Putins: Molotova-Ribentropa pakta jēga bija garantēt PSRS drošību
Krievijas prezidents Vladimirs Putins svētdien paziņoja, ka 1939.gadā parakstītā PSRS ārlietu ministra Vjačeslava Molotova un viņa nacistiskās Vācijas kolēģa Joahima fon Rībentropa pakta, kas paredzēja ietekmes sfēru sadali Eiropā, tostarp Baltijas valstu nonākšanu PSRS ietekmē, nozīme bija garantēt PSRS drošību.
"Jēga šim paktam bija garantēt Padomju Savienības drošību. Tas ir pirmais," Putins teica preses konferencē Maskavā pēc tikšanās ar Vācijas kancleri Angelu Merkeli. Tādā veidā viņš piekrita Krievijas kultūras ministra Vladimira Medinska iepriekš paustajam viedoklim.
"Tagad otrais - es atgādināšu, ka pēc atbilstošas Minhenes vienošanās parakstīšanas pati Polija veica darbības, kas virzītas uz to, lai anektētu daļu čehu teritoriju. Sanāk tā, ka pēc Molotova-Rībentropa pakta un Polijas sadalīšanas tā pati izrādījās par tādas politikas upuri, kādu mēģināja īstenot Eiropā," klāstīja Putins.
Viņš norādīja, ka PSRS ieguldīja daudz pūliņu, lai radītu apstākļus kolektīvam pretnostatījumam nacismam, veica "daudzkārtējus mēģinājumus Eiropā izveidot antifašistisko bloku".
"Visi šie mēģinājumi panākumiem nevainagojās," piebilda Krievijas prezidents, kurš reiz ir atzinis, ka PSRS sabrukums bija lielākā 20.gadsimta ģeopolitiskā katastrofa.
Pēc 1938.gada Minhenes vienošanās vairāki politiķi uzskatīja, ka karš ir neizbēgams, viņš teica.
"Un kad PSRS saprata, ka to atstāj viens pret vienu ar hitlerisko Vāciju, tā spēra soļus, lai nepieļautu tiešu sadursmi. Un tika parakstīts šis pakts. Un šajā ziņā es piekrītu mūsu kultūras ministram par to, ka šajā paktā jēga bija garantēt Padomju Savienības drošību," sacīja Putins.
Viņš arī komentēja arī to, ka Medinska teiktais, ka šis pakts bija lielisks Staļina laika diplomātijas panākums, raugoties no Padomju Savienības interesēm, izraisījis bailes Polijā un Baltijas valstīs.
"Runājot par atbrīvošanos no bailēm. Tas ir arī iekšējs stāvoklis tiem, kas baidās. Ir tomēr jāpārkāpj, jāsper solis uz priekšu, nedrīkst dzīvot pagātnes fobijās, bet ir jāskatās nākotnē," sacīja Putins.
Savukārt Vācijas kanclere runājot par paktu, paziņoja, ka tas "tika īstenots uz nelikumīgiem pamatiem". Viņa piebilda, ka, "protams, otrais pasaules karš sākās no nacionālsociālistiskās Vācijas, un mēs Vācijā par to nesam savu vēsturisko atbildību".
"Mēs visu laiku atcerēsimies par to, ka mūsu vainas dēļ dzīvību zaudēja miljoni cilvēku, un Sarkanajai armijai bija izšķiroša nozīme Vācijas atbrīvošanā," Merkele teica.