Fukušimā būvēs zemūdens tuneli, lai no atomelektrostacijas izsūknētu lieko ūdeni
foto: AP/Scanpix
Fukušimas Daiči atomelektrostacija Japānā.
Pasaulē

Fukušimā būvēs zemūdens tuneli, lai no atomelektrostacijas izsūknētu lieko ūdeni

Jauns.lv

Japānas avarējušās Fukušimas atomelektrostacijas operatori trešdien paziņoja par plāniem izbūvēt zemūdens tuneli, lai no negadījuma vietas izsūknētu vairāk nekā miljonu tonnu attīrīta ūdens, vēsta "France 24".

Fukušimā būvēs zemūdens tuneli, lai no atomelektro...

Šī gada aprīlī Japānas valdība nolēma divu gadu laikā atbrīvot reaktoru no tajā uzkrātā ūdens. Izsūknēšanas process esot drošs, jo ūdens ir attīrīts.

Plaša sūknēšanas un filtrēšanas sistēma katru dienu apstrādā vairākas tonnas piesārņotā ūdens un izfiltrē lielāko daļu radioaktīvo elementu. Vienīgā viela, kas saglabājas ūdenī, ir tritijs, taču šis elements ir kaitīgs cilvēkiem tikai lielās devās.

Par darbiem atbildīgais uzņēmums “Tokyo Electric Power Co” (TEPCO) pavēstījis, ka tuneļa būvniecību plānots uzsākt 2022. gada martā, jo sākotnēji ir jāveic izpēte un jāiegūst apstiprinājums no varas iestādēm.

Tuneļa diametrs būs aptuveni 2,5 metri un stiepsies uz austrumiem no reaktora, kurā šobrīd atrodas aptuveni 1,27 miljoni tonnu apstrādātā ūdens, iekļaujot arī ūdeni, kas tika izmantots reaktora dzesēšanai pirms 2011. gada cunami.

Šāds lēmums ir izraisījis negatīvu reakciju kaimiņvalstīs, satraukušies ir arī vietējie zvejnieki.

Zvejnieki baidās, ka ūdens izlaišana okeānā pagarinās laiku, kas nepieciešams, lai reģionā dzīvojošie ūdens iemītnieki atkal būtu lietojami pārtikā.

Debates par to, kā rīkoties ar ūdeni, ir ilgušas gadiem, jo vietas, kur to uzglabāt, vairs nav.

2011. gadā Fukušimas atomelektrostacijā milzīgs cunami vilnis pārrāva aizsargkonstrukcijas un appludināja reaktorus, izraisot vienu no lielākajām kodolkatastrofām pasaules vēsturē. Rezultātā tika evakuēti vairāk kā 150 000 iedzīvotāju un teritorija stacijas tuvumā nav apdzīvojama līdz pat šodienai.