Gados jauni vēža pacienti Japānā sūdz tiesā Fukušimas AES operatoru
foto: Seokyong Lee/Penta Press/Shutterstock/ Vida Press
Pasaulē

Gados jauni vēža pacienti Japānā sūdz tiesā Fukušimas AES operatoru

Jauns.lv

Seši gados jauni japāņi iesūdzējuši tiesā Fukušimas atomelektrostacijas (AES) operatoru, jo pēc 2011. gadā notikušās kodolkatastrofas viņiem attīstījies vairogdziedzera vēzis, raksta BBC.

Gados jauni vēža pacienti Japānā sūdz tiesā Fukuši...

Prasītājiem katastrofas laikā bija seši līdz 16 gadi. Viņi apgalvo, ka vēzis viņus skāris radiācijas iedarbības dēļ. Viņiem visiem tika veikta operācija, noņemot daļu vai pat visu vairogdziedzeri, norāda jauniešu advokāts.

Nevienam no jauniešiem, kuri nu ir vecumā no 17 līdz 27 gadiem, ģimenē nav vairogdziedzera vēža vēstures.

Kā norāda BBC, jauniešiem varētu būt grūti pierādīt, ka tieši radiācijas noplūde izraisījusi vēzi. Viņi pieprasa 5,4 miljonu dolāru lielu kompensāciju no AES operatora "Tokyo Electric Power Company" (TEPCO).

Toreiz un tagad. 10 gadi kopš Fukušimas posta

Ceturtdien, 11. martā, aprit desmit gadi, kopš Japānas piekrasti skāra milzīgs cunami vilnis, kas radās pēc deviņas magnitūdas stiprās zemestrīces. ...

"Dažiem prasītājiem ir bijušas grūtības iegūt augstāko izglītību un atrast darbu, viņi ir atteikušies no saviem nākotnes sapņiem," ziņu aģentūrai AFP sacīja advokāts Keniči Ido.

TEPCO pārstāvis sacīja, ka uzņēmums ir informēts par tiesā iesniegto prasību un pievērsīsies tai, tiklīdz būs iepazinies ar sīkāku informāciju par jauniešu sūdzību.

Fukušimas kodolkatastrofa notika 2011. gada 11. martā, kad 9 balles spēcīga zemestrīce pie Japānas ziemeļaustrumiem izraisīja cunami, kas radīja traucējumus elektropadevē reaktoru dzesēšanas sistēmām.

Fukušimas AES avārijas izraisītā tauriņu gēnu mutācijas

Fukušimas AES avārijas izraisītā tauriņu gēnu mutācijas

Fukušimas AES avārija tiek uzskatīta par vienu no vēsturē lielākajām kodolkatastrofām, tomēr tiek uzskatīts, ka avārijas laikā apkārtējā vidē nokļuvusī radiācija nav radījusi lielu ietekmi uz sabiedrību. Radiācijas ilgtermiņa ietekme gan joprojām ir diskutējams jautājums.

ANO ekspertu grupa pagājušajā gadā secināja, ka katastrofa nav radījusi tiešus veselības traucējumus iedzīvotājiem. Pasaules Veselības organizācijas 2013. gada ziņojumā teikts, ka katastrofa neradīs vēža gadījumu skaita pieaugumu reģionā.

Atgriešanās spocīgajā Fukušimā: 6 gadi pēc katastrofas

Fukušimas atomelektrostacijas apkārtnē apstājies laiks.

Tomēr 2018. gadā Japānas valdība paziņoja, ka radiācijas dēļ miris viens reaktora strādnieks. Viņa ģimenei izmaksāta kompensācija.

Ar vēzi slimo jauniešu prasība ir piesaistījusi ievērojamu sabiedrības interesi. Neskatoties uz oficiālajiem radiācijas rādījumiem, daudzi cilvēki, kas katastrofas laikā tika evakuēti no Fukušimas, joprojām ar piesardzību raugās uz šo rajonu. Liela daļa pat vairāk nekā desmit gadu pēc katastrofas atteikusies atgriezties savās mājās.

Katastrofa notika pēc 9,0 balles stiprās zemestrīces. Tā tiek uzskatīta par vienu no vēsturē lielākajām kodolkatastrofām. Fukušimas I AES avārija ir otrā kodolkatastrofa pēc Černobiļas AES katastrofas, kas novērtēta ar 7. līmeni pēc Starptautiskās kodolnegadījumu skalas. Tā kā kodolkatastrofas sekas vēl aizvien tiek novērstas, eksperti uzskata, ka šī nav pasaulē postošākā kodolkatastrofa, taču visgrūtāk novēršamā.

Tā izskatās Fukušimā četrus gadus pēc atomelektrostacijas avārijas

Katastrofa notika pēc 9,0 balles stiprās zemestrīces. Tā tiek uzskatīta par vienu no vēsturē lielākajām kodolkatastrofām. Fukušimas I AES avārija ...