"Nebija skaidrs, vai tās ir somas uz zemes, vai cilvēku mirstīgās atliekas," žurnālists atceras šausmas Kramatorskas stacijā
Uzbrukumā Kramatorskas dzelzceļa stacijai gāja bojā 57 cilvēki – tie, kuri stacijā bija ieradušies, lai evakuētos, un tie, kuri viņus uz turieni pavadīja. Viens no uzbrukuma aculieciniekiem ir vietējās televīzijas žurnālists Aleksejs Merkulovs, kurš par redzēto pastāstīja Latvijas Televīzijai.
"Neviens neskatījās augšā. Vienkārši cilvēki nokrita uz zemes un pēc tam izvērtās elle," – tā 8. aprīļa notikumus stacijā atceras Merkulovs. Viņš jau apmēram gadu ir Doņeckas apgabala televīzijas žurnālists, bet filmē arī citiem televīzijas kanāliem. Merkulovs dzimis un audzis Kramatorskā.
"Rīts bija labs, bija ļoti silts un saulains. Es atbraucu ar redakcijas uzdevumu no "Ukraina 24" kanāla, lai vienkārši nofilmētu, kā cilvēki glābjas," viņš pastāstīja.
Tur viņš intervēja cilvēkus. Arī sievieti, kura bija atvedusi uz dzelzceļa staciju savu radinieku, kurš bija ratiņkrēslā. Intervijas laikā nogranda sprādziens. "Visbriesmīgākais ir tad, kad ir plaukšķis, un tu nezini, no kurienes kas lido. Tu nezini, kur slēpties. Tas ir visbriesmīgākais. Tālāk tu jau kaut ko dari automātiski," teica Merkulovs.
Viņš instinktīvi sāka skriet uz dzelzceļa stacijas ēkas pusi. Bija tikai viens uzdevums – tikt līdz stacijas ēkai un tādējādi izdzīvot.
Vīrietis pastāstīja: "Kad es skrēju, es redzēju krītam cilvēkus, viņiem tika nogrieztas ekstremitātes, viņiem trāpīja stikli. Viņi krita uz zemes un rāpoja. Kliedza, lūdza pēc palīdzības. Bet man galvā bija tikai viena doma – glābties. Un tā es nejauši izglābos. Bet tur, kur es stāvēju un intervēju, tur bija vienkārši... Mani intervēja CNN un es pateicu, ka tā bija asinspirts. Man jautāja, cik cilvēku gāja bojā. Nu, un es saku apmēram 10 cilvēki, kurus es saskaitīju. Bet tie ir 10 cilvēki, kuri bija vienā gabalā. Pārējie bija sagriezti, viņus nevarēja saskaitīt, jo nebija skaidrs, vai tās ir somas uz zemes, vai tomēr cilvēku mirstīgās atliekas."
Viņš arī norādīja, ka pēc raķetes trieciena atdalījās šķembas, kuras lidoja uz visām pusēm, trāpot cilvēkiem un burtiskā nozīmē griežot viņu miesu gabalos.
Vēlāk arī BBC izmeklēšanā atklājās, ka triecienā, iespējams, tika izmantots aizliegtais kasešu lādiņš. Tiekot iekšā stacijas ēkā, Merkulovs sastapa apjukušus cilvēkus, kuri nesaprata, kas notiek.
Apparently the civilians in #Kramatorsk were killed by a modern #Russian missile called Iskander.
— olexander scherba🇺🇦 (@olex_scherba) April 8, 2022
RU propaganda had this smug slogan “Don’t make our Iskanders laugh”. Well, here they are - laughing.#RussianWarCrimesInUkraine #StandWithUkraine #ArmUkraineNow pic.twitter.com/nXDh0uBCql
"Es ieskrēju stacijā un visus aicināju nekavējoties gulties uz zemes. "Lūdzu, visi uz grīdas! Uz grīdas," es kliedzu. "Uz grīdas!""
Pēc kāda laika atbrauca dienesti – Valsts ārkārtējo situāciju dienests, policija un neatliekamā medicīniskā palīdzība. Izejot no stacijas ēkas, žurnālists vēl kādu laiku uzturējās stacijas apkārtnē. Viņš filmēja un palīdzēja cietušajiem.
Pēc apmēram 20 minūtēm viņš šoka stāvoklī aizgāja uz mājām.
Vēlāk, skatoties videomateriālus no notikuma vietas, viņš atrada sievieti, ko bija intervējis tajā dienā. Viņa izdzīvoja. Taču, kāds liktenis piemeklēja cilvēku ratiņkrēslā, viņš nezina. Viņa vērtējumā videomateriālos un fotogrāfijās izdodas fiksēt vien aptuveni 1% no visām nežēlībām, ar kurām katru dienu nākas saskarties vietējiem iedzīvotājiem.