Pārģērbšanās par Taizemes karalieni beidzas ar cietumsodu
Kādai aktīvistei Taizemē piemērots divu gadu cietumsods, jo viņa aizvainojusi monarhus, pārģērbjoties par Taizemes karalieni, raksta BBC.
25 gadus vecā Jatuporna Seonga 2020. gadā uz politisko demonstrāciju Bangkokā bija ieradusies rozā krāsas kleitā. Sieviete noraidījusi apsūdzības, ka apvainojusi karaļnamu, norādot, ka vienkārši bija uzvilkusi taizemiešu tradicionālo kleitu.
Viņa bija piedalījusies protesta akcijā, ģērbusies formālā rozā zīda kleitā. Jaturpona pārvietojās pa sarkano paklāju ar pavadoni, kurš turēja virs viņas galvas lietussargu.
Zināms, ka Taizemes karaļa sieva, karaliene Suthida, publiskos pasākumos bieži valkā formālu zīda apģērbu. Arī Taizemes karaliskās ģimenes locekļus ceremonijās un citos pasākumos bieži vien pavada vīri ar saulessargiem.
Tomēr Taizemē valda stingri likumi, kas aizliedz karaļa un citu karaliskās ģimenes pārstāvju kritiku.
Tiesībaizsargājošās organizācijas apgalvo, ka kopš 2019. gada, kad tronī stājās karalis Maha Vačirālongkorns, varas iestādes arvien biežāk izmantojušas likumus, lai apspiestu protestus, kuros tiek pieprasīta monarhijas reformēšana.
Kopš 2020. gada novembra vismaz 210 protestētājiem ir izvirzītas apsūdzības lèse-majesté ("darīt pāri majestātei") pārkāpumos pēc trīs gadu perioda, kad šādi pārkāpumi nav tikuši reģistrēti vispār.
Cilvēktiesību organizācijas asi kritizēja pirmdien pieņemto tiesas spriedumu. Jaturponai tika piespriests trīs gadu cietumsods, taču termiņš nekavējoties tika samazināts līdz diviem gadiem.
Jatuporna intervijā, kas publicēta pirms tiesas sprieduma, sacīja: "Man nebija nodoma par kādu ņirgāties. Es tajā dienā ģērbos pēc savas gaumes, savā tradicionālās taizemiešu kleitas versijā."
Zināms, ka "Sarkanā paklāja protests" bija viens no vairākiem, kas togad tika rīkots, lai kritizētu monarhiju un tās ietekmi pār militāro valdību. Tas tika sarīkots tajā pašā nedēļā, kad viena no karaļa Vačirālongkorna meitām rīkoja modes skati.
"Modes šovs bija satīrisks skatījums uz valsts politisko situāciju - miermīlīgs publisks pasākums, kas līdzinājās ielu festivālam," skaidro "Amnesty International" pārstāvis. "Tā dalībniekus nevajadzētu sodīt par piedalīšanos mierīgā asamblejā."
Pērn kādam bijušajam ierēdnim, kurš sociālajos medijos izteica kritiku pret Taizemes karalisko ģimeni, tika piespriests 43 gadu cietumsods.