Francija piedāvājusi 785 miljonus par "Mistral" līguma laušanu, Krievija grib vairāk
Francija ir piedāvājusi Krievijai 785 miljonus eiro par līguma laušanu, kas paredz piegādāt Krievijai divus Francijā uzbūvētus "Mistral" klases helikopteru bāzes kuģus, bet Krievija vēlas lielāku summu, piektdien vēstīja Ukrainas ziņu aģentūra UNIAN, atsaucoties uz Krievijas laikrakstu "Kommersant".
Francijas iniciatīva paredz, ka Krievijai tiktu atmaksāti 785 miljoni eiro ar nosacījumu, ka Maskava bez ierunām atļauj šos kuģus pārdot trešajai pusei. Francija arī ierosinājusi sadalīt riskus un izdevumus, kas saistīti ar būvniecības gaitā Krievijas piegādāta aprīkojuma demontāžu uz šiem kuģiem, rakstīja "Kommersant", atsaucoties uz ziņu avotiem militāri tehniskās sadarbības jomā.
Pašlaik šie priekšlikumi tiek izskatīti Krievijas Aizsardzības ministrijā un citos resoros, kas saistīti ar šo līgumu, vēsta "Kommersant".
Ziņu avoti tomēr apgalvoja, ka Krievijas Aizsardzības ministrija nav apmierināta ar piedāvāto atmaksājamo līdzekļu summu. Ministrija lēš, ka Krievijas "zaudējumi un izdevumi" saistībā ar šo kuģu būvniecību un uzturēšanu ir 1,163 miljardi eiro.
Krievija vēlas atgūt ne tikai jau samaksāto avansu 892,2 miljonu eiro apmērā, bet arī līdzekļus, kas iztērēti par kuģu apkalpju apmācīšanu, infrastruktūras būvniecību to bāzēšanai Vladivostokā un uz šiem kuģiem bāzējamu helikopteru "Ka-52K" izstrādi. Maskava arī uzskata, ka aprīkojuma demontāža jāveic uz Francijas rēķina.
Kuģubūves kompānija DCNS, kas uzbūvēja abus kuģus, uzstāj, ka kontrakts kļuvis spēkā neesošs nepārvaramas varas (force majeure) dēļ. Krievijas puse nolēmusi izmantot Francijas likumdošanā paredzētās atpirkšanas tiesības, saskaņā ar kurām Francijai būtu jāatpērk šie kuģi. Krievija tad būtu tiesīga noteikt jebkādu gala cenu, nepamatojot tās struktūru.
"Kommersant" vēstīja, ka Krievijas vicepremjers Dmitrijs Rogozins jau ir paziņojis Francijas aizsardzības un nacionālās drošības ģenerālsekretāram Luī Gotjē, kurš ir pilnvarots vest sarunas, par to, ka Maskava nav apmierināta ar Parīzes piedāvājumu. Krievijas puse pašlaik izstrādā atbildes priekšlikumus.
2011.gadā parakstītais 1,2 miljardu eiro vērtais līgums par ''Mistral" tipa desantkuģiem paredz, ka pirmais kuģis ar nosaukumu "Vladivostok" tiktu piegādāts Krievijai pērn oktobrī vai novembrī, bet otrais ar nosaukumu "Sevastopoļ" tiktu piegādāts šogad. Šis līgums glāba no atlaišanas tūkstošiem kuģubūves uzņēmuma DCNS Sennazēras kuģubūvētavas strādnieku.
Pirmā kuģa piegāde pērn novembrī tika atlikta uz nenoteiktu laiku saistībā ar Krievijas dalību Ukrainas konfliktā. Apmēram 400 Krievijas militārie jūrnieki, kuri izgāja apmācības uz šī kuģa, decembrī atgriezās Krievijā.
Krievija ir brīdinājusi, ka pieprasīs dārgu kompensāciju no Francijas, ja šo kuģu piegāde tiks atcelta.
Līguma izpilde nozīmētu, ka pirmo reizi Krievijai tiktu pārdotas augsta līmeņa aizsardzības tehnoloģijas, par ko bažas ir izteikušas vairākas NATO dalībvalstis, īpaši Baltijas valstis, kas bažījas par kuģu nonākšanas Krievijas bruņojumā negatīvo ietekmi uz to drošības situāciju.
BNS