Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

 

VIDEO: cilvēki Igaunijā metas sargāt krievu tanka pieminekli; propagandisti aicina traucēt pieminekļu nojaukšanu arī Rīgā 1

Pasaulē
5. augustā 05:06 2022. gada 5. augustā 05:06
  Jauns.lv
Krievijas ārpolitiku atbalstošajos “Telegram” resursos atrodami video no Narvas Igaunijā, kuros redzamas garas rindas ar automašīnām ceļa malā. Spriežot pēc video autora apraksta, cilvēki lielā skaitā ierodas pie tur esošā PSRS ēras pieminekļa – T-34 tanka – lai to sargātu. Ir gan aizdomas, ka tā bijusi provokācija.

Trešdienas vakarā vairāki desmiti cilvēku pulcējās pie sarkanarmiešu tanka T-34 modeļa, kas pārveidots par pieminekli, informēja “Postimees”.

Tanks atrodas pie Narvas upes, pašas robežas ar Krieviju, un ar stobru mērķē uz Igauniju jau gadiem:

Sapulcējušos bijis tik daudz, ka traucēta satiksme uz blakus piemineklim esošā ceļa.

Vai propagandistu darbs?

Narvas pašvaldības priekšsēdētāja Katri Raika (Sociāldemokrātiskā partija) notikušo nodēvēja par provokāciju.

Pulcēšanās iemesls bija izskanējusi, neapstiprināta un beigu beigās arī nepatiesa informācija, ka Narvā kaut kur jau ir sagatavota tehnika okupantu tanka pieminekļa demontāžai.

Narvas dome jau iepriekš kliedējusi baumas par to, kāds liktenis sagaida konkrēto okupantu pieminekli – tostarp noliegts izskanējušais, ka to plānots nokrāsot rozā.

No pieminekļa aizstāvjiem savukārt izskanējusi arī ideja nodot tanku Krievijai, jo esot “bažas, ka Igaunijā to saraus gabalos”.

Šeit jāpiebilst – Katri Raika ir atkārtoti uzsvērusi, ka tanks nav Igaunijas lielākā problēma – daudz būtiskāki esot enerģijas izmaksu u.c. jautājumi.

Šis naratīvs sakrīt ar to, kāds Latvijā šobrīd izskan no Daugavpils pašvaldības puses, kur saimnieko “Saskaņa” – politiskais spēks, kura pārstāvji gadiem uzturējuši aktuālu Latvijas “padomju mantojumu un atmiņas”.

Līdzīgām aktivitātēm uzkurina arī rīdziniekus

Interesanti, ka Kremļa politiku atbalstošajos sociālajos tīklos tie, kuri trešdien pulcējās pie Narvas pieminekļa, ir pataisīti par varoņiem, kuri to bez maz vai izglābuši no demontāžas, kura, kā zināms, nemaz nebija ieplānota.

Papildus tam uz līdzīgām aktivitātēm netieši tiek aicināti arī rīdzinieki.

To aktīvi dara Maskavā dzīvojošs propagandists, žurnālists Aleksejs Stefanovs, kurš ikdienā neatlaidīgi aplūko un apraksta Latvijas iekšējās norises:

Uz līdzīgām aktivitātēm netieši tiek aicināti arī rīdzinieki. To aktīvi dara Maskavā dzīvojošs propagandists, žurnālists Aleksejs Stefanovs. (Foto: Telegram)

“Šādi tūkstošiem cilvēku Narvā reaģēja uz Igaunijas iekšlietu ministra mēģinājumu nojaukt pieminekli padomju tankam T-34. Rīdzinieki, bet jūs tiešām šo visu vienkārši pacietīsiet?” savā “Telegram” kontā raksta propagandists.

Jāteic, ka nekāda mēģinājuma nebija. Igaunijas iekšlietu ministrs Lauri Lānemets vien sarunā ar Raiku apgalvoja, ka šī pieminekļa aizvākšana esot "valstiski svarīgs uzdevums".

Jāatgādina, ka Narva atrodas teju pie pašas robežas ar Krieviju, un vairāk nekā 90% pilsētas iedzīvotāju ir krievvalodīgie, no kuriem ap 36% ir Krievijas pilsoņi.

Igaunijai, kā zināms, jau ir drūma pieredze saistībā ar manipulācijām, kas skar PSRS režīma pieminekļus.

Tallinā 2007. gada aprīlī izcēlās vairāku dienu nemieri kā reakcija uz lēmumu pārvietot tā dēvēto “Bronzas kareivja” pieminekli uz militāro kapsētu.

Pilsētas centrā šis piemineklis nostāvēja no 1947. gada. Arī par tā gada pavasara notikumiem pastāv aizdomas par provokācijām. Uz notiekošo togad reaģēja arī Krievija, ieviešot pret Igauniju dažādas neoficiālas sankcijas.

Saistītās ziņas

Izraudzīts būvnieks, kas nojauks okupantu pieminekli - tas izmaksās vairāk nekā 2 miljonus eiro 4
Somijā demontēs pēdējo Ļeņina pieminekli
Krievvalodīgie latvieši, nevis Latvijas krievi! Jaunieši aicina nojaukt pieminekli Uzvaras parkā 7

Kā zināms, demontāžai un utilizācijai nolemts ir arī Rīgā, Uzvaras parkā esošais piemineklis sarkanarmiešiem. Jautājums kļuvis aktuāls pēc Krievijas realizētā masīvā militārā uzbrukuma Ukrainai.

Padomju armijai veltītā pieminekļa demontāža Uzvaras parkā ir jāuzsāk tuvāko nedēļu laikā, lai pagūtu procesu pabeigt līdz 15. novembrim, šodien informēja Rīgas mērs Mārtiņš Staķis.

Kopējās šī projekta izmaksas būs ap 2,1 miljoni eiro un būvfirma darbu veikšanai jau ir izraudzīta.

Projekts tiek koordinēts arī ar drošības iestādēm, jo ir atzīts, ka šis process varētu neiztikt bez provokācijām no malas.

Citi šobrīd lasa

"Parodija par mani bija izdevusies!" - Raimonds Pauls sajūsmā par Maksima Galkina uzstāšanos
"Tu ēdi maizi no putinistu rokām." Krievijas dramaturgs atbild Alvja Hermaņa kritikai par "Doždj" interviju ar Rīgas mēru 23
"Viņiem uz galvas līs degoša eļļa!" Maksims Galkins grasās cīnīties par savu pili Krievijā 6
Pievienot komentāru