Zēna rituālā nogalināšana: 20 gadus senu slepkavību joprojām uzskata par Londonas lielāko mistēriju
Tā ir visilgāk neatrisinātā bērna slepkavības lieta nesenajā Metropolitēna policijas vēsturē. Pirms divdesmit gadiem kāds jauns āfrikāņu zēns tika noslepkavots nežēlīgā rituālā. Viņa galva un ekstremitātes tika atdalītas, bet rumpis iemests Temzā.
Otrdien Metropolitēna policija vērsās pie sabiedrības ar aicinājumu "būt drosmīgiem" un sniegt jebkādu informāciju, kas varētu palīdzēt viņiem šo lietu atrisināt. Zēna identitāte joprojām ir noslēpums – viņš bija pazīstams kā "Ādams". Šo vārdu viņam iedeva detektīvi.
Gadu gaitā ir notikuši vairāki aresti, taču nevienam nav izvirzīta apsūdzība par bērna nogalināšanu. "BBC News" seko šai lietai no tās pirmsākumiem. Žurnālisti devās uz vietu, kur pēc viņu domām zēns piedzima, lai noskaidrotu, kas īsti notika.
Zēna līķi Temzā atrada nejaušs garāmgājējs. Eidens Minters gāja pāri tiltam Londonas centrālajā daļā uz biznesa tikšanos. Tas notika tikai 10 dienas pēc 9. septembra uzbrukumiem ASV, un pilsēta joprojām bija dīvaini klusa.
Tās ir atmiņas, ar kurām Eidens dzīvo līdz pat šai dienai: "Es domāju par viņu. Es to nekad neaizmirsīšu, kamēr vien dzīvošu." Melnās ādaskrāsas zēns ūdenī bija vismaz desmit dienas. Viņam bija pārgriezta rīkle.
Rokas, kājas un galva bija amputētas un nekad netika atrastas. Nebija nekādu pazīmju, kas liecinātu par seksuālu vardarbību. Uz ķermeņa atradās vien oranži šorti. "Kids and Company" firmas šorti šādā krāsā un izmērā bija atrodami vien dažos Vācijas veikalos.
Detektīvs Niks Čalmerss bija viens no lietā norīkotajiem policistiem. Šis bija dīvainākais un sarežģītākais gadījums viņa karjerā. Gandrīz nedēļu pēc līķa atrašanas detektīvi lūdza sabiedrības palīdzību. Informāciju sniedza vismaz 60 cilvēki, taču bez rezultātiem.
Detektīvi veica bezprecedenta soli - deva zēnam vārdu, un par informāciju, kas novestu pie notiesājoša sprieduma, solīja atlīdzību 50 000 sterliņu mārciņu apmērā.
Testi liecināja, ka Ādams bijis vecumā no četriem līdz septiņiem gadiem, bet īsi pirms nāves dzīvojis Āfrikā. Viņa kuņģī tika atrastas klepus sīrupa paliekas.
Ja viņš nejutās labi, vai tie, kas viņu nogalināja, bija pietiekami norūpējušies, lai viņam iedotu zāles? Vai arī viņi to izmantoja, lai pirms slepkavības padarītu viņu miegainu?
Eksperti bija vienisprātis, ka tā bija rituāla slepkavība.
Daži uzskatīja, ka tā bija viena no retajām Dienvidāfrikas rituāla slepkavībām, kad upura ķermeņa daļas tiek atdalītas un izmantotas kā "zāles" klientam, piemēram, lai nodrošinātu veiksmi biznesa darījumā.
2002. gada jūlijā sociālos darbiniekus Glāzgovā satrauca divu meiteņu drošība. Viņas dzīvoja kopā ar savu māti, aptuveni 30 gadus vecu āfrikānieti vārdā Džoisa. Darbinieki viņas mājās atrada dīvainus, rituālistiskus priekšmetus.
Turpat tika atrastas drēbes no tās pašas firmas "Kids and Company". Tās bija tādā pašā izmērā, kā Ādama oranžie šorti. Sieviete tika arestēta. Likumsargi bija pārliecināti, ka viņa ir svarīga daļa no lietas.
Sieviete sacīja, ka neko nezina par Ādamu, bet nespēja izskaidrot pārsteidzošo sagadīšanos ar drēbēm. Likumsargiem nebija iespējas apsūdzēt Džoisu. Viņa palika Glāzgovā, kur gaidīja patvēruma pieteikuma rezultātus. Tiesu darbi turpinājās, un decembrī bija skaidrs, ka Ādama DNS norāda uz senčiem Rietumāfrikā.
Kaulu paraugu testi sašaurināja Ādama dzimšanas vietu līdz pilsētai Nigērijas dienvidos - Džoisas dzimtajai vietai. Ziedputekšņu paraugi viņa vēderā liecināja, ka viņš dzīvojis Anglijas dienvidaustrumos tikai dažas dienas vai nedēļas pirms nāves.
Tāpat vēderā tika atrasta neparasta viela – Āfrikas upes māli, kas saturēja kaulu, zelta un kvarca pēdas. Pelnu klātbūtne liecināja, ka maisījums ticis sadedzināts, pirms bērns bija spiests to apēst.
Varbūt tas izskaidro klepus zāles – kaut kas salds, lai noskalotu nepatīkamo konsistenci?
Džoisa - sieviete, kas bija arestēta Glāzgovā, bet netika apsūdzēta - tika deportēta pēc tam, kad Iekšlietu ministrija noraidīja viņas patvēruma pieteikumu. Niks Čalmerss un viņa priekšnieks detektīvs Vils O'Reilijs ceļoja kopā ar viņu uz Nigēriju ar īpašu privāto lidmašīnu.
Viņi cerēja, ka sieviete lidojuma laikā atvērsies un atklās svarīgu informāciju par slepkavību. Bet tā nenotika. Detektīvi neizkāpa no lidmašīnas, kad tā piezemējās Lagosā un devās atpakaļ mājās.
Bet Džoisa kopš tā mirkļa pazuda.
Drīz pēc tam, Vācijas policija atklāja, ka Džoisa dzīvoja Hamburgā līdz 2001. gadam. Šajā pilsētā tika nopirkti šorti, kurus atrada pie Ādama.
Kad policija arestēja Džoisu, viņi konstatēja, ka viņas telefonā ir tikai divi kontakti - viens - cilvēkam, ko sauc par Mousa Kamara, īstajā vārdā - Kingslijs Odžo.
Viņa mājās virsnieki atrada dzīvnieka galvaskausu, kas bija pārdurts ar naglu, kā arī nelielus maisiņus ar vielu, kas atgādināja smiltis.
Turpat atradās arī video ar nosaukumu "rituāli" - tā bija filma, kurā kādam pieaugušajam nocērt galvu.
Tomēr šim vīrietim nebija nekādas saistības ar Ādama slepkavību un viņu atbrīvoja pret drošības naudu. Taču pierādījumi liecināja, ka viņš bija iesaistīts cilvēku tirdzniecībā.
Dažu stundu laikā pēc atbrīvošanas viņš atkal runāja ar saviem noziedzīgajiem līdzgaitniekiem, kas organizēja Nigērijas nelikumīgo ieceļošanu Apvienotajā Karalistē. Viņš tika uzskatīts par galveno spēlētāju grupējumā, kas nelegāli valstī transportēja cilvēkus.
Sociālā darbiniece Rija Matesa, kas vērtēja patvēruma pieprasījumus, satikās ar Džoisu un viņas abām meitām, kad viņas bija Hamburgā.
Viņa atceras arī to, kā 2001. gada vasarā divas reizes satikusi Džoisu ar mazu zēnu, kurš pēc viņas domām, varētu būt bijis Ādams. Un tas padara viņu par vienu no pēdējiem cilvēkiem, kas redzēja viņu dzīvu.
"Es regulāri domāju par šo lietu. Man viņš šķita ļoti kautrīgs, uzmanīgs bērns, ļoti intraverts. Viņš stāvēja vienā punktā un nekustējās." Džoisa pret viņu izturējusies tā, it kā viņš būtu "nevajadzīgs ļaunums", saka Rija.
Trīs gadus izmeklēšana turpinājās bez jebkādiem atklājumiem. Taču kad detektīvi pārmeklēja Džoisas mantas, kuras viņa bija atsājusi pie drauga Vācijā, viņi atrada fotogrāfijas. Vienā no tām bija redzams aptuveni piecus gadus vecs zēns. Fotogrāfija bija uzņemta 2001. gadā.
2011. gadā foto tika iedots "ITV News", kas centās Nigērijā sameklēt Džoisu. Viņa apliecināja, ka fotogrāfijā tiešām ir redzams Ādams un viņa īstais vārds ir Ikpomvosa. Viņa sacīja, ka pieskatījusi zēnu, bet tad atdevusi vīrietim vārdā Bava.
Tomēr lietu tik un tā nekādi neizdevās atrisināt. Gadu vēlāk kļuva zināms - kāpēc.
Nez no kurienes Džoisas brālis Viktors no Nigērijas sazinājās ar "CNN". Viņš sacīja, ka noticis pārpratums – zēns fotogrāfijā nav Ādams, un viņa vārds nav Ikpomvosa.
Viņš un Džoisa vēlējušies visu izskaidrot. Žurnālists kopā ar detektīvu Niku Čalmeru devās uz Nigēriju, lai satiktu Džoisu. Viņa sacīja, ka zēnu patiesībā sauc Denijs, kuru izdevās atrast Hamburgā. Tad Džoisa sacīja, ka zēnu fotogrāfijā varētu saukt Patriks Erabors, tomēr šī informācija neapstiprinājās.
Apskatot citas fotogrāfijas, viņa uzreiz atpazina vīrieti, kuru sauca par Bava. Tas bija cilvēku tirgonis Kingslijs Odžo. Viņu izdevās sazvanīt, taču vīrietis sacīja, ka viņam nav nekādas saistības ar Ādama slepkavību.