru Mi-8, Ka-52 un Mi-28 “ražošanai un remontam”, vēsta "Current Time".

foto: Shutterstock
Helikopters Ka-52, kuru Krievija plaši izmanto iebrukumā Ukrainā.
Helikopters Ka-52, kuru Krievija plaši izmanto iebrukumā Ukrainā.

Boguslajevam, kurš drīz pārkāps pāri 84 gadu slieksnim, piespriests drošības līdzeklis apcietinājums, kas Ukrainā ilgst divus mēnešus.

Ja tiks notiesāts, ietekmīgais miljardieris cietumā, visticamāk, pavadīs visu savu atlikušo dzīvi.

Medijiem Boguslajevs pagaidām notiekošo komentējis izvairīgi, daļēji ignorējot jautāto un demonstrējot mieru.

foto: Shutterstock
Mi-8 - transportēšanai plaši izmantots helikopters, kurā montēti Ukrainā ražotie dzinēji.
Mi-8 - transportēšanai plaši izmantots helikopters, kurā montēti Ukrainā ražotie dzinēji.

Apsūdzības, saskaņā ar kurām viņa firma pelnījusi miljonus, nododot savu valsti, viņš dēvē par “pārpratumu”.

Drošībnieku rīcībā gan ir telefonsarunas starp uzņēmuma un Krievijas puses pārstāvjiem, kas liek aizdomu ēnai pret viņu samilst.

Telefonsarunās atskan arī īpaši savādi un derdzīgi apgalvojumi.

foto: Shutterstock
Mi-28 - viens no Krievijas bruņojumā esošajiem kaujas helikopteriem.
Mi-28 - viens no Krievijas bruņojumā esošajiem kaujas helikopteriem.

Tiek “saprasts”, ka daļa Krievijas izšauto raķešu trāpa arī ražotnes teritorijai, runāts par “ukraiņu nacistiem”, kuri esot īstais apdraudējums.

Tikmēr "Current Time" arī vēsta, ka Krievijai esot bijuši plāni jau pēc 2010. gada “aprīt” Ukrainas ražotni.

Pats Boguslajevs četrkārt bijis Ukrainas parlamenta deputāts, pārstāvot prokrievisko Reģionu partiju.

Žurnālists: “Ražotājs sadarbojās arī ar firmu Latvijā”

Zīmīgi, ka skandalozā Boguslajeva aizturēšana aktualizēja pirms vairākiem gadiem Ukrainas žurnālistu izpētīto sadarbību starp "Motor Sich" un Krieviju.

Diemžēl saistībā ar šo izskan arī Latvijas vārds.

Žurnālists Jevgēņijs Pļinskis sarunā ar "Current Time" norādīja, ka jau 2019. gadā kļuvis zināms, ka starp valstīm, kurās reģistrētos uzņēmumus "Motor Sich" un Krievija izmantoja produkcijas sagādāšanai, ir arī Latvija.

Pļinskis nosauc SIA "AEROSERVICE" kā partneri Latvijā, kurš Ukrainā bāzētajai ražotnei nodrošinājis sadarbību ar Krieviju.

Saskaņā ar "Lursoft" datubāzi, to vada kāds Vjačeslavs Golubevs.

Tolaik gan uzņēmuma pārstāvji taisnojās, ka ar Krieviju sadarbība aprobežojas tikai civilajā sektorā, un Ārlietu ministrija (ĀM) arīdzan uzsvēra, ka šādas produkcijas eksports civilām vajadzībām paredzētiem lidaparātiem neesot ierobežojams.

Pļinskis apgalvo, ka saskaņā ar viņam pieejamajiem dokumentiem “Motor Sich” Krievijai 2019. gadā vien piegādājis helikopteru un lidmašīnu dzinējus par summu, kas lielāka par 40 miljoniem ASV dolāru.

Tie esot bijuši 72 helikopteru un 21 lidmašīnas dzinējs. Tādējādi apietas sankcijas, kuras ir spēkā jau kopš2014. gada.

Žurnālists apgalvo, ka bez Latvijas izmantoti arī Apvienotie Ārābu Emirāti, Bulgārija. Tiek pieminēta arī Honkonga.