Četri veidi, kā Krievija mēģina pierādīt, ka spēj sadzīvot ar sankcijām
foto: EPA/Scanpix
Sieviete veikalā Maskavā
Pasaulē

Četri veidi, kā Krievija mēģina pierādīt, ka spēj sadzīvot ar sankcijām

Jauns.lv

Krievijas prezidents Vladimirs Putins pēdējo nedēļu laikā neskaitāmas reizes centies pārliecināt sabiedrību, ka Rietumvalstu noteiktās sankcijas pašām Rietumvalstīm kaitē vairāk nekā Krievijai. Kā norāda CNN, kopš 2014. gada, kad Krievija anektēja Ukrainai Krimu, tā ir gatavojusies pastiprinātām Rietumu sankcijām ar stratēģiju, kas nodēvēta par "Krievijas cietoksni".

Četri veidi, kā Krievija mēģina pierādīt, ka spēj ...

Tomēr liels bija Krievijas šoks, apzinoties Rietumu ekonomisko sankciju pretuzbrukuma mērogu. "Neviens, kurš prognozēja, kādas sankcijas Rietumi varētu ieviest, to nespēja iedomāties," komentējot Krievijas 300 miljardu dolāru rezervju iesaldēšanu, martā atzina Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs.

Kamēr Krievija draud sankcijas pārsūdzēt tiesā, ir uzņēmumi, nozares un ierēdņi, kuri cenšas pielāgoties jaunajai dzīvei. Vairāk par to raksta CNN.

Vakardien Londonā noritējis kārtējais protests pie Krievijas vēstniecības, kur vietējie pauda nosodījumu krievu okupantu agresijai pret Ukrainu. Uz šo akciju ļaudis bija atnākuši ar lietotām elektroprecēm, sadzīves iekārtām un citām mantām, tādējādi norādot uz krievu karaspēka marodēšanas tieksmēm un kauninot Krieviju par tās demoralizētā karaspēka uzvedību Ukrainas teritorijā.

Briti apber Krievijas vēstniecību Londonā ar krievu zaldātiem veltītu "laupījumu"

Vakardien Londonā noritējis kārtējais protests pie Krievijas vēstniecības, kur vietējie pauda nosodījumu krievu okupantu agresijai pret Ukrainu. Uz šo akciju ...

"Lada" pārbūve

Krievijā ražotā ikoniskā padomju laika automašīnu marka "Lada" ir ļoti atkarīga no importētām detaļām.

Firma "AvtoVAZ", kas ražo "Lada" markas automašīnas, pieder franču autoražotājam "Renault", un saskaņā ar Krievijas autoindustrijas žurnāla "Auto Business Review" galvenā redaktora Jevgeņija Eskova teikto, uzņēmumiem ir vienota detaļu iepirkuma sistēma.

Lada Xray koncepts Maskavas izstādē

Lada Xray koncepts Maskavas izstādē

24. martā, reaģējot uz ziņām, ka "Renault" pamet Krievijas tirgu, "AvtoVAZ" atklāja, ka tai ir ātri jāpārveido vairāki auto modeļi, lai ražošana būtu mazāk atkarīga no importētām detaļām.

Uzņēmums sīkāk nepaskaidroja, kuri automašīnu modeļi tiks ietekmēti, taču norādīja, ka tie pakāpeniski kļūs pieejami tuvāko mēnešu laikā.

Eskovs komentē, ka pārveidotie modeļi būs vienkāršākas pašreizējo automašīnu versijas bez papildu funkcijām, piemēram, bez pretbloķēšanas sistēmas jeb ABS.

Eskovs šādus modeļus nodēvējis par "brutālām automašīnām no pagātnes".

Ietekmeļu pārvilināšana uz vietējām platformām

Saskaņā ar sociālo mediju analīzes uzņēmuma "Brand Analytics" datiem, "Instagram" vēl nesen bija populārākais sociālais tīkls Krievijā. Otro vietu ieņēma Krievijas vietējā "Facebook" versija "Vkontakte".

Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā, un jo īpaši kopš Krievijas komunikāciju regulators pagājušajā mēnesī pārtrauca iedzīvotāju piekļuvi "Facebook" un "Instagram", soctīkls "Vkontakte" ir pielicis visas pūles, lai piesaistītu satura veidotājus, influencerus jeb ietekmeļus savai platformai.

"Ukrpoštas” konkursā par pirmās karastāvokļa filatēlijas kolekcijas markas skici uzvarēja tagad Ļvivā dzīvojošā Borisa Groha no Krimas zīmējums.

Ukrainas pasts prezentē Ukrainas brīvības cīnītāju frāzi “Krievu karakuģi, ej dirs*!”

Ukrainas pasts (“Укрпошта”/“Ukrpošta”) pagājušajā nedēļā apgrozībā laidis pastmarku, kas uzreiz, neskatoties uz miljons lielo tirāžu, jau kļuvusi par filatēlijas retumu ...

Uzņēmums līdz aprīļa beigām ir atteicies no komisijas maksas par jebkuru monetizētu saturu, kā arī piedāvā bezmaksas reklāmu ikvienam satura veidotājam, kurš kopš 1. marta ir reģistrējies "Vkontakte" no citas platformas vai atkārtoti aktivizējis savu profilu.

"Vkontakte" atrodams arī ceļvedis, kurā soli pa solim publicētas darbības uzņēmējdarbības uzsākšanai platformā.

Paša "Vkontakte" apkopotie dati liecina, ka ieguldījums nesis panākumus. Martā fiksēts rekordliels ikmēneša lietotāju skaits, kas pārsniedzis 100 miljonus. Saskaņā ar "Brand Analytics" datiem, "Instagram" no 24. februāra līdz 6. aprīlim zaudējis gandrīz pusi no saviem aktīvajiem krievvalodīgajiem lietotājiem.

Tomēr zināms, ka daudzi Krievijas influenceri joprojām izmanto "Instagram" platformu, apejot Krievijas noteikto aizliegumu. Reģionālos ierobežojumus iespējams apiet, izmantojot VPN - virtuālo privāto tīklu. Olga Ļevakova, kura tīmeklī vada biznesu, pārdodot augstas klases ar rokām darinātus audumus cariskās Krievijas stilā, stāsta, ka pēc sākotnējā "šoka" un "panikas", kad "Instagram" tika aizliegts, viņa turpina izmantot platformu, izmantojot VPN. Tā viņa var sasniegt ārvalstu klientus.

Sievietes pie Krievijas vēstniecības Rīgā protestē pret okupantu pastrādātajām zvērībām Ukrainā

Rīgā pie Krievijas vēstniecības aizvadīta protesta akcija pret seksuālo vardarbību un kara noziegumiem Ukrainā, uz kuru bija sapulcējušās ap 100 ...

Ļevakova neslēpj, ka apsvēra iespēju pārtraukt bizesu pēc tam, kad pirmajās nedēļās pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā viņas profilu pārpludināja pretkaru komentāri un ziņojumi.

Nu komentāru plūsma apstājusies, bet Ļevakova no "Instagram" profila apraksta izņēmusi rindiņu, kurā bija minēta cariskā Krievija. Tagad tur vienkārši rakstīt "vēsturiskā aušana".

"Es vienkārši nespēju izturēt agresijas plūdus," atzīst Ļevakova. Pasūtījumi joprojām tiek saņemti, taču viņa saka, ka ir pāragri spriest, vai un kā karš ietekmējis viņas uzņēmējdarbību.

Pašmāju kredītkartes

Finansiālai izolācijai Krievija ir gatavojusies jau kopš Krimas aneksijas, kad dažām valsts lielākajām bankām tika piemērotas sankcijas. Dažos veidos centieni atmaksājušies. Krievijas Nacionālā maksājumu karšu sistēma un uz tās pamata veidotā banku karšu sistēma, kas pazīstama kā "Mir", ir strauji augusi.

Pēc Krievijas centrālās bankas datiem, 2021. gadā tika izsniegti vairāk nekā 113 miljoni "Mir" karšu, salīdzinot ar 1,76 miljoniem 2016. gada beigās. Pērn aptuveni ceturtā daļa no visiem karšu maksājumiem Krievijā tika veikti ar "Mir" kartēm.

Cilvēki Krievijā steidzas izņemt skaidru naudu

Rietumvalstīm izslēdzot Krieviju no SWIFT maksājumu sistēmas un ieviešot sankcijas pret Krievijas centrālo banku, skaidras naudas pieprasījums valstī sasniedzis augstāko ...

Šo izaugsmi, pēc ekspertu domām, daļēji veicinājusi pati Krievija. "Viņi karti pirms iebrukuma nepadarīja īpaši pievilcīgu "vienkāršajiem krieviem"," norāda Somijas Starptautisko attiecību institūta viesstrādniece Marija Šagina.

Tā vietā valdība noteica, ka valsts sektora darbiniekiem, pensionāriem un ikvienam, kas saņem valsts pabalstus, ir jāizmanto "Mir" karte.

Tad, kad "Visa" un "Mastercard" marta sākumā paziņoja, ka aptur darījumus un operācijas Krievijā, alternatīva jau pastāvēja.
Tomēr "Mir" nav tiešs šo bankas karšu aizstājējs, jo darbojas tikai Krievijā un nedaudzās citās valstīs, galvenokārt bijušajās padomju valstīs.

Darbinieku pārkvalificēšana publiskajam sektoram

Starptautisko finanšu institūta galvenā ekonomista vietniece Elīna Ribakova norāda, ka masu bezdarbs Krievijā vēl nav konstatēts, taču tā ir viena no lietām, no kurām Kremlis baidās visvairāk, jo tas var veicināt domstarpības.

"Jo vairāk viņi ierobežo demonstrācijas, jo vairāk es saprotu, ka viņi ir noraizējušies par bezdarbu," stāsta ekonomiste. Zināms, ka kara pirmajās nedēļās Krievijā par piedalīšanos pretkara protestos arestēti vairāk nekā 15 000 cilvēku. Tāpat Kremlis ir efektīvi apklusinājis neatkarīgos plašsaziņas līdzekļus, kriminalizējot to, ko uzskata par "viltus informāciju" tā sauktās "īpašās militārās operācijas" laikā.

Ukraiņiem 2022. gada pavasaris jāpavada pazemē. Kā rit dzīve Harkivas metro

Kopš 24. februāra, kad Krievija sāka bezjēdzīgo karu Ukrainā, valsts otrās lielākās pilsētas Harkivas metro sistēma ir kļuvusi par mājvietu ...

Maskava cenšas pārvarēt potenciālo bezdarba problēmu ar programmu, kuras laikā tiks pārkvalificēti un pieņemti darbā cilvēki, kuri agrāk strādāja Rietumu uzņēmumos, kas uzņēmējdarbību Krievijā ir pārtraukuši.

Maskavas mērs Sergejs Sobjaņins sacījis, ka bez darba palikušajiem jādod darīt kaut ko "noderīgu", piemēram, darbu ar oficiāliem dokumentiem, pasēm un dzimšanas apliecībām, darbu kādā no pilsētas parkiem vai pagaidu veselības centros, kurus Maskava nesen sākusi veidot.

Šo darba vietu radīšanai un darbinieku pārkvalificēšanai Maskava atvēlējusi 41 miljonu dolāru.

Kapu kopiņas daudzdzīvokļu māju pagalmos Mariupolē 2022. gada aprīļa vidū

Krieviem, kuri pirms kara veidojuši karjeru tādos uzņēmumos kā "McKinsey" vai "Goldman Sachs", tās būtu ļoti krasas pārmaiņas. Tomēr Ribakova uzskata, ka viņi līdz tam nenonāks, jo lielākā daļa ārvalstu uzņēmumu vadītāju Krieviju pametīs, ja vēl nav to izdarījuši.